Zachęta do permakultury

dla Krakowa i innych miast

INTERESUJE CIĘ "KULTURA TRWANIA"? CHCESZ POZNAĆ JEJ PRAKTYCZNY WYMIAR? SZUKASZ ZMIANY, ZASTANAWIASZ SIĘ OD CZEGO ZACZĄĆ? PRZYJDŹ NA SPOTKANIE W BOMBIE :-)

Sercem permakultury jest etyka, jej trzy proste zasady: troska o ziemię, troska o ludzi oraz sprawiedliwy podział (dzielenie się zyskiem i jego reinwestycja w środowisko). Nie trzeba posiadać ziemi ani własnego ogrodu, by stosować te zasady w życiu. Można mieszkać na blokowisku...

w mieście

Troszczyć się nie tylko o siebie... Jak mawiał mistrz jogi Iyengar, można być zamkniętym w celi bez okien i drzwi, co nie stoi na przeszkodzie, by dbać o Naturę, bo jej częścią jest nasze ciało.

w ogrodzie

Bez chemii, natomiast alchemią biodynamiczną można się zainteresować, sąsiedztwem roślin. Ciekawe też symboliczne wymiary ogrodu. Na zdjęciu grządka w kształcie mandali w ogrodzie Bumi Langit institute na Jawie.

w domu

Uwaga na innych: W ogóle oszczędzaj energię i wodę, zwłaszcza ciepłą, bo to luksus na koszt planety. Rzecz jasna nie produkuj śmieci i nie hałasuj :-)

w kuchni

Istnieje wiele zalecanych diet i sposobów żywienia... Makrobiotyka kładzie nacisk na sezonowość i lokalność jedzenia. Odżywiając się zdrowo dbamy o własne ciało, które jest częścią Natury, dbamy tym samym o środowisko wpierając miejscowych, organicznych rolników, poprawiamy też jakość gleby, atmosfery i oceanu :-) To jest holistyczna praktyka permakultury.

Gdzie i kiedy?

w Bombie na placu Szczepańskim w Krakowie. 3 marca godz. 19-ta.

Prezentacja wykładu w Prezi

Prowadzący

Ben Lazar, redaktor Permakultura.edu.pl, ogrodnik w Krakowskim Ogrodzie Społecznym, wędrowny nauczyciel permakultury z praktyką w Ligurii i Christianii, dyplomowany w Indonezji w Bumi Langit Institute; dietetyk-makrobiotyk.