מסעות הצלב- הסיפור האמיתי

נועה הסל ואפק קצב

רקע וקריאת האפיפיור

  1. האירועים שהובילו לקריאת האפיפור הם נדידת שבטים תורכיים- סלג'וקיים ממרכז אסיה. שבטים אלו כבשו את פרס, סוריה, מצרים וארץ ישראל ובשנת 1073 הם כבשו גם את ירושלים. השבטים התורכיים היו מוסלמים והקשו על המאמינים הנוצריים להגיע אל המקומות הקדושים להם בעיר. קיסר ביזנטיון אוים על ידי שבטים אלו כי יכבשו גם את קונסטנטינופול, בירת ביזנטיון הנוצרית. לכן קיסר ביזנטיון פנה אל האפיפיור אורבן השני בבקשת עזרה להתגייסות נוצרים להגנה על הבירה. בשנת 1095, האפיפיור נענה לבקשתו של הקיסר בוועידת הכנסייה, שהתקיימה בעיר קלרמון שבצרפת.

המניע למסעות

  1. המניע הגלוי למסעות הצלב הינו כיבוש ירושלים והחזרת המקומות הקדושים לנוצרים.

נאום האפיפיור

  1. האפיפיור ניסה לשכנע את מאמיניו לצאת למסע בכך שהזכיר להם את המאורעות הקשים שעברו ואת הסבל שגרמו להם המוסלמים. המוסלמים לקחו מהם את רכושם, את כבודם, את מקום מגוריהם, את ביטחונם האישי ואת משפחתם. כאשר האפיפיור מזכיר זאת לצבאו הם חשים נקמה, הם כועסים והם נחושים לפגוע במוסלמים.

הגורמים השונים למסעות

גורמים שדחפו צלבנים מאירופה
גידול האוכלוסייה גרם להגירה בתוכה וממנה.חיפוש אחר מקורות מחיה חדשיםחיפוש אחר שווקים חדשים


גורמים שמשכו צלבנים למזרח
חיפוש אחר סחורות מהמזרחאמונה דתית עמוקהרצון להציל את המקומות הקדושיםתקווה לזכות בגמול רוחני

אני הייתי מסדרת את הגורמים לפי גורמים דתיים ורוחניים וגורמים חומריים.

גורמים רוחניים

אמונה דתית עמוקה

רצון להציל את המקומות הקדושים

תקווה לזכות בגמול רוחני

גורמים חומריים


גורמים חומריים

גידול האוכלוסייה גרם להגירה בתוכה וממנה

חיפוש אחר מקורות מחיה חדשים

חיפוש אחר שווקים חדשים

מדוע נקראים מסעות הצלב "מסעות הצלב"?

מקור הכינויים "צלבנים" ו"מסעות הצלב" הינו הצלב. הצלב הינו סמל הנצרות והוא מסמל את דתם ואמונתם. סמל זה מביע היסטוריה ורגש כלפי כל הנוצרים. במסעות הצלב הנוצרים יוצאים למסע בעקבות ירושלים, המקום הקדוש ביותר עבורם, בתיהם שנכבשו וכבודם. עקב כך נקראים מסעות חשובים אלו מסעות הצלב.


Big image
Big image
Big image

השוואה בין האיכרים לאבירים

היו הבדלים רבים בין האיכרים לאבירים.

  1. האבירים יצאו מצוידים בקסדות, מגנים, חרבות ,שריונות וסוסים. לעומת זאת, האיכרים יצאו לדרכם ללא אמצעי הגנה או לבוש מתאים.


2. האיכרים יצאו ללא תוכנית פעולה מתאימה לקשיי הדרך השונים והאבירים יצאו עם תוכנית מפורטת ומאורגנת .


3. האבירים חזרו עם תוצאות טובות והאיכרים חזרו חלשים, מובסים עם הרוגים רבים.


Big image
הכוחות נפגשו בירושלים.
Big image

בתמונה, הלוחמים שנמצאים בצד שמאל הינם הצלבנים והלוחמים אשר בצד ימין הינם המוסלמים. אפשר לזהות לפי סוג החרבות, סוג הקסדות והסמלים השונים שעל מדי הלוחמים.


הקשיים בדרך

במהלך המסע נתקלו הצלבנים בקשיים רבים: לעיתים, הצלבנים איבדו את דרכם ולא ידעו לאן לפנות, עקב כך הם התעקבו רבות בדרכם. בנוסף מידי פעם תקפו המוסלמים את הצלבנים ופגעו בהם. לצלבנים היה מחסור גדול מאוד במזון ורבים מהם מתו מרעב. המסע לירושלים ארך זמן רב והדרך לא הייתה קלה : שודדים שדדו אותם, אוניות טבעו ואחדים מהם הצליחו לשרוד בתנאים הקשים.


הקשים בירושלים

הקשיים שעמדו בפני בני ישראל בניסיונותיהם לכבוש את ירושלים הם: החומות הגבוהות שמסביב לעיר, הן בלמו את התפשטות כיבושי הצלבנים ועיכבו אותם, החום הגדול והמחסור במזון ומים. האמצעים בהם השתמשו הצלבנים כנגד המוסלמים הם מגדלי מצור (מגדלים מעץ שהתנשאו לגובה רב), איל ברזל (גוש עץ עם חוד ברזל) ואש יוונית (כלי חרס בגודל חבית, הושלכה למרחק). ניתן לזהות בתמונה איל ברזל.


בניית כנסיית הקבר

בשנת 1099 כבשו הצלבנים את ירושלים לתקופה של בערך מאה שנים. הם שיפצו את הכנסייה ופיארו אותה. כנסיית הקבר סימלה עבור הנוצרים את אמונתם ואת חזרתם לביתם. ירושלים היא המקום הקדוש ביותר עבורם וכאשר כבשו אותה ובנו שם כנסייה לישו הם הם הרגישו גאווה וניצחון.