הרב חיים דוד הלוי זצ"ל

הודיה בוגלה לינוי מוטבינור ושני עזריה

תעודת זהות

שם הרב: הרב חיים דוד

שם משפחתו: הלוי

תאריך הולדתו: 1924

מקום הולדתו: ירושלים

שם אביו: משה

שם אמו: ויקטוריה

תאריך פטירתו: 1998

מאורעות בחיי הרב

א. תקופת לידתו: משפחת לוי משה וויקטוריה לבית קראקו.

משה היה הסנדלר השכונתי ושליח ציבור בבית

הכנסת טאראנטו. נולד בבורסה שבתורכיה

ב-1882. כנער עלה לארץ והשתקע בשכונה,

נשא לאישה את ויקטוריה שילדה לו שני בנים,

לאחר 18 שנות נישואים. חיים הבכור, לימים

רבה הראשי של תל אביב יפו. חיו עד סוף

ימיהם בשכונה.

ב.תקופת ירושלים:
בגיל 9 החל ללמוד בישיבת 'פורת יוסף' בעיר העתיקה עד אמצע שנות ה-20 לחייו. בתלמוד החל ללמוד אצל הרב יוסף טוויל. בבגרותו למד גם סדר קודשים, דבר שלא היה מקובל בישיבה. היה תלמיד שקדן ומצטיין, והיה הצעיר בחבורה המיוחדת שלמדה עם ראש הישיבה הרב עזרא עטיה {בין חבריו היו: הרב עובדיה יוסף, הרב דוד השלוש, הרב ציון לוי, הרב בן ציון אבא שאול והרב אברהם ברוך}. בישיבה קיבל כתב סמיכה לשחיטה והוסמך לרבנות ודיינות.


ג. תקופת ראשון לציון: הוכתר לרב הראשי הספרדי הראשון של ראשון לציון, [בשנת תש"יא (1950) נהפכה לעיר], בבית הכנסת 'מקור חיים' בשכונת האורפלים, בטקס המרגש השתתפו: הראשון לציון הרב הראשי הרב עוזיאל, רבני העיר והסביבה, חברי כנסת, ועוד. בתפקיד זה שימש יחד עם הרב חיים זבולון חרל"פ (בנו של הרב י"מ חרל"פ, תלמידו הגדול של הראי"ה קוק). כרב צעיר ונמרץ, היה נערץ ואהוב על בני עירו. הוא ליכד וחיזק את העדה הספרדית, חיזק את החינוך הדתי בעיר, ארגן את מחלקת הנישואין ובנה מערכת כשרות למופת, טיפח את עשרות בתי הכנסת שבעיר, העביר הרצאות ושיעורי תורה בכל רחבי העיר ומחוצה לה. הביא לקירוב בין כל שדרות הציבור. בין הנהגותיו המיוחדות: לא לקח כסף על עריכת חופה ומכירת חמץ. ביתו היה פתוח לכל ענין של תורה וחסד עד לשעות הלילה המאוחרות.ד. תקופת תל אביב יפו: כ"ה אייר תשל"ג (1973) - על פי בקשת הרב עובדיה יוסף (שהיה הרב הראשי הספרדי של תל אביב-יפו ונבחר בז' בחשוון למשרת הראשון לציון הרב הראשי לישראל), הגיש את מועמדותו לבחירה לרב הראשי הספרדי של העיר, ואכן, ביום זה הוא נבחר למשרה רמה זו יחד עם הרב יצחק ידידיה פרנקל [מט"ו באלול תשמ"ח פעל יחד עם הרב ישראל מאיר לאו, שנבחר לרב ראשי במקום הרב פרנקל שנפטר].

ד' תמוז תשל"ג (1973) - בטקס רב רושם הוכתר לרב הראשי של תל-אביב יפו בהיכל התרבות, במעמד: הרבנים הראשיים, חברי מועצת הרבנות הראשית, אדמו"רים, ראשי ישיבות ושרים. בנאום הכתרתו הבטיח לפעול לקרב את כל חלקי הציבור לתורה, ולפעול בדרכו של מורו ורבו, הראשון לציון, הרב עוזיאל, שנהג באצילות ובנועם הליכות.

ה. הרב הראשי לתל אביב יפו: בשנת תשל״ג )1973( נבחר הרב חיים דוד הלוי לרבה הספרדי הראשי של העיר תל אביב. הרב נבחר לתפקיד זה על פי בקשתו והמלצתו

של הרב עובדיה יוסף, קודמו בתפקיד. הרב פעל לצד הרב יצחק ידידיה פרנקל ובהמשך

לצד הרב ישראל מאיר לאו. בנאום ההכתרה שלו אמר הרב:"אשתדל לקרב את כל חלקי הציבור ולהתקרב אל כל חלקי הציבור, בבחינת 'חבר אני לכל אשר יורוך'".

ו. במערכת החינוך הממלכתי דתי: הכנת תעודת זהות (מקורות - ראה להלן).

הרב ח.ד. הלוי במלחמת השחרור
תולדות חיי הרב חיים דוד הלוי זצ"ל