"פסטיבל מספרי היסטוריה 2015"

והיום בנושא: מסעות הצלב!

שלום לכולם, תודה שהגעתם!

לפני כ-940 שנה החלו מסעות הצלב.

מהם הם המסעות? מי יצא אליהם? כל זה ועוד תגלו ממש עוד מעט..

ובכן, הנה מעט רקע לסיפורנו.

מסעות הצלב היו מסעות שבמהלכן יצאו נוצרים מאירופה לארץ-ישראל. בעקבות קריאה של האפיפיור מסעות הצלב היו מסעות שבמהלכן יצאו נוצרים מאירופה לארץ-ישראל. בעקבות קריאה של האפיפיור, במטרה לשחרר את קבר ישו הקדוש מהכובשים המוסלמים.


נוצרים אלו נקראו צלבנים, גם בעקבות הלבוש שהם לבשו: שריון ומגן ועליו סמל צלב גדול.הצלבנים נקלעו לקשיים רבים בדרך לארץ ישראל ואף בכיבוש ירושלים מידי המוסלמים. לאחר כיבוש ארץ-ישראל מידי המוסלמים לאחר כיבוש ארץ-ישראל מידי המוסלמים הקימו הצלבנים את ממלכת ירושלים הצלבנית.
Big image

מי יצא למסעות הצלב?

-אבירים -האבירים יצאו כדי להשיג אדמות.

-איכרים -האיכרים יצאו כדי להשיג אדמות וכדי לקבל זכות בחירה .

-מאמינים נוצריים -הנוצרים יצאו בשביל להילחם עבור הנצרות .

-סוחרים - הסוחרים יצאו כדי למכור את סחורתם.

אז המסע שלנו מתחיל באירופה ובסוף, מגיעים ממש לכאן, לבירתנו, ירושלים.

אם אתם רוצים יותר מידע הסתכלו אל המקרן ותראו את המפה המלאה:

Big image

רק מעטים מן היוצאים למסע הצלב הראשון הצליחו להגיע לקונסטנטינופול. רבים מתו בדרך ואחרים שבו על עקבותיהם. בינתיים התארגן באירופה מסע צלב של אבירים, ואליו נלווה שליח של האפיפיור.

בטח אתם שואלים, מדוע נענו כה רבים לקריאת האפיפיור, איזה כוח דחף המונים להיפרד מבני משפחותיהם, לעזוב את האחוזות והכפרים ולצאת לדרך כה מסוכנת?

טוב, היו להם מספר גורמים:

בין הצלבנים היו שראו במסע הצלב הזדמנות להגר מאירופה. באותה התקופה גדלה אוכלוסיית אירופה, ותושביה נזקקו לאזורי התיישבות חדשים שיספקו להם מקורות מִחיה נוספים. המעבר לאזור התיישבות חדש לא היה מעשה יוצא דופן באותם הימים. במאות ה-11 וה-12- התרחבו אזורי ההתיישבות באירופה גם לכיוון פּרוּסיה ופולין שבמזרח אירופה ולכיוון איסלנד שבצפון אירופה.


אבירים שיצאו למסעות הצלב במזרח קיוו להשיג אדמות, איכרים שאפו לזכות בחירות ובאדמות, וסוחרים היו מעוניינים למצוא במזרח שווקים לסחורותיהם ולהביא את סחורות המזרח לאירופה.

אך הגורם העיקרי שתרם להחלטתם של נוצרים לצאת למסע היה הקשר החזק שחשו למקומות המקודשים להם בארץ-ישראל. מסיפורי התנ"ך והברית החדשה, ששמע כל נוצרי בילדותו, הם ידעו על מקומות בארץ-ישראל הקשורים בחיי ישו, כמו בית לחם ונצרת. צַליָינים (עולי רגל) סיפרו על כנסיית הקבר הקדוש בירושלים ואף הביאו אתם מזכרות: כלים קטנים ובהם מֵי ירדן הקדושים לנוצרים וכן צלבים.


הנצרות אינה מחייבת את מאמיניה לבקר במקומות המקודשים לנוצרים, שלא כדת האיסלאם, המחייבת את המאמין לעלות למכה לפחות פעם בחייו . על אף זאת, כאשר נודע שהמוסלמים מפריעים לעולי רגל נוצרים לפקוד את המקומות הקדושים להם, חשו רבים חובה וגם זכות לצאת למסע לגאולת הקבר הקדוש. הם ראו בכך מלחמת קודש בלא- מאמינים, בייחוד כאשר הובטח להם שבתמורה למסע יכופרו חטאיהם וחובותיהם יידחו עד שוּבם ממנו.

Big image

מכירים את הביטוי "לכל דבר טוב יש גם צד פחות טוב"? ובכן, כך גם היה במסע...

ההכנות ליציאה למסע היו ממושכות ורבות, הצלבנים היו זקוקים לכסף רב כדי למַמֵן את הוצאות הדרך, והאבירים שביניהם היו צריכים לממן גם סוס וכלי נשק; קסדה, חרבות ומָגִנים. לכן בעלי האדמות שביניהם מכרו חלק מאדמותיהם או החכירו אותן, וחסרי הרכוש עבדו וחסכו כסף כדי להשתתף במסע.

במהלך המסע נתקלו הצלבנים בקשיים רבים: ליוצאים לדרך לא היו מפות שיסייעו להם למצוא את דרכם לעתים נאלצו לשלם למורה דרך מקומי כדי שיוביל אותם. מפעם לפעם תקפו אותם שודדים, וכדי להתגונן מפניהם התקבצו הצלבנים חבורות- חבורות וסייעו אלה לאלה. אחרים הצטרפו לאבירים חזקים, וכך זכו לביטחון במסעם בדרכים. לא אחת מתו הסוסים מרעב או מקשיי המסע בדרכים משובשות, והאבירים המשיכו את המסע ברגל.

המסע לירושלים ארך זמן רב. לדוגמה: מסע מניקֵיאה לאנטיוכיה, מרחק של כ-720 ק"מ נמשך כארבעה חודשים. גם ההפלגה בים הייתה מסוכנת: אוניות תעו וטבעו וצלבנים רבים שלא היו רגילים לטלטולי המסע בים, חלו ומתו.

ככל שהתרחקו הצלבנים מבתיהם, הכביד עליהם המחסור במזון; הם התקשו להשיג מזון ומים נקיים לשתייה, ואכלו בעיקר לחם יבש ובשר מומלח (המלחת הבשר הייתה שיטה לשמר אותו). בשני המסעות הראשונים מתו יותר צלבנים ברעב מאשר בקרבות. צלבנים עניים וחסרי כסף גנבו כדי להתקיים והטילו פחד על התושבים במקומות שהגיעו אליהם. אפילו קיסר ביזנטיון, שביקש עזרה מן האפיפיור, זירז את הצלבנים לעזוב את ממלכתו.

Big image

ב-7 ליוני 1099 התחיל מצור על ירושלים.

כעבור כ-5 שבועות ו-4 ימים נכבשה ירושלים ותושביה נטבחו על ידי הצלבנים, בדרך של מצור.
Big image

בשביל הצלבנים ההצלחה הייתה רבה , לאחר מצור של כחמישה שבועות הצליחו הצלבנים לכבוש את ירושלים הם טבחו במוסלמים וביהודים תושבי העיר ואסרו עליהם לגור בה. רחבת הר הבית נהפכה למקום מקודש לנוצרים בלבד, והמבנים המקודשים למוסלמים – כיפת הסלע ומסגד אלאקצא – נהפכו לכנסיות.

Big image

תודה רבה שהגעתם! נתראה בפעם הבאה 😜