קהילון - שיעור 9

20 בדצמבר 2015

Big image

הורים יקרים,


השיעור האחרון עבר בכל הכיתות ברוגע ובאינטימיות מתוקה. הכריש המעופף, כדורי השוקולד ופינת הספרייה שמתעוררת לתחיה, הוסיפו לאווירת הנעימות והחדווה במתנס.


מורן ברנס נפגשה עם ההורים למפגש שני, המשיכה לספר לנו על מחקרים שנעשו בקרב ילדים דו לשוניים והעשירה אותנו בטיפים לשימוש עם ילדינו החמודים.


אנחנו רוצות להודות לתומר שהחליף את טל השומר הנאמן שלנו ולקרן קרני שפינקה אותנו עם מרק ירקות ועדשים חורפי.


לכל מי שהיה איתנו בשיעור האחרון, ולכל המשפחות שמבלות עם יקיריהם בחופשה ושנפגוש בשיעור הבא,

אנו מאחלות חופשת חורף חמימה ושמחה, תבלו!


היה לנו יום מקסים!


באהבה,


צוות החינוך

קבוצת הגן - פרפרים

חיים נחמן ביאליק

בשיעור האחרון בכיתות הגן התמקדנו בסופר והמשורר חיים נחמן ביאליק, לציון יום הולדתו החל בי' בטבת (22 בדצמבר 2015). התמקדנו בארבעה משיריו המוכרים :"נדנדה", "פרש" (רוץ בן סוסי) ,"קן לציפור" ו"מקהלת נוגנים" (יוסי בכינור) ,דרך שירה, פעילות בתנועה, יצירה ומשחק.


במפגשי התוכן סיפרנו לילדים על ביאליק אשר היה סופר ומשורר וכתב הרבה מאוד שירים וסיפורים לגדולים ולקטנים אך במיוחד אהב מאוד ילדים וכתב על דברים שילדים אוהבים בכדי לשמח אותם. במהלך השיעור שרנו כמה משיריו המפורסמים, קיימנו תהלוכה של מתופפים בעקבות השיר "מקהלת נוגנים", וגם פעילות בתנועה בעקבות "נדנדה" ו"פרש". הכנו נדנדות מגליל נייר טואלט ומקל ארטיק, יצרנו "קן" עם שלוש ביצים העשוי מגרב וביצים מדאס, בנינו סוס / בע"ח אחר תלת מימדי ע"י הדבקת קלקר צבעוני, הרכבנו פאזל של סוס תוך דגש על שמות חלקי הגוף של הסוס (רעמה, זנב וכו'). כמו כן שיחקנו בבצק, האזנו לסיפור, שיחקנו משחק לוטו קבוצתי ומשחק זכרון של כלי נגינה (בעקבות מקהלת נוגנים).


בפעילות המוזיקלית גלית התמקדה גם בשיריו של ביאליק דרך שירה, תנועה וריקוד. בעיקר בשיר "מקהלת נוגנים": הילדים תופפו בתופים, גלית ניגנה בחצוצרה והראתה לילדים איך נראה כינור ע"י תמונה של ילד המנגן בכינור וכולם תרגלו בתנועה כיצד מנגנים בכינור.


בהקניה בכיתת הגדולים למדנו על האות ב', קישרנו בין מילים, תמונות וחפצים המתחילים בב': בקבוק, בית, בן/בת, ביצה, בלון, במבה ועוד... והכנו ביחד ביצים קשות. כמו כן שמנו דגש על כתיבת השם הפרטי של כל ילד/ה בקבוצה.


נאחל לכולם חופשת חורף נעימה! נפגש בשיעור הבא, שיעור על החורף.


בברכה,

צוות הגן

שיר "נדנדה" מתוך הצגת הילדים 'בגן של ביאליק'
שיר "פרש" מתוך הצגת הילדים 'בגן של ביאליק'
שיר "קן ציפור" מתוך הצגת הילדים 'בגן של ביאליק'
שיר "מקהלת נוגנים" מתוך הצגת הילדים 'בגן של ביאליק'
Big image

קבוצת הביניים - זברה

יחד ולחוד

שיעור תשיעי, שיעור ביחד. שיעור על יחד ולחוד!


את השיעור פתחנו בשיחה מעניינת שבה כל אחד שיתף את הקבוצה במה הוא/היא אוהבים לעשות ביחד ומה אוהבים לעשות לבד. כך גילינו שכל אחד הוא ממש שונה מן השני ובעוד ילדה אחת אוהבת דוקא לישון ביחד ולשחק בלגו לבד, ילד אחר מעדיף לראות טלויזיה לבד ולקרוא סיפורים ביחד. מרתק!!!


אחר כך התנסינו בציור אינטיאוטיבי. ציור מה? אינטואיטיבי. בלי יותר מידי מחשבות וכוונות, עם גירי פסטל להתנסות בחומר, בכיווני ציור, במילוי משטחים ושילובי צבעים. ללא שיפוט, ללא קביעה יפה או מכוער. החוויה היתה ממש אטרקטיבית. ציור ללא חוקים. רק שניים: לעמוד בזמנים ולהשתדל לא להשאיר לבן על הנייר. אחר כך התנסינו בציור בהמשכים. האחד עושה קו והשני ממשיך ויוצר ממנו משהו אחר. גם זו היתה חוויה מעוררת עניין גדול! הילדים ישבו מרוכזים להפליא, עם המון נחת וגיבוש ונהנו פלאים מההתנסות המחודשת.


אחר כך התפנינו לשעת לימוד עברית אך ללא רותי... חלק מן הילדים שמחו לעבוד עצמאית שוב בחוברות העבודה שלהם, אחרים אותגרו במשחקי שפה ואיות ביחד, ואחרים עשו דבר דומה עם הציור בהמשכים רק עם סיפורים, משפטים ומילים... את התוצאה של הסיפור צילמתי ואצרף כתמונה... בנוסף תרגלנו גם קצת מילים מוכרות ביחיד ורבים ושמנו לב שישנן מילים שמשתייכות לאותה הקבוצה כי ברבים יש להם את אותן הסיומות.

לאחר ארוחת הצהריים אותגרנו בבינגו מספרים שהכינה לנו מילי. מספרים בעברית עד 100. לא תמיד פשוט לתרגום... כי איך זה בדיוק היה? מימין לשמאל או משמאל לימין? היה מותח, משעשע ולשימחתי כמו תמיד גם ספורטיבי! בשבוע הבא לילה תפנק אותנו בפעילות נוספת. כולנו ציפייה!!


מזכירה להורים להביא קרטוני שתייה ריקים, נקיים ומאווררים לפרוייקט מיחזור שנעשה בכיתה בשיעור הבא.

שיהיה לכולם חופש נעים וקסום,


שלכם,


גלית

קבוצת הבוגרים - כוכבים

הייחוד שלי

בשיעור האחרון עסקנו בנושא "הייחוד שלי". הייחוד שלי הוא חלק מסדרת שיעורים אשר עוסקים בנושא "אני בקבוצה", ותפקידם לגבש את הכיתה תוך שמירה על ייחודו והשפעתו של היחיד.


פתחנו את מפגש הבוקר במשחק: "של מי התחביב?", אשר מטרתו לבחון ולהעמיק את ההיכרות בין תלמידי הכיתה. בכניסה לכיתה הילדים רשמו את הדבר אשר הם הכי אוהבים לעשות, ובמפגש היו צריכים לנחש של מי התחביב הרשום בכרטיסייה. היה כייף לראות איך הילדים הצליחו לנחש את כל התחביבים של כולם.

סיימנו את מפגש הבוקר בחזרה על השיר "איך זה שכוכב", וגם למדנו את חלקו השני. כדאי להשמיע לילדים את השיר בביצוע של תיקי דיין או מתי כספי.


לאחר מפגש הבוקר ניגשנו לתחנות: הכנו דגלים אישיים עם סמל אשר כל אחד המציא לעצמו וחיברנו לשרשרת ארוכה, יצרנו מנייר כסף מסיכה של הפנים שלנו, וצוות העוגה באחריות נעמי אפשטיין הכין מאפינס נהדרים!


לפני ארוחת הצהריים יצאנו החוצה למשחקי שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה. הילדים בעיקר התלהבו מהמשחק "מעבר הנהר". לאחר ארוחת הצהריים התכנסנו שוב למשחק משותף, והפעם - משחק החבילה עוברת עם חידות "הוא והיא" (זכר נקבה), ברוח חדר העברית. היה מאתגר ומעניין!


לפני שנפרדנו לפעילות המתנ"ס קיבלנו קונצרט בהפתעה - עדן ניגן לנו שלוש יצירות קצרות באורגנית - תודה לעדן! היה מאוד מרגש. בהזדמנות הזאת הזמנתי את הילדים, מי שרוצה כמובן ובתיאום מראש, להופיע בפני הכיתה בקטעים ובכלים שונים.


המשך שבוע טוב


יעל

איך זה שכוכב - תיקי דיין 1972
Big image

קבוצת סבבה

שיתוף פעולה

ביום ראשון האחרון התחלנו את היום בשעה של משחקי עברית בחדר העברית. אני והילדים שיחקנו בינגו עברית והמצאנו תחרויות שקשורות לאותיות והיה ממש כיף!


בהמשך היום יצאנו לחצר והתחלנו לעשות משימות שיתוף פעולה של הקבוצה נגדי (המדריך) וכול פעם שהקבוצה זכתה היא קיבלה חומר חדש לבישול.


דוגמה למשימה: בעזרת חומרים רנדומליים צריך תוך 10 דקות לעטוף ביצה ולגרום לה לא להישבר כאשר זורקים אותה לאוויר. אחרי שסיימנו עם המשימות נכנסנו למטבח והתחלנו להכין.... פנקייק משוגע!!!!!


בזמן שנתנו לבלילה לנוח למדנו משחק קלפים ישראלי חדש ששמו ״יניב״ והתחלנו מרתון של תחרויות (היה קשה). בסיכום היום הכנו את הפנקייקים שהיו טעימים מאוד ויצאנו מרוצים ועם פה מתוק.


נתראה בפעם הבאה,


תמיר לוי

חדר העברית - שיעור עברית נערך בכיתות האם

דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!