פרשת השבוע שלי-ליאור עורקבי

פרשת בהר-בחוקותי

תאריך הלידה הלועזי שלי הינו: 11/5/2004

תאריך הלידה העברי שלי הינו: כ' אייר התשס"ד


משמעות השם שלי הוא:

שם זה מבטא את תחושת ההורים כי ילדם הביא אור לחייהם. האור הוא סמל לחיוביות, חכמה וטוהר. בשם 'ליאור' טמונה גם ברכה לילד שיזכה לראות בחייו אורות רבים של שמחה, של חכמה ושל הצלחה.

השם 'ליאור' אינו מופיע בתנ"ך, אך רצף המלים מופיע בספר מיכה, כאשר הנביא מצהיר שהאל מאיר את דרכו:

"כִּי אֵשֵׁב בַּחֹשֶׁךְ- אדוני אוֹר לִי" (מיכה ז' 8).

בעבר השם 'ליאור' היה מקובל לבנים בלבד, כיום נוהגים להיקרא בו בנים ובנות, והוא מתאים במיוחד לילידי חג החנוכה המכונה 'חג האורים', בו נחגג נצחון האור והטוב על החושך.

פרשת בהר-בחוקותי

זוהי פרשה כפולה מכיון שזהו שנה לא מעוברת ולכן חיברו 2 פרשות ביחד, את פרשת בהר ובחוקותי.

פרשת בהר-פרק כ"ה עד פרק כ"ו פסוק ב' ספר ויקרא.

פרשת בחוקותי-פרק כ"ו פסוק ג' עד פרק כ"ז ספר ויקרא.


פרשת בהר-

פעם בשבע שנים על כל עובדי האדמה והחקלאים להפסיק את עבודת השדה, מתוך ידיעה שהאדמה שייכת לה'. ממצווה זו יכולים להנות כולם-אנשים ובני אדם.. זוהי מצוות שְמִיטַת קרקעות.
פעם בחמישים שנה מגיעה שנת היוֹבֵל. שנה זו מקודשת לה', מפסיקים את העבודה באדמה, משחררים את כל העבדים.
יש מצבים שבהם אדם יורד מנכסיו ונזקק לעזרה. הפרשה מראה לנו מהם היחסים הכלכליים-חברתיים בין אדם לאדם. מי שנותן הלוואה אסור לו לגבות ריבית עליה.

אדם שבגלל עוני מכר את עצמו לעבד חובה על בעליו לשחררו בשנת היובל, כדי להדגיש כי האיש אינו רכוש.


פרשת בחוקותי-

ה' מבטיח לעַם ישראל הרבה ברכות: שלום, ניצחון על האויבים, השגחה אלוהית, הצלחה כלכלית.
כל אלה יתקיימו בתנאי שעַם ישראל ילך בדרך ה'. אם לא יעשה כך - יביא עליו ה' קללות קשות: מחלות, בַּצוֹרֶת, תבוסה במלחמה, חיות רעות, חורבן וגירוש מן הארץ.
ובכל זאת, ולאחר כל הצרות האלה - אם ישוב העַם מדרכו הרעה, מבטיח לו ה' לזכור את הברית שכרת אתו, ולסלוח לו.

Big image

ערכים העולים מן הפרשה

"ואהבת לרעך כמוך"- אדם צריך לאהוב ולהתחשב באנשים כמו שירצה שיתחשבו ויתייחסו אליו, בפרשתנו רואים זאת ברשת בהר שבו מצווה על אדם לשחרר לחופשי אדם אשר נקלע לחובות והלך להיות עבד ורצים להדגיש לנו שבני האדם אינם רכוש. פה אנו למדים שעל התחשבותו של אדם כלפי אדם במצוקה: נותן לו עבודה, כסף ובסוף משחרר אותו.


שלום- בפרשת בחוקותי אנו רואים שה' אומר לבני ישראל שאם הם רוצים שפע של תבואה וקציר הם צריך להקשיב לקולו ולעשות שלום עם שכניו מכיוון ששפע כלכלי ללא שלום לא שווה כלום!

"וַאֲכַלְתֶּם לַחְמְכֶם לָשֹׂבַע וִישַׁבְתֶּם לָבֶטַח בְּאַרְצְכֶם וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ וּשְׁכַבְתֶּם וְאֵין מַחֲרִיד וְהִשְׁבַּתִּי חַיָּה רָעָה מִן הָאָרֶץ"


ערכים אלו חשובים מאוד מפני ש..


"ואהבת לרעך כמוך" -בחרתי בערך זה מפני שזהו ערך חשוב מאוד גם בימינו, אנו חייבים להתייחס לאחר כאילו הוא אני לכבד אותי כמו שהייתי רוצה שיכבדו אותי. אני חושב שערך זה מתחבר לחיי בכל התחומים גם בלימודים שאני צריך לעזור לאחר בעת צרה, גם באימונים ובעיקר בבית עם המשפחה.


שלום- ערך זה הוא חשוב מאוד מפני שהמשך קיומנו בעולם תלוי על השלום, אנו מתמודדים עם אויבים רבים וצריכים לעשות שלום. וגם בתחום החברתי- צריכים לעשות שלום בין בני אדם ולא לריב.

עוזי חיטמן נולדתי לשלום