דוד וגוליית

מגישים : ליאור טפר ורביד ברזילי

חלק אומנותי

Big image

למה אני בחרתי בתמונה זאת ?

בחרתי בתמונה זאת זה בעצם ציור אבל הוא ממש יפה מראה את הפרש הכוחות הגדלים והוא מראה איך שגוליית ממוגן ודוד רק עם הרוגטקה והחלוק הנחל הבודד.

ציטוטים

גוליית: וַיֵּצֵא אִישׁ-הַבֵּנַיִם מִמַּחֲנוֹת פְּלִשְׁתִּים, גָּלְיָת שְׁמוֹ מִגַּת: גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. ה וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ; וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת. ו וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו. ז וחץ (וְעֵץ) חֲנִיתוֹ, כִּמְנוֹר אֹרְגִים, וְלַהֶבֶת חֲנִיתוֹ, שֵׁשׁ-מֵאוֹת שְׁקָלִים בַּרְזֶל;

ודוד:וַיֹּאמֶר שָׁאוּל אֶל-דָּוִד לֵךְ, וַיהוָה יִהְיֶה עִמָּךְ. לח וַיַּלְבֵּשׁ שָׁאוּל אֶת-דָּוִד מַדָּיו, וְנָתַן קוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ; וַיַּלְבֵּשׁ אֹתוֹ, שִׁרְיוֹן. לט וַיַּחְגֹּר דָּוִד אֶת-חַרְבּוֹ מֵעַל לְמַדָּיו וַיֹּאֶל לָלֶכֶת, כִּי לֹא-נִסָּה, וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל-שָׁאוּל לֹא אוּכַל לָלֶכֶת בָּאֵלֶּה, כִּי לֹא נִסִּיתִי; וַיְסִרֵם דָּוִד, מֵעָלָיו. מ וַיִּקַּח מַקְלוֹ בְּיָדוֹ, וַיִּבְחַר-לוֹ חֲמִשָּׁה חַלֻּקֵי-אֲבָנִים מִן-הַנַּחַל וַיָּשֶׂם אֹתָם בִּכְלִי הָרֹעִים אֲשֶׁר-לוֹ וּבַיַּלְקוּט--וְקַלְעוֹ בְיָדוֹ; וַיִּגַּשׁ, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי. מא וַיֵּלֶךְ, הַפְּלִשְׁתִּי, הֹלֵךְ וְקָרֵב, אֶל-דָּוִד; וְהָאִישׁ נֹשֵׂא הַצִּנָּה, לְפָנָיו.

האם הציור תואם את הסיפור המקראי

הציור תואם בגלל שהוא מראה את הפרש הגובה בין שניהם ומראה שגוליית ממוגן ודוד לא מחזיק כלום חוץ מהרוגטקה

חלק מקראי

מוסר ההשכל בסיפור

מוסר ההשכל הוא

1. שהגודל לא קובע

2.שלא תמיד החזק הממוגן והמאיים ינצח

3.גם קטנים חלשים ולא ממוגנים יכולים לנצח ולא לשפוט בחיים.

מדוע דוד מתנדב לקרב ?

ציטוט:

וַיַּשְׁכֵּם דָּוִד בַּבֹּקֶר, וַיִּטֹּשׁ אֶת-הַצֹּאן עַל-שֹׁמֵר, וַיִּשָּׂא וַיֵּלֶךְ, כַּאֲשֶׁר צִוָּהוּ יִשָׁי; וַיָּבֹא, הַמַּעְגָּלָה, וְהַחַיִל הַיֹּצֵא אֶל-הַמַּעֲרָכָה, וְהֵרֵעוּ בַּמִּלְחָמָה. כא וַתַּעֲרֹךְ יִשְׂרָאֵל וּפְלִשְׁתִּים, מַעֲרָכָה לִקְרַאת מַעֲרָכָה. כב וַיִּטֹּשׁ דָּוִד אֶת-הַכֵּלִים מֵעָלָיו, עַל-יַד שׁוֹמֵר הַכֵּלִים, וַיָּרָץ, הַמַּעֲרָכָה; וַיָּבֹא, וַיִּשְׁאַל לְאֶחָיו לְשָׁלוֹם. כג וְהוּא מְדַבֵּר עִמָּם, וְהִנֵּה אִישׁ הַבֵּנַיִם עוֹלֶה גָּלְיָת הַפְּלִשְׁתִּי שְׁמוֹ מִגַּת ממערות (מִמַּעַרְכוֹת) פְּלִשְׁתִּים, וַיְדַבֵּר, כַּדְּבָרִים הָאֵלֶּה; וַיִּשְׁמַע, דָּוִד. כד וְכֹל אִישׁ יִשְׂרָאֵל, בִּרְאוֹתָם אֶת-הָאִישׁ; וַיָּנֻסוּ, מִפָּנָיו, וַיִּירְאוּ, מְאֹד. כהוַיֹּאמֶר אִישׁ יִשְׂרָאֵל, הַרְּאִיתֶם הָאִישׁ הָעֹלֶה הַזֶּה--כִּי לְחָרֵף אֶת-יִשְׂרָאֵל, עֹלֶה; וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל. {פ}
כו וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים.

כלומר:

על פי הסיפור המקראי, דוד אשר עדיין משמש בתור רואה צאן נשלח על ידי אביו לשדה הקרב על מנת להביא ציוד לאחיו הלוחמים. בהיותו במחנה שומע דוד את אשר אומר גָּלְיָת, אך במקום להיבהל כיתר הלוחמים דוד מתרגז על חירוף שם שמים ומבקש להתנדב. שאול אוסר על דוד ללכת בשל פערי הכוחות העצומים בין השניים, אך דוד מספר לשאול על אריה ודוב שאותם הביס כשניסו לגנוב שה מהעדר, ומשכנע את שאול לשלוח אותו לקרב. דוד משוכנע שאלוהים יסייע בידו ויבטיח לו את הניצחון בקרב

וגם דוד רצה לקבל את הזכייה שהובטחה למי שמתנדב להילחם בגוליית שהיא ידו של הבת של שאול.

מיקום הקרב במפה (עמק האלה)

Big image

שיר על הסיפור דוד וגוליית

חלק ספרותי

וחרב אין ביד דוד פיקוד צפון

הבדלים בין השיר לסיפור המקראי

Big image

מסקנות מההבדלים

לפי השיר הזה של להקת פיקוד צפון אשר מאוד דייקו בין השיר לסיפור המקראי נראה הבדלים רק בין הניסוח הם מאוד התקרבו לסיפור המקראי (הראיתי בטבלה) רק בערך במילים שלהם הם מספרים את הסיפור במקראי בשיר מדיוק מאוד בשיר

חלק פיזיקאי (לפי ted)

האם לפי ההרצאה השפיע חוקי הפיזיקה על הניצחון

כן

לפי ההרצאה של ted לגוליית המסכן הייתה מחלה שנכון גרמה לו להיות גדול ומפחיד אבל גרמה לו בעיות ראיה חמורות מאוד קשה לו להתמצא בסביבה שהוא נמצא בא. בהרצאה הדגיש המרצה את זה שגוליית אמר אתה בא עלי עם מקלות מה אנוכי כלב מקלות לדוד היה מקל אחד בודד, מה שמראה על בעיה שהוא רואה את דוד כפול ואת המקלות כפול וסביר להניח שאת האבן כפול ולכן היה כל כך שאנן לזה שדוד זורק עליו אבן .

הכוח של גוליית הגובה העצום שלו היה החולשה שלו יותר משהיה היתרון שלו.

היבטים הפיזיקאים בסיפור על פי המרצה

1.לפי המרצה האבן זזה במהירות של 7 סיבובים בשנייה

2.מגיעה למהירות של 35 מטרים בשנייה

3.יכולה להגיע ל200 מטר מרחק במהירות מרבית

4.שווה לפגיעה של קליע אקדח של 45 סנטימטר

מסקנתי לפי המרצה

אני מסיק מהמרצה ש:

הקרב של דוד היה יותר מזל לפי דעתי עכשיו שאני יודע את הפיזיקה שבסיפור אני חושב שדוד לא כל כך גיבור הוא עדין מאוד אמיץ ובהחלט חכם ויש לו ניסיון על הנשק שהוא מחזיק ואני בטוח שלא היה מודעות למחלה שגוליית סבל ממנה באותה התקופה. אבל מי אמר שהוא היה מביס אותו על גוליית היה בריא לגמרי אולי היה קרואה את מה שהיה אמור לקרות ומנסה לחמוק מהאבן הכל היה משתנה והמצב הזה לא בטוח היה קורה כמו שהוא קרה .

האם אני מקבל את הטענה של המרצה

אני מאמין בסיפור המקראי

אבל בכל הטענה שלך החוקר נשמעת הגיונית מאוד אני מעריץ את אומץ הלב של דוד וחושב שהוא באמת גיבור אבל הם בטוח לא ידעו ולא יכלו לדעת על המחלה של גוליית לפי הביטחון העצמי של גוליית לא היה נראה שהוא סובל ממשהו בכלל.

אבל הכותב הוכיח את דבריו שאמר על הראיה הכפולה של גוליית בזירה שראה את המקל של דוד כפול וחשב שזה מקלות אז יתכן מאוד שהכותב צודק ואני חושב שלמרות שדוד גיבור חייל הכותב צודק .

אז אני מקבל את טענתו של המרצה

מספר תמונות