עבודה במדעים

מגישים: דין מאיו ואבי טל

תיאור מצב ובעיות שמתעוררות מכך

בכל שנה נוצרים עוד ועוד חומרים המזיקים לכדור הארץ ולסביבה כתוצאה מתהליכים כימיים. תהליכים כימיים אלו מזהמים את המים, האוויר ובכך פוגעים בנו בני האדם. במפעלים מתרחש גם תהליך בעירה של דלק כדי לספק את האנרגיה הדרושה לייצור. בגלל בעירת הדלקים, משאבינו תכלים, חומרים מזהמים את כדור הארץ וכך כדור הארץ מתחמם. חשוב לצמצם את הפגיעה ועל כל אחד מאיתנו לנקוט צעדים משמעותיים בשביל כדור הארץ.

דוגמא לבעיה

כשאנו משתמשים במכוניתנו הדלק שבמנוע נשרף וכך נוצר החומר המגעיל פחמן חד חמצני. בשביל למנוע זאת בכל המכוניות מותקן היום מתקן הנקרא ממיר קטליטי. הממיר מבצע תהליך כימי בו הפחמן החד חמצני מגיב עם חמצן ונוצר פחמן דו חמצני והוא נפלט מן המכונית. החוק הישראלי מחייב זאת.
Big image

זיהום אוויר


התחלתה של המהפכה התעשייתית לפני כ150 שנה מסמנת גם את התחלתה של התופעה הסביבתית הידועה בכינוי זיהום אוויר. מאז תחילתה של המהפכה התעשייתית גדלה באופן משמעותית השפעת הפעילות האנושית על האטמוספירה. אספקת אנרגיה לתעשייה ולמוצריה על-ידי שריפה של חומרי דלק כמו פחם, נפט וגז מלווה בפליטת גזים רעילים הנפלטים לאוויר ומזהמים אותו. תוספת זו גורמת לנזק לסביבה על כל מרכיביה כולל האדם. הגזים הנפלטים לאוויר בעת שריפת חומרי הדלק הם למשל אדי מים, גופרית דו-חמצנית, פחמן חד-חמצני ועשן. חלקיקים אחרים, כמו חלקיקי אסבסט, נפלטים לאוויר כתוצאה מתהליכים תעשייתיים.

הפחתה מיחזור ושימוש חוזר

הפסולת שאנו זורקים מועברת להתמנה באדמה ופוגעת באיכות המים, איכות האוויר, הנוף והשטחים הפתוחים כדי מאוד לעשות הפחתה - צימצום הצריכה של מוצרים מביא להפחתה. לדוגמא שימוש בכלים רב פעמים לארוז קניות בסלים ולא בסקיות פלסטיק ויש עוד הרבה פתרונות שאנו יכולים להציע. אחרי שהפחתנו חשוב להשליך כ לסוג אשפה למיכל מיוחד לו (פלסטיק קרטונים ניירות וזכוכית). חלק מסוגי האשפה אלו מועבר למחזור בו משתמשים בחפץ כחומר גלם ליצרית מוצר חדש. יש גם סוגי אשפה המיועדים לשימוש חוזר: בקבוקי זכוכית נשטפים ואפשר למלא אותם שוב ולמכור בכל שהוא מקום.

לסיכום

נהנו מאוד להכין את העבודה למדנו רבות על חומרים סביבנו תועלת ופתרונות מועילים.