גליון 5- למידה מרחוק בצל קורונה

הפיקוח על הקולנוע והמדיה אגף אמנויות המזכירות הפדגוגית

עריכה ועיצוב - ערן לבני

________

לכבוד המורים לקולנוע ותקשורת - חגים שמחים

אני מקווה כי מכתב זה מוצא אתכם בריאים ושלמים וגם אם בבידוד, השתדלו להשלים פערים בצפייה קריאה וסתם זמן עם המשפחה… מרחוק. אני בטוחה שיגיעו ימים טובים יותר, נצא מהבידוד הכפוי, נזכור שינויים לטובה ובעיקר נלמד איזה לקח אחד או שניים. אני בטוחה שעוד ידובר על היום שאחרי הקורונה. תודו שזה מעניין. אלו המצבים מהם כותבים סיפורים ותסריטים מצויינים. זה עוד יקרה. בינתיים לאור החלטת משרד החינוך על ביטול הבחינות החיצוניות וההנחיות החדשות אני מבקשת לשתף אתכם ברעיונות, יוזמות ותמיכה הדדית אשר מתקיימים בשטח וזה מייצר התרגשות גדולה.

למידה מרחוק בנושאי תקשורת וקולנוע בנויה ממערכי שיעורים ללמידה עצמית, שיתוף תלמידים במידע וברעיונות, דיון בטקסטים וקיום סדנאות ומטלות להכנה ולהגשה. למידה מרחוק מזמנת התנסות ומפגשים המחזקים קהילת הוראה ולמידה פעילה ובעיקר מאפשרת להיות בקשר עם התלמידים, לדעת מה מצבם הבריאותי ומצב רוחם. מצורפים אתרים וסביבות שיעזרו לכם להמשיך להתנהל בלמידה מרחוק, תחזיקו מעמד.


חג שמח ובריאות איתנה


איבנה רטנר - מפמ"רית קולנוע ומדיה

Big picture

~~~~~~~

לינקים שימושיים - למידה מרחוק

צו 8 חינוכי של משרד החינוך

ניתן למצוא במאגר שיעורי קולנוע ותקשורת המועברים גם בלייב

קהילות וקבוצות מורים

אתר הפיקוח המעודכן

אתר הפיקוח על לימודי הקולנוע והתקשורת - מכיל את ארגז הכלים השלם למורים בו תוכלו למצוא: תכניות לימודים, בגרויות, חוזרי מפמ"ר, חומרי הוראה, פסטיבלים, השתלמויות ועוד

קהילת המורים לתקשורת ולקולנוע בפייסבוק

מורים כדאי מאוד להרשם, הקהילה מונה 670 חברים - ומהווה פלטפורמה שיתופית שבה ניתן לשאול שאלות, לפרסם אירועים ובעיקר לחזק את הקשרים בתוך הקהילה שלנו.

קבוצות הווטסאפ של המורים

ניתן להצטרף לקבוצת הווטסאפ של המורים - בהן ניתן למצוא את כל העדכונים, שיח ותמיכה בכל מה שקשור ללמידה מרחוק, בגרויות וטיפים מעשייםהצטרפות לקבוצת המורים לקולנוע עיוני

הצטרפות לקבוצת המורים להפקה קולנוע ותקשורת

~~~~~~~~~

מאגרי חומרי לימוד בהתמחויות השונות

דרייב שיתופי מורי קולנוע

לראשונה הוקם דרייב ארצי למורי קולנוע. במאגר תוכלו למצוא חומרים נפלאים שנשלחו בקבוצות ואשר המתינו לפרסום. תודה לכולם על השיתוף ויצירת מאגר ציבורי! בבקשה שתפו ושלחו עוד חומרים רלוונטיים לעדן צולי, מרגלית ישראלי ערן לבני איתי קנתור ונעמה כהן אשכנזי.

דרייב שיתופי - מורי תקשורת תכנית חדשה

דרייב שיתופי (לא גמור עדיין) לחומרי תקשורת. נשמח לקבל מכם חומרי הוראה נוספים (מצגות, מבחנים תרגילי כיתה ולמידה מרחוק) - ניתן לשלוח למדריכי המחוזות. תודה לנעמה כהן אשכנזי, לוס מן דיעי, גרציאלה סוסקין אברהם, טניה סלע כהן, שירית פרץ ולתמיר הגואל.

דרייב שיתופי - מורי צילום סטילס

דרייב מורי צילום התחדש בחומרי למידה נפלאים והרבה מאוד צלמים מהעולם. תודה לחן פלק על הסיוע, לרביב ארגוב, ענבר רוטשילד, רוני חזן שביד ומורים רבים נוספים על חומרי הוראה משובחים. חומרי לימוד נוספים ניתן ורצוי לשלוח לנעמה כהן אשכנזי.

תיקי תכניות לימודים בקולנוע ותקשורת

במסגרת יוזמה כוללת של המשרד הועלו לאוויר תיקי מקצוע במקצועות קולנוע ותקשורת עיוני לתלמידי החטיבה העליונה, תיקי המקצוע עודכנו וזמינים לכם והם כוללים את תכנית הלימודים, נושאים מרכזיים, מיומנויות וערכים וחומרי הוראה רבים ומגוונים

~~~~~~~~

מורים משתפים

מגמות רדיו - משדרים עסקים כרגיל

בימים המורכבים האלו נגיד מילה טובה לתחנות רדיו חינוכיות שמוצאות את הדרך לקיים שגרת שידורים למרות שאין לימודים: תיכון שער הנגב שידר תוכנית מיוחדת דרך הזום. באולפן ישבה סטודנטית ממכללת ספיר שהעלתה את המורה לרדיו בתיכון ד"ר אלה בן עטר והן הובילו תוכנית ראיונות עם צוות חינוכי ותלמידים.


רדיו אשל הנשיא מקיים מגזין חד שבועי גם דרך הזום. התלמידים מראיינים בנושאים אקטואליים משולבים בבידור. בהובלת אמיר ברקאי מנהל הרדיו והמורה דוד נחל


ברדיו קול השפלה ברחובות ממשיכה שגרת השידורים שהתלמידים מקליטים בבית תכניות כולל ראיונות טלפוניים ושולחים את התוכנית לשיבוץ לשידור. כמו כן הוקם אולפן רדיו מצולם בשיתוף מחלקת הנוער ברחובות ובכל יום, שני תלמידי רדיו מבית הספר "דה שליט" מקבלים אישור "עובד חיוני בהתנדבות" ושותפים לשידור.

אוריינות מדיה ביסודי

אוריינות המדיה הגיעה גם לגיל הצעיר דרך המערכת השידורים הלאומית. בין שיעורי המתמטיקה, אנגלית, מדעים וג"ג תוכלו למצוא סדרת שיעורים לביה"ס יסודי שמתמקדים באוריינות מדיה סביב ערכים. הזדמנות פז לשוחח על המדיה בימי קורנה וחופש הביטוי, זכויות אדם, גזענות, הצפת מידע וכמובן נוער פועל למען שינוי ואיך לא... הכל באמצעות המדיה... אז הנה לינקים למספר דוג' לשיעורים. ובהמשך (לניוזלטר הבא) "עולים כיתה" וגם ברמה והתכנים יעברו לחט"ב. כל סדרת השיעורים הוכנו על ידי קרן קטקו איילי בשיתוף מח' החינוך של האגודה לזכויות האזרח.
קרן איילי באולפני מט"ח
כיתות: ה' תיקשורת - זכויות האדם ומדיה
כיתות: ד' תקשורת - מניעת גזענות במדיה

~~~~~~~~~

ובינתיים בחט"ב...

חטיבת שטקליס נתניה - סרטים יוצרים שינוי

כמו כולם גם אני עוקבת בדאגה רבה אחר התנהגותם חסרת האחריות של חלק מאזרחי ישראל בכל המגזרים. הקנסות והאכיפה המשטרתית הם דרך אחת לטפל בעניין ואולי לא תמיד הדרך האפקטיבית ביותר. כאשת חינוך אני מאמינה שלפני המקל (הקנס/עונש) צריך להגיע חינוך המושתת על הסבר לוגי, ערכי ואנושי. לא בכדי הנושא השנתי הנבחר הינו "ערבות הדדית" ועל עם ישראל נאמר "כל ישראל ערבים זה לזה". לכן יזמתי יחד עם כל תלמידי בית הספר מיזם מרהיב וייחודי שבו הם פונים לכל האזרחים מסבירים ומבקשים מהם להישאר בבתים במיוחד עכשיו רגע לפני שמתחיל חג הפסח. התוצר הסופי שנעשה במסגרת פרוייקט קולנוע "סרטים יוצרים שינוי" הינו סרטון מיוחד במינו הכולל את התוצרים של כלל התלמידים.

אני סמוכה ובטוחה שפנייתם של התלמידים/ות תגיע היישר לליבם של האזרחים ותוביל שינוי, למעננו, ולמען העתיד של כולנו.

בהזדמנות זו רוצה להודות בראש ובראשונה למנהלת בית הספר זיו טוגנדר אלמוג שהובילה יחד איתי את היוזמה, לכל המורות/ים שעשו הכול כדי להנחות ולדרבן את תלמידיהם ובעיקר לתלמידים/ות שחשבו, יצרו והפיקו תוצרים מעוררי השראה.

אנה שניידר

חטיבת שטקליס נתניה

כל "שטקליס" ערבים זה לזה - המיזם החברתי הגדול של חטיבת "שטקליס" נתניה

גם זה יעבור -ביה"ס 6 שנתי עין גדי. מנהל: בן אראלי, עריכה: אורית אלמוג.

גם זה יעבור

שיעור עם איתי שלמברג - השפה הקולנועית מאפייני התאורה

קולנוע - שפה קולנועית - מאפייני האור

~~~~~~~~~~~~~~

סרטונים בימי קורונה

~~~~~~~~

הסגר - ליאור פיירניק, אשל הנשיא

ההסגר/ תחרות קורנדה

חלון אחורי - מגמת קולנוע, בית חינוך מגידו.

אנו מתבוננות/ים בימים האלה לא מעט בחלונות ומבעדם. מתרשמות/ים משינויי האור וחילופי העונות והחלון, הוא מסתדר טוב בלהיות מטפורה. יוצרות/ים: קולנוע מבית חינוך מגידו: ח, ט, י, יא בהנחיית רותם קיפניס

חלון אחורי

אולפנת קרית ארבע

בנות כיתה יב באולפנה קרית ארבע רצו לעשות משהו להרים את המוראל של התלמידות השרויות בביתן. הן יצרו יחד את הקליפ ההומריסטי הזה. ערכה: תום יחיאלי ממגמת קולנוע
#סו_לואו_בידוד🤘 שמיניתש"פ אולפנת קרית ארבע עושות שמח

קליפ אפוקליפסה - תיכון שוהם


הקורונה אמנם הגבילה מאוד את המרחב והחופש לנו אבל לא את היצירתיות של נועה פיזיק, טליה פיזיק, עדי בירן ועומר פישביין. ארבעה תלמידים יצירתיים ממגמות קולנוע ומוסיקה נפגשו מרחוק לקליפ מקרב ומקורי, והראו לנו שאפשר ליצור אמנות גם בימי קורונה

אפוקליפסה - נועה פיזיק

יעל אופיר - מגמת קולנוע שכבה י' אשל הנשיא

Corona time yael offir