ונציה

מציגים : עידן בורוס ומקסים קורקין

היסטוריה

על פי אגדה עממית, שאמיתותה מוטלת בספק, העיר נוסדה ב-25 במרץ בשנת 421, על ידי שלושה שליחים רשמיים מהעיר פדובה הסמוכה, אשר צוו להקים תחנת מסחר באי ריאלטו שבלגונה. על פי השערה סבירה יותר, איי הלגונה אוכלסו במאה החמישית לספירה על ידי פליטים שנמלטו מאימת כיבושיו של אטילה ההוני בצפון איטליה. על פי גרסה מקובלת, ראשונים הגיעו פליטים מעיר החוף האדריאטי אלטינו אל האי טורצ'לו, בו נמצאו הבניינים העתיקים ביותר בלגונה.

עם היחלשות האימפריה הביזנטית והתחזקותה של העיר, הפכה ונציה לעיר מדינה עצמאית בעלת צי רב עצמה, ושלטה על נתח משמעותי מהמסחר בין מזרח הים התיכון לאירופה ובמושבות רבות.

החל מהמאה ה-16 החלה קרנה של ונציה לרדת. הטורקים החלו לכבוש את מושבותיה בים התיכון ולשלוט בסחר בו. מצפון איימו המעצמות האירופאיות על ונציה. במאי 1797 נכבשה העיר על ידי נפוליאון ומיד בינואר 1798 היא סופחה לאוסטריה. בשנים 1805 עד1814 שבה ונציה לשלטון נפוליאון ואחר כך חזרה לשלטון האוסטרי. לאחר מלחמת שבעת השבועות, בשנת 1866 סופח חבל ונטו ובו ונציה לממלכת סרדיניה, כחלק מאיחוד איטליה שהחל לאחר מלחמת שחרור באוסטריה.

קצת על ונציה

  • ונציה(איטלקית Venezia; ונטית Venesia) היא בירת מחוז ונטו ובירת נפת ונציה באותו המחוז שבצפון-מזרח איטליה. העיר שוכנת בלגונה שלשפך הנהר פוֹ לחוף הים האדריאטי
    בימים הטובים שלה היא הייתה בירת "רפובליקת ונציה"

  • היא נמצאת בטריטוריה של איטליה ובמחוז ונטו.

  • בימי הביניים היא נמצאה קרוב לים מה שעזר לה במסחר.

  • לא מצאנו פירוש לשם העיר ונציה.

Big image

היהודים בונציה

מאז ימי הביניים התגוררו יהודים בוונציה ברובע מיוחד בפאתי העיר, שכונה "גטו", משום שהיה בו בית יציקה(באיטלקית: ג'טו).

יהודי ונציה עסקו במסחר ובבנקאות, והיחס כלפיהם היה אמביוולנטי. הגטו היה נסגר בשעות הלילה והיציאה ממנו הייתה בפיקוח. לאחר שכבש נפוליאון את העיר בשנת 1797 נפתחו שערי הגטו והיהודים הורשו לגור בכל העיר.

הקהילה היהודית בוונציה מונה כיום כ-540 חברים, רובם גרים ברחבי העיר ולא בגטו. בגטו הוונציאני חמישה בתי-כנסת אשר שניים מהם פעילים עד היום: בית הכנסת הלבנטיני, הפתוח בחורף בשל ההסקה המותקנת בו ובית הכנסת הספרדי, המרווח יותר, הפתוח בקיץ.

בית הקברות היהודי בונציה

בית הקברות היהודי שוכן באי "לידו", הסמוך לונציה. בית הקברות הפסטורלי נוסד בשנת 1385. חלקו החדש יותר משמש לקבורה גם כיום.

בתמונה רואים את בית הקברות היהודי באי הסמוך לונציה

תמונה הקשורה ליהודים בונציה

שלט המורה על כיוון הגטו היהודי בונציה

כיכר סן מרקו

הכיכר המרכזית של ונציה, ללא ספק יפה ומאוד מפורסמת, כוללת מגדל פעמונים גבוה (99 מטר)

ראשיתה של הכיכר במאה ה-11. היכן שהיום מושבי בית הקפה, בצידי הכיכר, עברה תעלת מים. התעלה מולאה וכך נוצר השטח הרצוף שנדרש לכיכר. אפשר להבחין בכיכר בפסים גאומטריים של אבנים הבולטות בצבע השונה משאר אבני הכיכר. הן משרות מראה של עומק ופרספקטיבה. במקורן, הן נועדו לסמן את מקום העמידה של עגלות של רוכלים.

כיכר סן מרקו והכיכר הקטנה סן מרקו, ביחד, מהוות את הלב של חיי העיר. בה מתקיימים האירועים הציבוריים האזרחיים, הדתיים והבידוריים של העיר. הכיכר היא אתר מועדף על התיירים המגיעים לעיר. רבים מהם אוהבים להצטלם עם היונים הרבות הנמצאות בכיכר.

תמונת 360 מהכיכר

כיכר סן מרקו

אנו ממליצים לבקר כיכר סן מרקו בגלל שהיא מאוד יפה ומפורסמת ויש בה מגדל גבוה והמון דברים לעשות.

ארמון הדוג'ה

  • ארמון הדוג'ה (באיטלקית: Palazzo Ducale di Venezia - ארמון דוכס ונציה) הוא ארמון הבנוי בסגנון גותי, הממוקם בסמוך לכיכר סן מרקו ובזיליקת סן מרקו.
  • סיור וירטואלי בארמון הדוג'ה

ארמון הדוג'ה

אנו ממליצים ללכת לארמון הדוג'ה בגלל שהוא נורא יפה,ואפשר גם להיכנס לבפנים ולהתרשם.

עד כיבושה של רפובליקת ונציה על ידי נפוליאון בונפרטה, הארמון שימש כמרכז השלטון של הרפובליקה, כאתר בתי המשפט ובתי הכלא, וכמקום מגורי דוכס ונציה.

גלריית האקדמיה

האקדמיה היא מוזיאון לאמנות בוונציה שבאיטליה. האקדמיה נמצאת על הגדה הדרומית של התעלה הגדולה, בסמוך לגשר האקדמיה (הנקרא על שמה).

האקדמיה נוסדה בשנת 1750 על ידי רשויות רפובליקת ונציה כבית ספר ללימוד ציור, פיסול ואדריכלות. מטרת בית הספר הייתה ליצור מוסד מתחרה או מקביל למוסדות דומים כגון האקדמיה די סן לוקה שברומא, והאקדמיה קלמנטינה שבבולוניה.

בין היוצרים שציוריהם מוצגים במוזיאון הם פאולו ונציאנו, מיכאל גיאמבונו, פאולו ורוניזה, בליני, גיאמבטיסטה טיאפולו, לונצי, ריקי, זוקארלי, קאנלטו ואחרים.

גלריית האקדמיה

אנחנו ממליצים ללכת לגלריית האקדמיה בשביל להתרשם מהיצירות שם ומהעיצוב של המקום.