שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - טבת, ינואר 2018 (70) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

אתמול נפטר הסופר אהרון אפלפלד.

"ללא אבות אנו חשופים לכל רוח ונעים על פני האדמה ללא מחסה" כתב אהרון אפלפלד שאמו נרצחה כשהיה בן שמונה בשעה שהוא הצליח להמלט מחלון הבית. אפלפלד הוא הילד שאביו נשאו על כתפיו במחנה העבודה עד שהופרד ממנו, הילד שנותר ללא אב ואם, הילד שברח מהמחנה אל היער, חשוף לכל רוח, שבמשך שנתיים נע ונד בודד ומפוחד בין עצי וחיות היער.

"בימי נדודי בשדות וביערות" סיפר "למדתי להעדיף את היער על פני השדה הפתוח, את האורווה על פני הבית, את בעלי המום על פני הבריאים, את מוחרמי הכפר על פני בעלי בתים מהוגנים לכאורה. לפרקים הייתה המציאות טופחת על פני, אך לרוב הוכיחו חשדותי עצמם כנכונים. במרוצת הימים למדתי כי הדוממים ובעלי החיים הם ידידי אמת."

לפני כחמש עשרה שנה, בפגישה עמו במכללה ירושלמית, סיפר לי האיש העדין הזה שהוא רואה את הספרים מתרחשים בדמיונו, הוא מתבונן פנימה לתוך עולמו הפנימי ומתחיל לכתוב. ששאלתי אותו מדוע הוא מתאר דבר מסוים באור כל כך שלילי, האם זה חייב להיות כך? הוא ענה לי, "לו היית באוקראינה בתקופה הזו, היית מבין שזה פשוט כך, אין מה לעשות..."

https://www.youtube.com/watch?v=VCA9RIf1OIE

בראיון לדן מרגלית ניתן לראות את עדינותו ועוצמתו של האיש

"אתה ילד בודד... אתה גר במשך שנה אצל זונה אוקראינית" מקשה דן מרגלית "מה אתה חושב אז על החיים?... מה אתה חושב עליה?..."

ואפלפלד עונה:

"תראה, היא הייתה אשה צעירה, באו אליה קלינטים בלילה...

אבל גם היו ימים גם של שלג כבד ואיש לא בא,

ואנחנו היינו יושבים ושותים מרק, ואלו היו רגעים יפים,

והיא הייתה מספרת לי על חייה"

דן מרגלית אינו מרפה ושואל שוב על שלב אחר בחייו, כאשר ברח מהאשה הזונה והוא בן אחת עשרה ועבר לגור עם חבורת פושעים:

"אתה לא שונא את הנאצים?... אתה לא שונא?! חיית כילד עם פושעים, הכריחו אותך לחיות עם פושע מטורף שהיה מלקק לעצמו את הנעליים... ואתה לא שונא?!"

אפלפלד משיב שוב, ברגיעה:

"הוא היה אדם, הייתה לו אישה שהוא כנראה אהב,

נשארה ממנה נעל, אז הוא בכל ערב היה טועם את הנעל הזו...

הוא לא היה משוגע,

הוא היה צְמֵא אהבה..."

בית הספר הראשון של אפלפלד היה החוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית, מכיוון שלא למד "בבית ספר עממי ולא בבית ספר תיכון". מורי האוניברסיטה שינו את חייו, "למזלי" סיפר "פגשתי אז אנשים כמו שולם, סדן ומרטין בובר שהיו מורים שלי, וגם במידה מסוימת חברים ומדריכים".

הנער הבודד שנע ונד ללא הוריו, ביערות אוקראינה, שנותר ללא אב, חשוף לכל רוח ונע "ללא מחסה" התחבר מחדש דרכם לעולמו הפנימי והיהודי. הוא תיאר כיצד כאשר כתב לראשונה "אבא" "אמא" ו"בית" חש ששוב יש לו הורים ובית. לימים יאמר שכל האומנות והכתיבה היא עולם פנימי שברא לעצמו, בית חדש שברא בכדי שלא יצטרך לנוע ולנוד על פני האדמה. שכל כתיבתו היא מנגינת חיים חדשה, פנימית ואישית שנבעה מתוכו והחייתה מחדש את עולמו.

"ספרות מטיבה היא פנימית... כל הספרים שלי זה עולם פנימי..." אמר "זה לא עניין של לספר, זה עניין של מוסיקה- אם המוסיקה נובעת, יש סיפור... אני יושב בבתי קפה ומזמזם לעצמי, מוסיקה פנימית של מילים... אומנות היא חושית, המגע, העט והמילה הם חלק מהחושיות הזו... קח ציור, קח מוסיקה, קח תיאטרון- אם אין חושיות אין אומנות"

לאחר לכתו של האיש, נותר לנו רק לחסות בצילו, ללמוד מדרכיו ולקוות שנצליח כמורים, כהורים וכבני אדם להצית את המנגינה הפנימית בתוך תלמידינו, ובתוכנו.

יהי זכרו ברוך

באה שבת באה מנוחה

מוישי

אגף א חברה ורוח

היסטוריה וספרות

יום עיון :"מלגיטימיות לרלוונטיות"

בתאריך 20/12/17 קיימנו יום עיון משותף למורים להיסטוריה ולספרות באוני' בר אילן.

יום העיון המשותף כלל הרצאות בנושא השואה, כאשר כל תחום דעת שומר על המקצועיות שלו ומאיר צדדים משלו בנושא.

אנו מוצאות את הקשר בין ספרות להיסטוריה כמתחייב וטבעי שכן ספרות עוסקת בפרטי וההיסטוריה- בכללי, ושילוב המהלכים שבמיקרו למהלכים שבמאקרו נותן את תמונת זהותו השלמה של אדם.

מניסיוננו זה יצא בתחושה של איחוד סינרגי שיש בו העצמה של כל מקצוע לעצמו, והעשרה הדדית בין המקצועות.

אנחנו נהנינו מחויה שיתופית זו, וממליצות בחום על שיתופי פעולה מסוג זה בין מפמ"רים.

Big image

אגף א לפיתוח פדגוגי

קהילה לומדת - העתיד התחיל אתמול - מבט אל "הילד הדיגיטלי"

עונת המפגשים הסינכרוניים לקהילת מפתחי השתלמויות באלנט נפתחה השבוע. המפגש הראשון עסק בהשפעת הטכנולוגיה על המוח, בהיבטים ובהשלכות הקוגניטיביות של המסכים על עולמם של הילדים בעידן הדיגיטלי. 50 מדריכים, מורים ומפתחי השתלמויות האזינו להרצאתה של יעל מן שחר, מומחית בתחום, שלקחה אותנו למסע מרתק לתוך המוח של הילד בעידן הדיגיטלי. סוגיות כגון: התועלת או הנזק של חשיפת הילדים למסכים, שימוש מרובה בסמארטפונים, טווח הקשב והריכוז של תלמידים בשיעור ושליטה עצמית במכשירים הם רק חלק מהנושאים שעלו במפגש.

סיום קורס מפתחים במסלול רכזי מקצוע - כלי ניהול לרכז מקצוע

סיום מרגש של 14 מפתחי השתלמיות רכזי מקצוע בתחומי דעת שונים התקיים בשבוע שעבר. במפגשים סינכרוניים שהתקיימו בשעות הערב, קיבלו הרכזים כלים לניהול צוות המקצוע. כלים לניהול ידע, ארגון תיקיות, ניהול זמן, ניהול ישיבות צוות, כלי הערכה, חניכה, כלים להובלת שינוי ועוד. המפגש האחרון, המסכם, נעשה בקבוצות בו העלו המפתחים במסמך שיתופי תובנות מחשבות ורעיונות להמשך.

חקלאות: חקלאות ימית ואגרוקולוגיה – תכניות לימודים ייחודיות חדשות

בימים אלה אושרו שתי תכנית לימודים ייחודיות בחקלאות:

חקלאות ימית, הישיבה התיכונית צביה באילת מציעה לתלמידיה תכנית לימודים ייחודית בחקלאות ימית. התכנית מבוססת על תכנית שפותחה ופועלת בבית הספר רמות ים במכמורת. תכנית לימודים זו שמה דגש על שילוב לימודים סביבתיים הכוללים חיבור לטבע המדברי, צלילה בים והשטת סירה. הישיבה מתמקדת בלימודי מדעי הים, חקלאות ימית וביולוגיה ימית. התוכנית ממזגת בין התהליכים הביולוגים ליישומים החקלאיים והשפעתם על הסביבה הימית. לימודים במגמה זו מזמנים תכנון וביצוע של גידול אורגניזמים ימיים ותכנון מערכת גידול. במסגרת תכנית הלימודים התלמיד יתנסה בעבודה עם תוכנות מחשב המאפשרות תכנון מערכת הגידול החקלאי הימי. הלימוד יעשה בשילוב של סיורים במכון חקר ימים, במכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים, במצפה התת ימי ובשמורת חוף אלמוג.

אגרואקולוגיה, כפר הנוער החקלאי עיינות - התכנית מבוססת על תכנית שפותחה ופועלת בכפר הנוער מוסינזון בהוד השרון. אגרואקולוגיה היא גישה מתקדמת לעבודה חקלאית המשלבת בין ידע מתחום הכלכלה והאגרונומיה לבין עקרונות אקולוגיים. לאגרואקולוגיה יש גם צד סוציולוגי והוא המפגש בין אנשים מתחומים שונים ושיתופי פעולה, כגון אנשי חינוך הנכונים למוסר עבודה, קהילה המעוניינת ליצור לעצמה קואופרטיב מזון אורגני, אנשים המעוניינים ליצור לעצמם חלקת אדמה אותה יעבדו וזו תספק להם "מזון לנפש" על ידי הרוגע בחיבור לאדמה. התכנית מציבה את לימודי החקלאות בהקשר רלוונטי לחיי התלמידים ושואפת להקנות לתלמידים את היכולות לייצר, לחקור ולהיות במגע עם משאבי הטבע. בתכנית יש גם עבודה מעשית הקשורה להשבת מינים לטבע והגברת מודעות לשמירה על הסביבה וכן ביצוע עבודת חקר.

את פיתוח התכניות ליוותה הגב' אורה שרז, מדריכה מרכזת תכניות ייחודיות.

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

הדרכה וליווי למדריכי מדעים בשלב היסודי

במסגרת שיתוף הפעולה בין המפקח על הוראת תחום מדע וטכנולוגיה בבתי-ספר יסודיים במגזר הערבי, ד"ר חמד טרביה, והפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי, מר אימן זועבי, התקיים ביום חמישי, 21/12/2017, מפגש לימודי עם מדריכי מדע וטכנולוגיה בשלב היסודי בחינוך הערבי. מטרת המפגש - בניית משימות מתוקשבות באמצעות מחולל "הכיתה האינטראקטיבית" אשר יפורסמו לבתי הספר במהלך שבוע המדעים המתוקשב שיתקיים בחודש מרץ. במהלך המפגש המדריכים פיתחו פעילויות ותכנים שונים.

Big image

אגף א מדעים

הענקת פרס טראמפ להוראה איכותית

פרס טראמפ מוענק מאז שנת 2012 מדי שנה למורים מצטיינים מתחומי המתמטיקה והמדעים. השנה זכה בפרס יוסי לבנון, מורה לביולוגיה מקריית חינוך דרור. זו הסיבה שהקרן בחרה להעניק את הפרס במוזיאון הטבע החדש, באוניברסיטת תל אביב, שבעוד מספר שבועות יפתח שעריו לציבור הרחב.

ביום רביעי, ט' טבת תשע"ח, 27.12.17 , בטקס מרגש, הוענק הפרס וציונים לשבח לשלושה מורים:

ליוסי לבנון (במרכז התמונה), 30 שנים מורה לביולוגיה, המוביל פיתוח פדגוגי וטכנולוגי והוא היזם שמאחורי הפרויקט המצליח "בוקר טוב ביולוגי".
ציונים לשבח הוענקו למיכל סיגרון (משמאל בתמונה), מורה לפיזיקה בבית הספר קדימה-מדע בכפר סילבר ולנעמה טל (מימין בתמונה) מורה למתמטיקה בתיכון דרך אבות באפרת.

Big image

עיקרי נימוקי וועדת הפרס - השיעורים של יוסי מועברים בצורה ייחודית, פורצת דרך, חדשנית ומעוררת השראה. מורה שיצפה בשיעור של יוסי יראה כיצד הכיתה משנה את פניה במהלך המפגש - מלומדים עצמאיים , ללומדים בקבוצה וככיתה בדיון אותו מוביל יוסי לסיכום היחידה, כל זאת תוך הגעה לתובנות ומסקנות בנושא בתחום הביולוגיה. יוסי מורה המתאים את שיטת ההוראה שלו להיות רלוונטי לתלמידיו, מעניק לתלמידיו מיומנויות עתיד, מקדם את מקצוע הביולוגיה בארץ ומשפיע על אלפי תלמידים. על כך יוסי זוכה בפרס טראמפ להוראה איכותית לשנת 2017.

כנס גלוב הבינלאומי האזורי (אירופה ואסיה) שהתקיים בישראל

תכנית גלוב היא תכנית בינלאומית לאיסוף נתונים ומדע אזרחי. ד״ר פריד חמדאן מוביל את תכנית גלוב בישראל, בדרך המדגישה חקר ושיתופי פעולה בין בתי ספר מהמגזר הערבי והיהודי עם בתי ספר בחו״ל. התכנית מנוהלת בשיתוף של מינהל תקשוב והמזכירות הפדגוגית. ד״ר חמדאן ארגן את הכנס בעזרת חני פלג, הממונה על תחום הקיימות ולימור בן שיטרית מדריכה מרכזת את תכנית הגלוב ובתמיכת הפיקוח על מדע וטכנולוגיה והמפמ״ר ד״ר אביבה בריינר.

Big image

קישור לאתר גלוב העולמי על הכנס גלוב הבינלאומי במלון עדן, בזכרון יעקב התקיים בין התאריכים 2017 /6/11 - 10/11/2017

לימודי הסביבה

מורים מובילים במרכז סימולציה בחינוך

ביום שלישי, כ"ד בכסלו תשע"ח, 12 בדצמבר 2017 השתתפו מורים מובילים למדעי הסביבה בסדנת סימולציה בחינוך, במכללת גורדון בחיפה. וזה היה במסגרת הקורס של מורים מובילים במדעי הסביבה. כאשר בשנת תשע"ח הדגש בקורס יהיה על חניכת מורים חדשים, ופיתוח חומרי למידה אינטגרטיביים.

המורים החדשים נתקלים בקשיים שיכולים לגרום לתחושת תסכול וחוסר אונים. חניכת מורה חדש מצריכה יכולות גבוהות של תקשורת. סימולציה היא כלי למידה, שמחבר בין ידע תיאורטי וידע פרקטי. והיא כלי להעלאת המודעות לחשיבות השימוש בשפה ובמיומנויות תקשורת כגון הקשבה, אמפתיה ויצירת קשר. סדנת הסימולציה מותאמת לקהל היעד והצרכים שלו. בשלב הראשון נחשפו המורים למדעי הסביבה למקרה של חניכת מורה חדש. המורה שהשתתף בסימולציה התנסה בסיטואציה של קושי שהוא מוכר בהוראה, המדמה מצב פרקטי הקרוב ככל האפשר למציאות, ומאפשר חווית למידה אותנטית ופרקטית. בשלב השני המורים השתתפו בדיון במליאה תוך שימוש בצילומים שנערכו בסימולציה ע"מ לנתח את המקרה, ולזהות את החוזקות והאתגרים. בסוף הסדנה המורים עברו תהליך רפלקטיבי להסקת מסקנות וקבלת החלטות לעתיד.

המורים יצאו עם הרגשה מדהימה כי המפגש היה מעניין, מלמד וחוויתי שהשאיר טעם של עוד.

ביולוגיה

חדר בריחה ביולוגי במסגרת השתלמות איחוד מול ייחוד

במסגרת השתלמות פדגוגיה בעידן החדש ב' בביולוגיה נערך המפגש האחרון, מפגש פא"פ בבית הספר היי טק היי בחולון. המפגש שילב הצגת תוצרים של המשתלמים והתנסות בחדר הבריחה שהקימו התלמידים יחד עם מורתם, חדר בריחה שמשמש להוראת נושא החומר התורשתי בתאים.

בתמונות: תלמידה מובילה את המורים המשתלמים אל חדר הבריחה והמורים בפעולה – פותרים את החידה

Big image

מדע וטכנולוגיה לכל

מגוון אירועים במדע וטכנולוגיה לכל

Big image
Big image
Big image

התפתחות מקצועית במוט"ל, תשע"ח

• הרצאות וירטואליות בנושאי מדע מערבות הקשרים רלוונטיים לכל אזרח.

• השתלמויות מרוכזות בשלומי בנושאי ידע תוכן וידע תוכן פדגוגי.

• סיורים לתעשייה – סיור ראשון בישקר.

Big image

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

שבוע החינוך והחלל- 2018

שבוע החינוך והחלל הישראלי יתקיים השנה בין התאריכים, י"ב בשבט – י"ז בשבט תשע"ח, 28 בינואר – 2 בפברואר2018 . המועד נקבע בעקבות אסון המעבורת קולומביה אשר אירע בתאריך 1.2.2003, בו נספו צוות המשימה 107-STS שאחד מחבריו היה טייס החלל הישראלי, אל"מ אילן רמון ז"ל.

שבוע החלל הישראלי מתקיים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ובמסגרתו מתקיימים מגוון אירועים לקהל הרחב. מטרתו של שבוע זה להגביר את הקשר וההזדהות של הקהל הרחב לתחום החלל ולהרחיב את העניין והסקרנות של צעירים בפעילות החלל בישראל.

במסגרת שבוע החלל הישראלי מתקיימים אירועים רבים עבור קהל יעד של אנשי חינוך ותלמידים.

אירועים אלה הם פרי שיתוף פעולה בין המזכירות הפדגוגית - הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, הפיקוח על הוראת הגאוגרפיה- אדם וסביבה, מנהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע, אגף טכנולוגיות מידע שבמשרד החינוך לבין סוכנות החלל הישראלית.

חלק מהאירועים מתאימים גם עבור המורים המלמדים גאוגרפיה- אדם וסביבה, פיזיקה, כימיה וביולוגיה בחטיבות הביניים. במסגרת השבוע מתקיימים אירועים שונים במערכת החינוך:

כנס רמון לחינוך וחלל , פעילות בתי ספר (כיתה ה) במוזיאון ארץ ישראל: "בשביל החלל", הרצאות במסגרת אקדמיה ברשת ופעילויות לימודיות לתלמידי בית הספר היסודי, חטיבת הביניים .

כמו כן מתקיימים גם אירועים לקהל הרחב.

כנס רמון לחינוך וחלל – 2018

Big image

הכנס יערך במסגרת שבוע החלל הישראלי - קישור להרשמה

אגף א שפות

אנגלית

MASA ISRAEL TEACHING FELLOWS

MITF הינה תכנית משותפת למשרד החינוך ופרוייקט "מסע" של הסוכנות היהודית לארץ ישראל שמטרתה לקדם את הוראת האנגלית בעזרת צעירים יהודים, בעלי תואר ראשון לפחות, שמגיעים מארצות דוברות אנגלית כשפת אם.

התכנית התחילה בתשע"ב כמבחן חלוץ (פיילוט) ב6 ערים במחוז מרכז, עם כ70 משתתפים, ובמהלך השנים גדלה והתרחבה למחוזות וערים נוספות. בתשע"ח הגיעו מעל 240 משתתפים, מהם, לראשונה, 38 מורים מוסמכים והיתר תומכי/עמיתי הוראה. התכנית עובדת כיום ב14 ערים ובכל המחוזות.

הצעירים מגיעים ל10 חדשים, הם מתגוררים בערים ועובדים בב"ס 25 ש"ש כל אחד. הם משובצים בב"ס עפ"י החלטת הפיקוח במחוז הרלוונטי, שניים או אחד בב"ס. העמיתים עובדים עם קבוצות של ילדים, במקביל למורה לאנגלית ולפי ההנחיות שלה.

התכנית מעמידה לרשותם לווי פדגוגי שכולל הכנה אינטנסיבית לפני תחילת העבודה, וזאת בנוסף לתמיכה פדגוגית במהלך כל השנה, הן ע"י ביקורים ותצפיות בב"ס והן ע"י מפגשים עם יועצת הפדגוגית וסדנאות אורח ע"י מומחים בתחום.

מורים מלמדים כיתות שלמות, בשיטת הco-teaching.

ד"ר ציונה לוי, מפמ"ר אנגלית פגשה בנובמבר את העמיתים, אשר סיפרו בהתלהבות על ההתנסות שלהם בהוראת אנגלית. למרות שהם אינם מורים בהכשרתם, הם מגלים מקצועיות וחדווה בעבודתם עם התלמידים.

בתמונות: עמיתי מסע מציגים מחוויותיהם כמורים לאנגלית בפני ציונה.

צרפתית

הפורום השנתי של המורים לצרפתית

עשרות מורים מרחבי הארץ הגיעו ביום ד' ה-27/12/2017 ל פורום השנתי של המורים לצרפתית. האירוע אורגן ע"י צוות הפיקוח על הוראת הצרפתית במשרד החינוך ונערך כמידי שנה בבית ספר מקווה ישראל בחולון.

הפורום נפתח ע"י מבוא של גב' דוריס עובדיה , מפקחת ארצית על הוראת הצרפתית בנושא למידה חדשנית. בהרצאתה גב' עובדיה העלתה את החשיבות הרבה לחדשנות באמצעים שונים בהוראה שלנו:

"בעידן הדיגיטלי, הפדגוגיה החדישה חייבת גם לפתח את היצירתיות והאוטונומיה של הצעירים, כדי שיוכלו להפיק לעצמם אמירות תקשורת מקוריות יותר המותאמות לצורכיהם. הם אינם לבד כדי להשיג את הנתיב הזה. בית הספר יכול וצריך ללוות אותם."

בתמונה: סגנית יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלת אגף א לפיתוח פדגוגי גב' דליה פניג, נושאת דברים לפני פורום המורים לצרפתית

Big image

כלל המורים התנסו בפועל בשתי צורות למידה חווייתיות:

1. HYDE PARK

בחצר עמדו בפינות שונות "נואמים" (מורות) אשר הציגו בחוצות נושא שלמדו לעומקו.

תוך זמן קצוב (5 דקות) כל נואם הציג את הנושא שלו.

הנושא המרכזי לכל הנואמים היה – צרפת/ פריז בעידן החדש

בין במות הנואמים היו:

המרחבים הירוקים החדשים על גגות הבניינים בפריז,

הגרפיטי ברחובות העיר

הגל החדש בקולנוע הצרפתי

רומנים חדשים שקיבלו פרסי Goncourt

Slam et rap - מוזיקה עכשיווית

2 מוזיאונים חדישים בפריז – Espace Louis Vuitton et le Quai Branly

Big image

2. ESCAPE ROOM

כל המורים התנסו בדרך מאתגרת וחדשנית בה ניתן לעורר את הסקרנות, המוטיבציה וכו' של התלמיד.

לאחר ההתנסות בחדר קיבלו הרצאה קצרה בנושא ע"י מארגן החדר : "בכל מקצוע ומקצוע אפשר להתנסות בחדרים אלה. התלמידים אוהבים לשחק וזה מעורר את סקרנותם"

Big image

דיבור וגישור במגמת דיפלומטיה

ביום חמישי ה- 21.12.2017 התקיים בבית ספר תיכון ברנקו וייס ע״ש יצחק רבין שבמזכרת בתיה, יום שיא לתלמידי כיתה י'ב ממגמת דיפלומטיה מכל הארץ.

היום עסק בנושא יישוב סכסוכים, התלמידים למדו על דרכים להתמודדות עם קונפליקטים ולפתרון בעיות. המורים הובילו סדנאות מיומנויות גישור לאחר שלמדו בקורס אינטנסיבי בעצמם ממומחים מ-

Pathways for Negotiation. בנוסף התלמידים קיבלו הסברים ודרכים להכנת מטלת הביצוע הסופית שלהם בנושא זה. במהלך היום התלמידים נכחו בשתי סדנאות שונות ובסיור באתרי מזכרת בתיה.

Big image

אגף א אמנויות

הפקוח על החינוך המוזיקלי

חנוכה מואר במיוחד - כנסים וימי עיון

יום עיון לרכזי מגמות המוזיקה מכל הארץ

מרכזות ומרכזי המגמות התכנסו יחדיו במסגרת ההכנה לבגרות המקוונת ליום עיון אשר היווה פלטפורמה נפלאה למפגש עמיתים, חשיפה, התייעצות, הקשבה לקולות השטח ולהתנעת תהליכים אותם מוביל הפקוח ,יום זה היה המשכו של שיח רציף כמדיניות אותה מוביל הפקוח בשנים האחרונות. במסגרת יום העיון נפרשה בפני הרכזים התכנית החדשה לבגרות במוזיקה תוך שימת דגש על הרחבת האפשרויות וחופש הבחירה במסגרת ההערכה החלופית.

כנס חנוכה של נגני תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה

כנס חנוכה של נגני תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה התקיים בבית ההארחה בנורדיה, במסגרת הכנס השתתפו 110 נגנים מצטיינים מכל רחבי הארץ, מאילת בדרום ועד ראש פינה בצפון ובמהלך 4 ימים מרוכזים הכינו שתי התזמורות (התזמורת הצעירה והתזמורת הבוגרת) רפרטואר נרחב מן הספרות המוזיקלית המקורית לתזמורות כלי נשיפה בתוכן חומר ישראלי רב בדגש על 70 שנות יצירה ישראלית. בסיומו של הכנס התקיים קונצרט בהיכל התרבות בכפר יונה, בפני אורחים רבים אשר גדשו את האולם, במסגרתו הופיעו תזמורת הנוער הלאומית הבוגרת בניצוחו של מוטי מירון ותזמורת הנוער הלאומית הצעירה בניצוחו של יאיר משיח.
בין היצירות המגוונות שנוגנו בקונצרט בלטו שתי יצירות אשר זכו לביצוע בכורה עולמי ע"י התזמורת הבוגרת – היצירה "רננה", יצירתו המקורית פרי עטו של המלחין חיים פרמונט ועיבוד מיוחד – מחרוזת משירי מתי כספי בעיבודו של נחמן יריב.

השתלמות מורים לכלי הקשה

השתלמות מורים לכלי הקשה בהמשך ליציאתה של תכנית לימודים חדשה לכלי הקשה.
Big image

שני ימי השתלמות של מנצחי מקהלות בתי- ספר יסודיים מכל הארץ במסגרת השתלמות שנתית, במהלכם מקבלים המורים כלים לעבודה עם מקהלות, נחשפים לתכנים ושיטות מגוונות כמו גם רפרטואר ודרכי עבודה.

פגישה עם מקהלת "הזמיר" הבינלאומית

פגישה עם מקהלת "הזמיר" הבינלאומית בנורדיה ובהמשך בבית שאן

תחרות "פסנתר לתמיד"

תחרות "פסנתר לתמיד" - באשדוד התקיימה זו השנה התשיעית תחרות לפסנתרנים צעירים. ניהול אומנותי ושופטת- יאנינה קודליק

תמונת הרקע

תמונת יער אוקראיני - לזכר אהרון אפלפלד

https://pxhere.com/es/photo/1113202

CC0 Public Domain רשיון