רעידת האדמה בהאיטי

רעידת האדמה התרחשה באי היספניולה ב-12 בינואר 2010,

מיקום הרעידה

רעידת האדמה התרחשה באי היספניולה הנמצא כ16 ק"מ מהבירה פורט או פרנס גודלו של רעש - שמוקדו כ-25 קילומטר מפורט-או-פרנס בירה איטי בעומק משוער של כ -13 קילומטר ב7.0 ב סולם ריכטר

הסיבה לרעידת האדמה

היספניולה הוא אחד מן האיים הקריביים המצויים לאורך אזור הפחתה בגבול שבין לוחות טקטוניים בו חודר הלוח הצפון-אמריקאי מתחת ללוח הקריבי. לאורך גבול בין-לוחי זה מצוי שקע פוארטו ריקושקע אוקייני שאורכו כ-800 ק"מ ועומקו המרבי כ-8 ק"מ.

מוקד רעידת האדמה נמצא בסמוך להעתק הסטה אופקי שמאלי רעידת האדמה התרחשה בצדו הצפוני של ההעתק במקום בו הלוח הקריבי מתרומם מזרחה כ-20 מילימטרים בשנה ביחס ללוח אמריקה הצפונית. מניתוח הנתונים הסייסמולוגיים עולה השערה כי הגורם לרעש הוא קרע באורך של כ-65 ק"מ שנוצר לאורך ההעתק, אשר צבר מתח רב במשך 250 השנים האחרונות בהן לא היה פעיל.‏[5] מתח מתמשך כזה יכול להתפרק באמצעות סידרה של רעידות אדמה בעוצמה בינונית ונמוכה או רעידת אדמה בעוצמה גבוהה, כפי שקרה במקרה זה.

Big image
Big image
Big image
Big image
Big image
Big image

נזקיםמרבית המבנים בבירה פורט-או-פרנס קרסו בעקבות הרעש, בהם ארמון הנשיאות ומבנים ממשלתיים וציבוריים רבים. תשתיות חשמל ותקשורת נפגעו גם הן בצורה קשה.

בין התשתיות הללו ניתן למנות את כל בתי החולים בפורט או פרינס, ובתי חולים רבים מחוץ לבירה, שקרסו בצורה חלקית או מלאה. מזכ"ל האו"ם באן קי מון העריך שכמחצית מן הבניינים באזורים שנפגעו מרעידת האדמה, נפגעו בצורה כזו או אחרת

נזק רב נגרם גם למגדל הפיקוח של נמל התעופה בפורט או פרינס, אחד משני שדות התעופה היחידים של האיטי

הכביש הראשי שחיבר את פורט או פרינס עם העיר הסמוכה לה מדרום נחסם ונשאר כך במשך עשרה ימים, מה שהקשה על שליחת סיוע לעיר הדרומית.

נזק רב נגרם גם למערכות התקשורת במדינה. מערכת התקשורת הציבורית הייתה ללא זמינה, ונגרם נזק לספקית התקשורת הסלולרית הגדולה במדינה, דיג'יסל. המערכת חזרה לפעול ב-14 בינואר, אך בעקבות עומס רב, רוב השיחות לא פעלו.

סיפור מהאסון

הצוות הישראלי מעורב בחילוץ דרמטי ומרתק. "היה לנו חילוץ של בחור ששמו ז'יל, שהיה סגן ראש אגף המס והמכס בהאיטי. אנחנו הגענו ארבעה ימים אחרי הרעידה, בעקבות מידע שקבלנו מדניאל קידר על קולות שנשמעו בבניין המס בהאיטי. הגענו לשם, ובפתח עמד בן אדם שאמר לנו שבלילה הוא שמע את הקולות של אישתו מתוך הבניין.

"כשנכנסנו להתחיל לחפש, במקום קולות של אישה שמענו קולות של גבר. התחלנו לעבוד שם ולקח לנו שבע וחצי

שעות להוציא אותו בחיים. הוא יצא שלם לחלוטין, שכב ארבעה ימים על הבטן בתוך ההריסות, כשיש עליו ציוד משרדי וחלקי תקרות וקירות. הדבר היחיד שהוא היה יכול להזיז היה את הראש ויד שמאל שלו, כל שאר הגוף שלו היה בלי תנועה. הוא לא נפגע בכלל. העברנו אותו לבית החולים הישראלי, ואחרי לילה של השגחה הוא פשוט השתחרר לביתו".