Viirused levivad!

Eluole

Mis on viirus?

Arvutiviirus ehk viirus on programm, mis on võimeline end iseseisvalt kopeerima ning arvutit nakatama. Selline levimine toimub näiteks failide saatmisel üle võrgu ja interneti või nende transportimisel erinevate andmekandjatega, nt flopiketas, CD, DVD ja USB-mälupulk.

Millised on tunnused, et sinu arvuti on nakatunud?

Osad viirused (süvendviirused, inglise cavity viruses) on võimelised nakatama operatsioonisüsteemi osi muutmata suurusi ning kahjustamata nende sisu. Selleks kasutatakse failide poolt hõivamata jäänud alasid. Näiteks CIH viirus nakatab käivitatavaid faile, milles esinevate tühimike tõttu saab 1 KB suurune pahavara levida märkamatult.


Leidub ka õelvara, mis üritab tuvastamise vältimiseks katkestada tõrjeprogrammidega seotud protsesse.

https://et.wikipedia.org/wiki/Arvutiviirus

Millised viirused ringi liiguvad?

*Trooja hobune

*Ussviirus

*DDoS

*CIH

*Michealangelo

*Loveletter

https://et.wikipedia.org/wiki/Arvutiviirus

Kuidas kaitsa enda arvutit?

Opsüsteemides Windows Me, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 on võimalik kasutada süsteemitaastet (inglise System Restore), mis taastab registri ja kriitilised süsteemifailid valitud kuupäeval olnud seisundisse. Teatud pahalased keelavad aga selle abivahendi kasutamise või teiste tähtsamate programmide nagu tegumihalduri ja käsurea käivitamise. Olukord saavutatakse administraatori õigusi kuritarvitades.


Teiseks võimalikuks lähenemiseks viiruste eemaldamisel on opsüsteemi uuesti paigaldamine. See tähendab arvuti kõvaketta vormindamist ning platvormi ja programmide installeerimist või partitsiooni taastamist puhtalt varutõmmiselt. Niimoodi on garanteeritud pahavara täielik eemaldamine.

https://et.wikipedia.org/wiki/Arvutiviirus