מסע ברחבי היקום

גילי, תומי, רועי וירון

הקדמה

המסע שלנו נמצא ברחבי היקום והחלל. הוא מתחיל מכדור הארץ ועובר בין כוכבי לכת שונים, כוכבים, ועצמים הנעים בחלל. בעזרת מעבורת חלל נעבור ממקום למקום. בנוסף, הלווין ישמש אותנו כמכשיר צילום ומיפוי וחיזוי מזג האוויר. מטרת המסע שלנו היא לחקור וללמוד עוד על כוכבים, כוכבי לכת ואמצעים טכנולוגיים העוזרים להתמצא בחלל ולראות אם יש חיים על כוכבי לכת אחרים.

כדור הארץ

התחנה הראשונה היא כדור הארץ. כדור הארץ הוא כוכב לכת היחיד שיש בו חיים. הוא מקיף את השמש והירח מסתובב סביבו. מן החלל כדור הארץ נראה כחול, לכן קוראים לו בשם:"כוכב הלכת הכחול". בנוסף, כדור הארץ מסתובב סביב עצמו. המסע שלנו מתחיל מכדור הארץ. איזה כיף היה בכדור הארץ אבל עכשיו נטוס במעברות חלל לשמש.

השמש

התחנה השנייה שלנו היא השמש. השמש היא כדור ענק של גז מתפוצץ. אף על פי שהיא כוכב בינוני החיים על פני כדור הארץ לא היו יכולים להתקיים ללא האור והחום שהיא מספקת. השמש גם מפעילה כוח משיכה אדיר, זוהי הסיבה שבגללה כוכבי הלכת ירחים ועצמים אחרים נעים במסלול קבוע סביב השמש. איזה חם היה על השמש!!

נמשיך מפה במעבורת חלל לכיוון מאדים.

מאדים

התחנה השלישית שלנו היא מאדים. מאדים הוא כוכב לכת רביעי בקרבתו אל השמש. הוא נקרא כך כי יש לו אבק אדמדם המכסה את פניו. הוא מקיף את השמש. מאדים קטן מכדור הארץ והטמפרטורה עליו נמוכה מאוד.

איזה כוכב אדום! נחלוף עכשיו בין האסטרואידים עם המעבורת חלל ונגיע לשבתאי.

שבתאי

התחנה הרביעית שלנו היא שבתאי. שבתאי הוא כוכב לכת השייך לקבוצת ענקי הגזים. סביב שבתאי יש חישוק צבעוני העשוי קרח. בנוסף, יש לו טבעות מסביבו. את שבתאי מקיפים שישים ירחים. שבתאי עשוי בעיקר ממימן ומהליום, שהם גזים קלים מאוד.

לווינים

ההמצאה החשובה ביותר היא הלווין. הוא גוף לא גדול המצויד במכשירים שונים ומסוגל להקיף את כדור הארץ בגובה רב. את הלווינים שולחים לחלל על גבי משגר או משחררים אותם בחלל ממעבורת חלל. ללווינים המקיפים את כדור הארץ ומשקיפים עליו מלמעלה יש כיום שימושים רבים: צילום ומיפוי של אזורים בכדור הארץ, העברת שדרים של טלויזיה וטלפון מסביב לעולם עזרה בחיזוי מזג האוויר ושינויי האקלים.

מעבורת חלל

מעבורת חלל היא רכב גדול. המעבורת גדולה הרבה מהחללית. המעבורת הראשונה שוגרה לחלל ע"י האמריקנים בשנת 1981. כמו החלליות גם את המעבורות חלל שולחים לחלל. בנוסף, נאס"א בנתה עד כה חמש מעבורות חלל פעילות, שביצעו ביחד 135 טיסות לחלל.
כוכבים גדולים באמת

אסטרואידים

אסטרואידים הם חלקי סלעים גדולים או סלעים ומתכת. יש אסטרואיד הנקרא:"גספרה" והוא אחד מהאסטרואידים הגדולים בחגורת האסטרואידים. חגורת האסטרואידים, היא איזור הנמצא במערכת השמש שבו מצויים רוב האסטרואידים.
האסטרואיד אפופיס: מה שעליכם לדעת

חללית

המקום שמעביר אותנו ממקום למקום בחלל היא החללית. יש חלליות שחוקרות את כוכבי הלכת. את החלליות משגרים אל החלל באמצעות משגרים. המכשירים שיש בחללית יכולים לצלם, לבצע מדידות ולשדר את הממצאים לכדור הארץ.

רוצים לדעת עוד על מחקרי כוכבי הלכת או על אסטרואידים ומערכת השמש? היכנסו לאתרים הבאים

"זהו צעד קטן לאדם, וצעד גדול לאנושות" , ניל אמסטרונג