TAC Aylık Veli Bülteni

Ekim 2019

Big picture

Toplum Hizmeti - 11 IB Öğrencilerinin Katkılarıyla


2019-2020 TAC toplum hizmetleri tüm hızıyla başladı. Kardeş okulumuz Hasan Karamehmet İlkokulu öğrencilerine yönelik olan ve haftanın 4 günü 10 farklı dersten oluşan akademik destek programımız yoğun bir katılımla başladı. Yaklaşık 100 öğrenci ve velisinin katıldığı açılış toplantısına 11 IB öğrencileri liderlik etti ve oryantasyonu gerçekleştirdi.


Öğrencilerimizin yaşadıkları topluma ilgilerini canlı tutan akademik destek

programımız, bu yıl da tüm hızıyla devam edecek.

Hasan Karamehmet Öğrencileri Matematik Dersinde

Hasan Karamehmet öğrencileri hem eğleniyor hem öğreniyor. Matematik dersinde çarpma ve sayı örgüsü konusunu işlediler.

TAC'de Müzik

Müzik, TAC öğrencilerinin hayatında her zaman önemli bir yer tutmuştur. 9. sınıf öğrencilerimiz müzik dersinde ukulele çalarken...

Big picture

TAC Masa Tenisi Takımımızın Başarısı


05-06 Ekim 2019 tarihlerinde Mersin’de yapılan “Ferdi Masa Tenisi Turnuvası”na katılan öğrencilerimiz okulumuzu başarıyla temsil ettiler. Öğrencilerimizden Boran E. ve Kaan E. gruplarında 2. olarak madalya almaya hak kazandılar.

Big picture

2019-2020 Okul Aile Birliği

2019-2020 TAC Okul Aile Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu seçimleri yapıldı. OAB yeni yönetim kurulunu tebrik eder, başarılı bir yıl dileriz.

Big picture
Big picture

Amatör Spor Haftası Hentbol Turnuvası


9-17 Ekim 2019 tarihleri arasında Mersin'de düzenlenen, Amatör Spor Haftası Hentbol Turnuvası'nda, Davultepe M.T.A.Lisesi ile oynadığımız maçı 16 - 7 kazandık.

Big picture

Mein Körper


9. sınıf öğrencilerimiz Almanca dersinde farklı tarzlarda vücutlar çizerek vücudun parçalarını yazdılar; çizilen bu vücutlara farklı renklerde ve stillerde kıyafetler giydirerek projelerini süslediler. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında öğrenmiş oldukları “MEIN KÖRPER” konusunda bu yıl da öğrendikleri kelimeleri kullanarak grup halinde proje yaptılar ve bu aktivite ile konuyu pekiştirmiş oldular. Yaptıkları projeleri sınıfta sunduktan sonra sınıfın ve koridorun duvarlarına astılar. Öğrenciler bu etkinlikte araştırma ve grup içinde çalışma becerilerini geliştirdiler.

Big picture

Yurt Dışı Üniversiteler Fuarı


Tarsus Amerikan Kolejinin her yıl düzenlediği Yurt Dışı Üniversiteler Fuarı bu yıl 11 Ekim 2019 Çarşamba günü gerçekleşti. Bu yılın TAC öğrencileri yirmi sekiz üniversitenin temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı buldular. Öğrenciler, üniversite temsilcilerinden üniversitelerinin başvuru koşulları, akademik ve sosyal durumları, kariyer imkanları hakkında bilgi alıp bu sayede üniversitelerin imkanlarını yakından tanıma fırsatı buldular. Öğrenci ve veliler, fuarda üniversite temsilcilerinden üniversitelerle ilgili sorularına cevap aldılar.

Big picture

Yatılı Öğrencilerin Yayla Evi Gezisi


Yatılı öğrencilerin eğitimlerini desteklemek, sosyalleşmelerini ve eğlenmelerini sağlamak için hafta sonu kampüs dışında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu hafta sonu yayla evine giden yatılı öğrencilerimiz keyifli vakit geçirdiler.

Big picture

Namrun TAC Evi


TAC Mezunlar Derneğinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği okulumuza yeni başlayan öğretmenlerle hoş geldin buluşması Namrun TAC Evi'nde gerçekleşti. Öğretmenlerimiz, nefis bir yayla havasında mezunlarımız ile güzel vakit geçirip yerel lezzetler ile tanıştılar.

Tarihi Konakta Büyüleyici Sergi

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından restore edilerek Tarsus’a kazandırılan Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı, ilk sergisine ev sahipliği yaptı. Tarihi konağın sergi salonu, Nihat Arıkan‘ın heykelleri ve Dorothea Atalay’ın resimlerinden oluşan karma sergiyle açıldı.

Sergi salonunun büyüleyici ve tarihi atmosferiyle sanatçıların birbirinden değerli eserlerinin bütünleştiği sergiye; Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, TAC Mezunlar Derneği Başkanı Ramazan Dinçer, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu, Tarsus Amerikan Koleji Müdürü Ahu Arslan, Tarsus SEV Ortaokul Müdürü Ayfer Aydın, Tarsus SEV İlkokul Müdürü Çiğdem Özyürekoğlu, Tarsus’taki sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve sanatseverler katıldılar.

Big picture

Geleneksel TAC Oktoberfest ’2019

10. Geleneksel TAC Oktoberfest Etkinliği, 16 Ekim 2019 tarihinde kutlandı. Etkinlik, İzmir DAS-AKADEMIE’nin hazırladığı “TRESOR-KNAKCKER” adlı yarışmayla başladı. Yarışma öncesinde misafirlere öğrencilerin hazırladığı serginin bulunduğu Sadık Paşa Fuaye Alanı gezdirildi. Daha sonra Stickler Oditoryum’da hazırlıklar başladı ve oldukça heyecanlı bir şekilde Stickler Oditoryum’a gelen öğrenciler iki gruba ayrıldılar. Farklı etkinliklerin bulunduğu bu çekişmeli ve eğlenceli yarışmada Almanca oyununu kazanan TAC öğrencileri ödüllerini aldılar. Sadece Stickler Oditoryum’da değil, Stickler Binası önünde kurulan Oktoberfest tanıtım standında maket halindeki Alman yöresel ürünleri ve yemekleri de ilgi çekti. Yemekhanede çalan müziklerde hatta okul zilinde bile Oktoberfest enerjisi hissedildi. Oktoberfest’e özel hazırlanan menüde sosis, patates salatası, pişmiş kırmızı lahana salatası ve “Berliner” tatlısı gibi yiyecekler sunuldu.

Big picture

10 Ekim 2019 IB Tanıtım Sunumu


Hazırlık, 9 ve 10. sınıf velilerimize IB programı ile ilgili bilgilendirme sunumunun ilki,10 Ekim Perşembe günü Uluslararası Bakalorya (IB) Koordinatörü Hakan Sapmazlı tarafından yapıldı. Sunumda velilere; IB programının misyonu, hedefleri ve programın içeriği ile beraber okulumuzdaki uygulamalar hakkında bilgi verildi. Velilerden gelen soruların da cevaplandığı sunumun tekrarı 21 Aralık 2019 Cumartesi günü yapılacaktır.

Big picture

Cadılar Bayramı’nın Tadını Ürkütücü Kitaplarla Çıkarın!


Bu bayrama özel seçim yapabileceğiniz birçok kitap kütüphanede sizleri bekliyor. Kütüphanedeki “Cadılar Bayramı” köşesinde hem ürkütücü kitapları inceleyebilir hem de balkabağı şekerlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Big picture

Silifke Özlem Okulunun Ziyareti


Silifke Özlem Okulu idarecileri ve 5-8. sınıf öğrencileri için okul tanıtımı yapıldı. Stickler Oditoryum'da TAC tanıtım filmi ile başlayan program, Akademik Müdür Yardımcısı Dr. Duygu Gülev’in konuşması ile devam etti. Ardından soru cevap şeklinde devam eden program öğle yemeğinden sonra okul turu ile tamamlandı. İkinci yabancı dilin önemi, IB programı, ulusal programlar, toplum hizmeti gibi birçok başlıklara dikkat çekerek dünya vatandaşı olma yolunda kendilerine yardımcı olduğumuzu umut ediyor, başarılar diliyoruz.

Türkiye’nin Tek Dünyanın Sayılı Hatıra Mendil Koleksiyonu Tarsus’ta

Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı mendil koleksiyonundan oluşan sergi Çukurovalı sanatseverler ile buluşuyor. H. Oğuz Aydemir’in koleksiyonu, 1-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda sergileniyor. Ziyaretçiler, 100 yıl öncesinden günümüze gelen, buram buram tarih kokan ipek mendillere bakarken asırlık bir tarihe de tanıklık ediyor.


Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda 1-7 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen sergide, Tarsus Amerikan Koleji 1969 mezunu H. Oğuz Aydemir’in özel koleksiyonunda yer alan eserler sergileniyor. Her gün 13.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek “Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri Sergisi”nin açılışı 1 Kasım Cuma günü saat 17.30’da gerçekleşti.

Oğuz Aydemir’in İstanbul’da 1975 yılında bir antikacıda gördüğü 1877 Türk-Yunan Harbi için bastırılan ipek mendili almasıyla başlayan koleksiyon tutkusu, bugün Türkiye’nin tek ve dünyanın da önemli ipek mendil koleksiyonu olma ayrıcalığını taşıyor.


Dünyanın farklı ülkelerinden toplanarak bir araya getirilen 50 mendilin yer alacağı sergide; ziyaretçiler, asırlar öncesinden günümüze gelen mendillere bakarken bir tarihe de tanıklık ediyor. Çoğunluğu Birinci Dünya Savaşı Dönemi'nden kalma, her biri aslında basıldığı ülkenin ve dönemin düşünce yapısını yansıtan tarihi birer belge olma özelliği taşıyan hatıra mendillerle ziyaretçiler tarihi bir yolculuğa çıkıyor.

Big picture

TAC Mimemis Kulübü Öğrencileri Küçük Kardeşleriyle Buluştu


TAC Mimesis Kulübü ve IB öğrencileri, Hasan Karamehmet İlkokulu 3 ve 4. sınıf kardeşlerine kendi yazıp yönettikleri oyunu sergiledi. “Cadı Oyuncaklara Karşı” adlı oyunda kötü kalpli bir cadının çocukların en sevdiği oyuncaklara karşı başlattığı savaş ve iyi kalpli oyuncakların mücadelesi anlatılıyor. Etkili anlatımı, kostüm ve renkli dekorlarla süsleyen Mimesis Kulübü öğrencileri, küçük kardeşlerini çok mutlu etti. Performansın sonunda yaklaşık 70 kadar öğrenci oyundaki her karakterle tek tek fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

Akran Rehberliği Sertifika Töreni


10 Ekim 2019 tarihinde her yıl olduğu gibi bu sene de akran rehberlerimiz için TAC Öğrenci Salonu’nda sertifika töreni yapıldı. Öğrencilere sertifikaları verildikten sonra Başdanışman JT. Rehill, Okul Müdürü Ahu Arslan ve öğrencilere akran rehberliği eğitimi veren Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi öğretmenleri, öğrencilerle fotoğraf çekildiler.

Big picture
Big picture

TAC Öğrencileri ile Didem Ün Ateş’in Yapay Zeka Buluşması

30 Ekim Çarşamba günü, Sağlık ve Eğitim Vakfının lise düzeyindeki teknoloji kulübü öğrencileri, yapay zeka üzerine yıllardır çalışan ve bu konuda bir profesyonel olan Didem Ün Ateş ile internet üzerinden bir buluşma gerçekleştirdi.

Üsküdar Amerikan Lisesinde gerçekleşen konferansa; Tarsus Amerikan Koleji, İzmir Amerikan Koleji ve SEV Amerikan Koleji öğrencileri skype bağlantısı ile katıldılar.

Skype konferansı ile gerçekleşen buluşmada öğrenciler alanında uzman bir profesyonelden yazılım sektörü ve projeleri hakkında bilgi edinme şansına sahip oldular.

Konuşmasına, skype ile bağlantı sağlayan tüm okulları selamlayarak başlayan Didem Ün Ateş, ardından “Artificial Intelligence & You” sunumunu gerçekleştirdi. Microsoft firmasında yaptığı çalışmalara değinen Didem Ün Ateş, yapay zekanın geleceği hakkında da öğrencilere birçok bilgi verdi.

Konuşmayı canlı olarak takip eden Tarsus Amerikan Koleji öğrencileri de, youtube aracılığıyla Didem Ün Ateş’e birçok soru yöneltti.

Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Didem Ün Ateş, Microsoft firmasında üst düzey yönetici olarak da görev yapmıştır.

Big picture
Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture