מדבר יהודה

מושיקו בן לוי ואביאל אינגדאו

על מדבר יהודה

מדבר יהודה הואאזור גיאוגרפי במזרחארץ ישראל בין הרי יהודהמדבר יהודה הוא אזור שחון הממוקם בישראל ויהודה ושומרון, הנמצא ממזרח לירושלים והרי יהודה וממערב לבקע הירדן וים המלח. האקלים באזור הוא מדברי, אך זורמים אליו נחלים רבים שמקורם בהרי יהודה והרי ירושלים. אלה חוצבים בסלע הרך קניונים ונקיקים יפים, כדוגמת אלה שבנחל דרגות.

רוב מוקדי העניין ואתרי התיירות במדבר יהודה נמצאים לאורך חופי ים המלח. בנוסף למידע על האטרקציות ואתרי התיירות הממוקמים במדבר יהודה, מאמר זה מספק גם פירוט מורחב אודות מסלולי ההליכה הבולטים הנמצאים במדבר יהודה.

כמעט בכל שנה מוצאים מטיילים שונים בנחלים של מדבר יהודה מוצאים את עצמם תקועים במסלולי ההליכה בעת ששיטפונות פתאומיים מתרחשים בהם בשל גשמים שירדו בהרי יהודה הסמוכים או בהרי ירושלים. במקרים מסוימים השיטפונות הללו עשויים להיות מסוכנים למדיי ואף להוביל למותם של המטיילים. משום כך, לפני כל כניסה לנחלים הצרים של מדבר יהודה, יש לוודא תמיד שלא צפוי לרדת גשם במדבר יהודה ו/או בהרים הסמוכים, גם אם במקום בו אתם נמצאים אין זכר לענן

רקע היסטורי על מדבר יהודה

למרות שהוא עוין וצחיח, מדבר יהודה היה מיושב עוד לפני התקופה שמתוארת בהיסטוריה הכתובה. יריחו, שהוקמה לפני יותר מ-12,000 שנה (בסביבות 9000 לפנה"ס) ומוזכרת בתנ"ך, היא אחת מהערים העתיקות ביותר בעולם המאוכלסות ברציפות, והיא העיר הראשונה בעולם שהיו לה חומות שנבנו כדי להגן עליה. מקום בולט נוסף הוא עין גדי, נווה מדבר גדול שערים נבנו באזורו כבר לפני 6,000 שנים.

במדבר יהודה גם התחילה תנועת הנזירים-המתבודדים של הנצרות. לאחר שהנצרות הפכה בשלהי המאה הרביעית מכת נרדפת לדת האימפריה הרומית, לחלק מאנשי-הדת חרתה הפופוליסטיות החדשה הזו, והם האמינו כי רק צניעות יכולה לקיים את אורח-החיים הנדרש מאדם נוצרי. היות שרוב אנשי-הדת הנוצרים חיו עד אז בישראל, ורבים מהם בירושלים, אלו שבחרו בחיי ההתבודדות והנזירות פרשו למדבר יהודה, שהיה המקום הקרוב ביותר אליו יכלו להימלט מחיי היישוב החברתיים. מסיבה זו, במדבר יהודה ישנם כוכי-נזירים רבים (למשל בנחל פרת) כמו-גם מנזרים

מיקום מדבר יהודה

מדבר יהודה הוא מערך של גבעות וקניונים, שגובהו משתנה - מכ-1,000 מטר מעל פני הים בהרי יהודה, עד ל-421 מטר מתחת לפני הים בים המלח - המקום הנמוך ביותר בעולם. בקצהו המזרחי, מדבר יהודה יורד באופן דרמטי לבקעת ים המלח דרך מצוקים שגובהם הוא כ-500 מטרים, ומפלי מים בקניונים, הנופלים מגבהים של 50 עד 330 מטר.

קו מצוקים זה, שהוא חלק ממצוק ההעתקים, נגרם כתוצאה מהבקע הסורי-אפריקני ותנועת הלוחות הטקטוניים. כפי שמוצג בתרשים משמאל, הלוח הערבי (הכולל את ירדן) נע צפונה ולכן נוצר מפתח בינו לבין הלוח האפריקאי (הכולל את ישראל). המפתח הזה יוצר בקעות, ביניהן בקעת ים המלח, שבמרכזה ניקווה ים המלח. התנועה הזו של הלוחות יוצרת מצוקים תלולים וחדים בגבולות הבקעה.

אקלים במדבר יהודה

מדבריות כגון מדבר יהודה נקראים מדבריות צל גשם: הגשמים בישראל, שמגיעים מהים התיכון במערב, נחסמים על ידי הרי יהודה, ולכן במדבר יהודה יש כמות משקעים ממוצעת של 47 מ"מ בשנה בעוד שהשפלה מקבלת כ-500 מ"מ לשנה. מאידך, הגשמים על הרי יהודה מחלחלים למי התהום, וחלקם פורצים מזרחה כמעיינות, ולכן יש במדבר יהודה יחסית הרבה נאות מדבר; המפורסם בהם הוא עין גדי.

למרות הגשמים המועטים, שיטפונות הם תופעה נפוצה יחסית במדבר יהודה, כיוון שהם עלולים להיגרם גם בגלל גשמים היורדים בהרי יהודה. גשמים היורדים על שטח נרחב של רמת המדבר עלולים להתנקז כולם לערוץ צר אחד. בניגוד לצפון הארץ, שם הצמחייה מווסתת ומאטה את זרימת המים, הנחלים כאן עלולים להתחיל בבת-אחד לזרום בכוח רב. שיטפונות אלו, שסוחפים איתם סלעים ושוחקים צוקים, הם אחד הכוחות שמשנים את פני השטח של מדבר יהודה.

ביוטים

ביוטים:מחקרו של גיורא אילן בארבעת העשורים האחרונים הוכיח כי קיימים נמרים במדבר יהודה. עקבות שמצא וטרף יעל הובילו אותו להציב מלכודות ולבסוף הוא הצליח לתפוס נמרים למחקר. נמרי מדבר יהודה הם קטנים, משקל הזכרים כ-40 ק""ג ומשקל הנקבות כ-25 ק""ג.

התפריט של הנמרים מורכב בעיקר מיעלים ושפני סלע, על מנת לצוד אותם, הנמרים אורבים בד""כ ליד מקורות המים.

נמרים מזדווגים כ-200 פעם בגלל היגיון אבולוציוני מאד ברור. הנמרה מבייצת רק בסביבות הפעם ה-180. אם הנמר הזכר מצליח לזווג 180 פעמים, סימן שהוא חזק ובריא, הגנים שלו ימשיכו את הדור, ולנקבה כדאי להזדווג איתו.

מספרם של נמרי מדבר יהודה אינו ידוע כיום, לאחרונה התקיים מחקר על גללי הנמרים במטרה ולאמוד את גודל האוכלוסייה, משערים כי מספרם אינו עולה על 3 נקבות ו-5 זכרים

אביוטים

במדבר יהודה יש הרבה דברים שהם אביוטים לדוגמא סלעים,חול,הרים,ומים דברים אביוטים הם דברים שהם לא חיים הם דוממים והם לא נושמים או חיים צומח: הוא שכבר יש לו רשות בפני עצמו במקצת, שכבר יכול לעשות דבר שהוא בהיפוך מדעת בעל הבית, היינו שכבר יכול לעשות דברים שאינם לתועלת עצמו, אלא להשפיע. וזהו כבר ההיפוך ממה שיש ברצון בעל הבית, שהוא הטביע בהתחתונים שיופעלו רק ברצון לקבל לעצמו, אבל עם כל זה כמו שאנו רואים בצמחים הגשמיים, אף על פי שהמה בעלי תנועה שמתפשטים באורך וברוחב, ומכל מקום תכונה אחת יש לכל הצמחים. זאת אומרת שאין אף צמח אחד יכול נגד שיטת כל הצמחים, אלא שמחויב לשמור את חוקי הצמחים, ואין לו שום כח שיוכל לעשות נגד בני גילו. זאת אומרת שאין לו בחינת חיים בפני עצמו אלא שהוא חלק מחיי כל הצמחים בכלל, זאת אומרת שלכל הצמחים יש בחינת חיים אחת, שצורת החיים אחת הוא לכל הצמחים כולם, שכל הצמחים דומה לבריה-אחת, והצמחים באופן פרטי דומים לאברים של הבעל חי הזה. וכמו כן ברוחניות, אלו האנשים שכבר יש להם כח להתגבר על הרצון לקבל במקצת, אבל הם משועבדים להסביבה, אבל לעשות בהיפוך מהסביבה שבו הוא נמצא אין לו עוד הכח הזה, אלא על כל פנים הוא עושה להיפוך ממה שהרצון לקבל שלו רוצה, היינו שהוא כבר עובד עם רצון להשפיע.