תיעוד מתבונן - כלי בלמידה משמעותית

מרצה: גילי נוימן

תקציר הקורס

הקורס מתמקד בהתבוננות יצירתית בחיי היומיום במרחב הקהילתי. התבוננות זו, הנקראת 'תיעוד מתבונן' או 'תיעוד ישיר', היא שיטה קולנועית-תיעודית המייצגת מפגש פורה בין טכנולוגיות חדשות לבין ביטוי יצירתי; היא מחפשת לגלות דרך עדשת המצלמה רבדים במציאות החיים, ללא התערבות פעילה של הצלם במתרחש סביבו. בקורס זה, המשתתפים ישתמשו במצלמות ואפליקציות עריכה של הטלפונים החכמים, ובעזרתם יגלו ויחדדו את מיומנות ההתבוננות שלהם במרחב הקהילתי ובסביבה. התבוננות ממוקדת במרקם התרבותי והאנושי מייצרת יחס אינטימי יותר לסביבה, שיכול לעודד מעורבות קהילתית גדולה יותר.

חשוב לציין, נושאי ההתבוננות המגוונים מאפשרים להפוך את השיטה לכלי חשוב ב'למידה משמעותית', לא רק בתחומי הקולנוע והאומנות, אלא גם במדעי הרוח והחברה.


הפגישות בקורס מתנהלות בשני מסלולים מקבילים, העשרה והדרכה מעשית:

העשרה - חלק זה בקורס, נותן למשתתפים הכרות עם מגוון רחב וחוצה דיסציפלינות של 'עבודות מתבוננות' בנושא חיי היומיום והמרחב הציבורי. בחלק זה יוצגו סרטים קצרים, עבודות וידאו, יצירות מוסיקליות, מיצבים וצילומי רחוב לצד עבודות מחקר במדעי החברה והסביבה שהתבססו על תיעוד מתבונן ביומיום ככלי מחקרי.כל העבודות שנבחרו מציגות תרומה חדשנית להבנה של המציאות סביבנו בכל התחומים.

 • עבודה מעשית -החלק המעשי בקורס יקנה למשתתפים מיומנות בסיסית בשיטת 'התיעוד המתבונן'. המשתתפים ילמדו ליישם את השיטה על ידי הכנת סרטון התבוננות קצר משלהם (באורך 2 דקות), שאותו יצלמו ויערכו בעזרת הטלפונים החכמים שברשותם.

 • הקורס מתאים ל- 15 משתתפים. אורך מפגש כשעה וחצי שעתיים. במהלך הקורס תנתן תמיכה נוספת במיילים.

פירוט מהלך הקורס

מפגש ראשון - מבוא ומשימת התבוננות כתובה
המבוא יציג את 'התיעוד המתבונן' ועקרונותיו במספר דרכים:
 • הכרות עם 'השוטטות' כשיטה להתבוננות בסביבה.
 • הצגת עבודות צילום של שלושה צלמי רחוב (אנרי ברסון, אנדרי קרטס וויויאן מאיירס) שפילוסופית הצילום שלהם והעבודות שלהם מציגים עקרונות חשובים בשילוב בין מושא ההתבוננות והאסטתיקה הצילומית שלו.
 • בהצגת התיעוד המתבונן בסרטים דוקומנטרים קצרים שחוקרו את הצורה, הקצב והפיוטיות בנגזרות השגרתיות ביותר של היומיום כמו בנסיעה ברכבת או יום גשם.
Day Break Express - חווית הנסיעה בקו העילי של הרכבת בניו-יורק (אלן פנבייקר, 1953, 5 דק')
Rain - מבט פיוטי על הגשם (איוונס יוריס, 1929 12 דק')
2GETHER - התבוננות בחיי היומיום בהתרחשויות של שתיים ובשנים (גילי נוימן, 2012 3 דק')

 • כל המשתתפים יתבקשו להכין למפגש הבא דו"ח תצפית קצר (לא יותר 350 מילה) שמסכם חווית התבוננות שלו בזמן פעילות במרחב העירוני או הקהילתי: ישיבה בבית קפה, בילוי בגינת השעשעים, קניה במכולת או סתם רשמים מהליכה ברחוב. עליהם לחדד את ההתבוננות שלהם ולרדת לדקויות שבד"כ נתפשות כשוליות וטרוויאליות.
מפגש שני - 'סימפוניות עירוניות' + דיון בדו"חות ומשימת הסרטון אישי
 • הצגת קטעים נבחרים מסרטים בנושא הקהילתי והעירוני שמציגים התבוננות רחבה מלווה בפאתוס על התנהלות היומיום.
Manhattan - יום בעיר ניו-יורק - הזרם האנושי, ערפיח, בניה גבוהה. פרשנות לציטוטים משירתו האורבנית של וולט וויטמן (פול סטראנד, 1920, 9:40 דק')
A propos de Nice - יומן ויזואלי סטירי על תקופת הקרנבל בעיר ניס (ז'אן ויגו, 1930, 7 דק')
Stainless - פרויקט וידאו על התנהלות אנשים בזמן ההמתנה לרכבת בתחנות רכבת ידעות בעולם. שימוש בטכניקה צילום יחודית (אדם מגייר, 2011 4:00דק').
Daily Kinesis - תיעוד מחויך של כווני תנועה שונים בשגרת היומיום (גילי נוימן, 1912, 1:50 דק')

 • דיון נרחב בדו"חות ההתבוננות שהמשתתפים יקראו. הדיון ינסה לחדד עבור המשתתפים את התהליך שעברו וכיצד ליישם אותו במשימה של יצירת הסירטון. נקודות שיעלו בדיון: האם התהליך גילה דברים חדשים? האם התהליך יצר סקרנות לסביבה ולדרך שהיא מתנהלת? האם התרגיל נתן רעיון לבחירת נושא לסרטון?
בסוף המפגש כל אחד מהמשתתפים בוחר נושא לסרטון התבוננות וינתנו הנחיות בסיסיות לצילום בפלאפונים.
מפגש שלישי - האיש בהמון, מפגש בין הגישה המתבוננת למחקר
הצגת עבודות מחקר סביבתיות וחברתיות שהתבססו על תיעוד מתבונן.
וויליאם וויט, The social life of small urban spaces הצגת מחקרו המצולם של וויט, במסגרתו פרש 60 מצלמות שעקבו אחרי התנהגות אנשים במקומות ציבורים במטרה לאפיין אותם ולנסח על פיהם עקרונות תכנון. יוקרנו קטעים מסרט שסכם את ממצאי המחקר הויזואלי.
דזמונד מוריס, הצגת סרטון מחקרי על תרבות שפת הגוף קטע מסדרה על שפת הגוף שנעשתה עבור ה BBC.
תיעוד השימוש בחלקי הגוף לצורך תקשורת והתנהלות יומיומית.
STREET RITUALS - 5 Variations - סרט שמתבונן בהתנהגות טקסית בשגרת היומיום ובמפגשים. דוגמה להצגת התבוננות אתנוגרפית. (גילי נוימן, 2013, 7:00 דק')

 • המשתתפים מדווחים על בדיקת התקדמות הצילום (רשמים, ליבון בעיות וסגירה סופית של הנושאים)
מתן הנחיות לשימוש והורדה של אפליקציות עריכה לסמארטפונים.
מפגש רביעי - החיים הם אומנות והאומנות היא בחיים
הצגת עבודות וידאו ופרויקטים באינטרנט שמנהלים יחסי גומלין עם היומיום. יצירות שלא רק חומר הגלם שלהן לקוח מהיומיום, אלא שהן שואפות להיות חלק ממשי מהיומיום שלנו. פן נוסף שיוצג הוא חידוד המודעות שלנו ל"עושר" של לצלילי ההמולה שסביבנו.
 • JR - אומן וצלם רחוב, יוזם הפרוקטים FACE 2 FACE ו- INSIDE OUT - מצלם פרוטרטים גדולים של אנשים אנונימים באזורי קונפליקט ומצוקה ומדביק אותם במרחב הציבורי. מטרתו כפולה: להפנות תשומת לב לאנושי ולהפוך את סביבתו לגלריה אומנותית.
IMPROV EVERYWHERE - מיזם וידאו אינטרנטי, שחלק מסרטיו הפכו ויראליים. קבוצת אלתור שיוזמת ארועים בלתי צפויים במקומות ציבורים ומעלה עליהם סרטוני וידאו. הקבוצה משתפת פעולה עם מוזיאון המטרופוליטן הניו יורקי.
 • עולם המוסיקה והסביבה - הצגת עבודתו של המוסיקאי האמריקאי האונגרדיסט גון קייג' 33'4 שמתבססת על תפיסהו לפיה פס הקול של היומיום הוא חומר ליצירה. בנוסף יוצגו עבודות שמיישמות את גישתו של קייג':
קטע מהסרט 'לויתן' על צייד לויתנים בים הצפוני.
SOUNDS of Discontent - סרטון שמציג את פרופיל "הקולות" של המחאה החברתית בתל-אביב.
(גילי נוימן, 2012 3:00 דק')
 • הנחיות ומתן תשובות ללבטים ובעיות שעולות ממשימת הסרטון האישי.

מפגש חמישי - הצגת הסרטונים האישים

דיון על הסגנונות, נושאים שנבחרו, תהליכים שעוברים בזמן העבודה והצפיה

גילי נוימן

במאית קולנוע דוקומנטרי ונסיוני. בוגרת תואר שני באוניברסיטת בוסטון בחוג ללימודי תקשורת. במאית תוכניות וסרטים בטלוויזיה החינוכית, כגון מגזין התרבות והספרים 'קריאה ראשונה', תוכנית האקטואליה לבני הנוער 'חדש בעינים', 'תיק תקשורת', 'ערב חדש' ועוד. במאית הסרטים התעודיים 'ולדימיר', 'פוליטיקה לא בחשבון של אף אחד'. אשר הוצגו בפסטיבלי הסרטים בחיפה ובבאזל בשוויץ.
יוצרת סדרת סרטים אורבנים באינטרנט URBAN VIDEO ART אשר הוצגו בפסטיבלים לסרטים בברלין, טורונטו ופריס. הסדרה מתמקדת בסרטים קצרים וקצביים, אשר בודקים את הדופק האנושי של העיר. הם מתעדים את שגרת היומיום, רגעים אקראיים ומפגשים מקריים וממסגרים אותם תחת נושאי התבוננות יחודיים שמשקפים את הקסם והפואטיקה ביומיומי.