דוד וגוליית

רחל מארו ט4

מוסר ההשכל השכל הוא שדוד איש צנוע שמצליח לגבור על האיש שכביכול אמור להיות החזק ו"המפחד" גוליית

אך זה מראה שלא כול מי שמראה חוזק הוא באמת כזה כלומר בן אדם יכול להיות ענק וגדול ולגעור לעבר מישו קטן אך ה' נמצע דווקא עם האיש "הקטן".


  • דוד התנדב להילחם מול גוליית כי ראה שכול העם פחדו ושמע את גוליית מזלזל באלוהים,ודוד בטוח שאלוהים קיים הרי גם רוח השם עליו ,ודוד היה בטוח שה' יעזור לו ויציל אותו כמו שהציל אותו מהאריה והדוב "גַּם אֶת-הָאֲרִי גַּם-הַדֹּב, הִכָּה עַבְדֶּךָ; וְהָיָה הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כְּאַחַד מֵהֶם, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכֹת אֱלֹהִים חַיִּים. {ס} לז וַיֹּאמֶר, דָּוִד, יְהוָה אֲשֶׁר הִצִּלַנִי מִיַּד הָאֲרִי וּמִיַּד הַדֹּב, הוּא יַצִּילֵנִי מִיַּד הַפְּלִשְׁתִּי הַזֶּה;"


ספרות

בחרתי בשיר גוליית של הכוורת

כי שם הסיפור דומה למה שקרה עם דוד וגוליית מספרים על ילד מפחיד שגם בשיר כמו בתנך קראו לו גוליית והוא היה מפחיד מאז שהוא נולד הפחיד את ילדי הגן את העם ואת כולם אך ישנו הגיבור שאינו כתוב שמו (קישור לשיר למטה )

והשונ הוא שבסיפור הגיבור הוא דוד אך בשיר זה גוליית .

כוורת - גוליית
Big image

בחרתי בתמונה הזו כי רואים את גוליית חזק ועם הצבא שלו וכלי מלחמה בידו ולעומתו דוד קטן רק עם המקלע שלו

https://en.wikipedia.org/wiki/Osmar_Schindler פרטים על הצייר.


אכן הציור תואם את התיאור המקראי

וַיִּקַּח מַקְלוֹ בְּיָדוֹ, וַיִּבְחַר-לוֹ חֲמִשָּׁה חַלֻּקֵי-אֲבָנִים מִן-הַנַּחַל וַיָּשֶׂם אֹתָם בִּכְלִי הָרֹעִים אֲשֶׁר-לוֹ וּבַיַּלְקוּט--וְקַלְעוֹ בְיָדוֹ; וַיִּגַּשׁ, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי. מא וַיֵּלֶךְ, הַפְּלִשְׁתִּי, הֹלֵךְ וְקָרֵב, אֶל-דָּוִד; וְהָאִישׁ נֹשֵׂא הַצִּנָּה, לְפָנָיו. מב וַיַּבֵּט הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּרְאֶה אֶת-דָּוִד, וַיִּבְזֵהוּ: כִּי-הָיָה נַעַר, וְאַדְמֹנִי עִם-יְפֵה מַרְאֶה. מג וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-דָּוִד, הֲכֶלֶב אָנֹכִי, כִּי-אַתָּה בָא-אֵלַי בַּמַּקְלוֹת; וַיְקַלֵּל הַפְּלִשְׁתִּי אֶת-דָּוִד, בֵּאלֹהָיו. מד וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי, אֶל-דָּוִד: לְכָה אֵלַי--וְאֶתְּנָה אֶת-בְּשָׂרְךָ, לְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְבֶהֱמַת הַשָּׂדֶה. {ס} מה וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי, אַתָּה בָּא אֵלַי, בְּחֶרֶב וּבַחֲנִית וּבְכִידוֹן; וְאָנֹכִי בָא-אֵלֶיךָ, בְּשֵׁם יְהוָה צְבָאוֹת, אֱלֹהֵי מַעַרְכוֹת יִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר חֵרַפְתָּ

http://www.ted.com/talks/lang/he/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_david_and_goliath.html?source=email#.Un5kYFhu4up.email

כן על פי דברי המרצה חוקי הפיזיקה השפיעו על הניצחון של דוד כי גוליית היה אקרומגליה כלומ הגובה שלו לא היה נורמלי הוא גובהה מהר ובגלל בעיתו הוא לא יכל ליראות את דוד מתקרב וכמובן לא ליראות מהתחלה שיש לדוד רק מקלע ויש ודוד יכל לנצח אותו בקלות כי גוליית בעצם גוליית בא מוכן למלחמה עם התאבקות אך דוד בא אליו עם האבן.

אין חוק פיזקאלי הסותר את הסיפור המקראי

דעתי על מסקנותיו של המרצה הוא שזה מסביר המון אך איני תומכת בו ב100% כי הרי אין הוכחות לכך אבל אני מקבלת גם האופציה ששלו בנוסף לסיפור במקרא.

אני מקבל את טענותיו אבל שוב לא במאה אחוז כי אני מאמינה ה' עזר לדוד לנצח את גוליית אבל גם הסברו של המרצה די משכנעים.

Big image

המקום עזקה