Святкові передзвони!...

Цікаві факти про Новий рік і Різдво!..

Наші найкращі читачі!

Бібліотека сімейного читання вітає вас із новорічними святами!!!

Бажаємо вам міцного здоров'я, щастя та великої любові!

Гармонії з собою та навколишнім світом!

Нехай обов'язково здійсняться ваші мрії!

А зараз ми зібрали для вас 10 найцікавіших фактів про Новий рік і Різдво Христове.

Ще більше тематичної інформації ви можете отримати, відвідавши нашу по-святковому затишну бібліотеку. Чекаємо на всіх і кожного=)

Big picture

А чи знаєте ви, що новорічні кулі на ялинці символізують райські яблука?! Раніше люди прикрашали різдвяні ялинки справжніми фруктами. Пройшли роки... І замість яблук та солодощів людство вигадало прикрашати ялинку кольоровими кульками.


Першу кулю для новорічного дерева виготовили склодуви у Саксонії в XVI столітті. Однак масове виробництво ялинкових прикрас розпочалося лише 150 років потому.

Спочатку Новий рік зустрічали в березні. Чому саме в березні?! Усе тому, що в цьому місяці починалися польові роботи. А вже в 46 році до н.е. Гай Юлій Цезар захотів перенести святкування Нового року на 1-е січня. Юліанський календар, що був названий у його честь, поширився по всій Європі.

Big picture

Першу у світі новорічну листівку надрукували в Лондоні у 1843 році. З тих пір традиція обмінюватись новорічними та різдвяними листівками стала набирати популярність.

Big picture

Першим праобразом сучасного Діда Мороза був міфологічний персонаж давньослов'янських племен. У давнину його вважали повелителем зими і морозів, а називали по різному: Тріскун, Карачун, Мороз, Дядо Коледа, Позвізд тощо.

За стародавніми переказами селяни боялися цього персонажа, а тому задобрювали його гостинцями: оладками, киселем, печивом і т.д. А в деяких поселеннях приносили навіть людську жертву...


Із появою християнства церква стала засуджувати поклоніння Тріскуну, адже вважала це тяжким гріхом та єрессю. На зміну злому образу прийшов добрий - Святий Миколай. Йому не треба було приносити пожертви, адже він не нищив людей та їхні статки морозами. Натомість Святий Миколай приносив дітям подарунки, а неслухняним міг покласти під подушку різки.


Сучасний Дід Мороз з'явився лише наприкінці 30-х років ХХ століття. Сталося так через те, що більшовики, прийшовши до влади, розгорнули антирелігійну політику, а образ Святого Миколая заборонили. На зміну йому прийшов Дід Мороз - добрий казковий персонаж, що не має стосунку до церкви. Тоді й дали дозвіл людям на святкування Нового року.

Big picture

У передвечір Нового року православна церква шанує святу Меланію Римлянку, а 1-ого січня за старим стилем - пам'ять святого Василія Великого. За іменами святих дні отримали назву "Маланки" та "Василя".

Big picture

Історичний факт. Традиція святкування християнського Різдва запозичена ще з давніх язичницьких культів. У дохристиянських релігіях так само святкували народження богів. Давні єгиптяни святкували народження Осіріса, давні греки - бога вина Діоніса тощо. І дати цих днів традиційно припадали на закінчення грудня - початок січня. У Київській Русі, до її хрещення, на день Різдва припадало давнє свято Коляда, що символізувало народження Сонця.

Big picture

Здавна прикрашання ялинки було символом саме Різдва, а не Нового року.


Вічнозелена рослина з давніх часів уособлювала вічне життя та відродження. А у християнській релігії її навіть називали деревом Ісуса. Змішання новорічних та різдвяних традицій на територіях пострадянського простору сталося у 30-і роки ХХ ст., коли в СРСР велась активна антирелігійна пропаганда. Так у 1935 році принагідно до свята Нового року у Кремлі влаштували дитячий ранок, до якого прикрасили зелену красуню. Вже тоді більшість людей забули, що зірка на верхівці ялинки - не просто для краси. Здавна це символ Віфлеємської зірки...

Big picture

За традицією у Святвечір на святковому столі мало бути 12 пісних страв: кутя, вар, горох, капусняк, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки і гриби. Після вечері, яка тривала десь 3-4 години, кутю та деякі інші страви не прибирали зі столу, а залишали для духів, які будуть сідати за Святу вечерю. Для них також ставили склянку води та клали чистий рушник.

Big picture

Біля всіх храмів на Різдво споруджується традиційна композиція з деревами, яслами й овечками, яка реконструює сцену народження Ісуса Христа. Виявляється, саме такий вид сцена набула лише в ХІІІ столітті завдяки Святому Франциску, який вельми шанується у католиків як людина, яка знаходила мову з будь-якими тваринами. Він і є основним ініціатором та натхненником традиційного вигляду місця й оточення, де народився маленький Ісус.

Big picture


Один із символів Різдва - солодощі у вигляді тростинки з карамелі.


На початку ХІХ століття один кондитер з Індіани вигадав зробити м’ятну карамельну паличку білого кольору з червоними смужками. Білий колір тут символізує чистоту і непорочність, три тонких смужки - Святу Трійцю, а більш широка червона смуга означає кров, пролиту Ісусом Христом за гріхи людства. Вигнутий кінець палички робить її схожою на тростину пастуха. До речі, саме пастухи стали одними з перших апостолів. Окрім цього, якщо перевернути тростинку, отримаємо букву "J", яка є першою літерою імені Христа (Jesus).


Ось так невелике вдосконалення і трохи фантазії призвели до того, що пересічна карамелька стала символом найпоширенішого у світі свята=)

Big picture

Ще більше цікавої інформації шукайте на полицях нашої бібліотеки)

Бібліотека-філія сімейного читання ЦМБ імені В.Г.Бєлінського Шевченківського р-ну, м.Харків