פירות הדרים

ינואר 2016

הורים יקרים,

לקראת סיום מחצית א' , רצינו לשתף אתבם בחלק מהפעילויות שהיו ברבעון האחרון.

שכבת י"ב שיצאה לטיול " מסע להרי אילת",שכבת יב צפתה במופע "עקיצה טבעית" של אנסמבל ציפורל'ה באולם צוותא בתל אביב. המופע משלב מספר רב של ז'אנרים כגון קטעי אקרובטיקה, שירה, סאטירה וקטעי נוסנס המתחברים יחד לכדי מופע משעשע וסוחף.שכבת יא : שמעה הרצאה של גלעד האן בנושא של שימוש נכון ובטוח באינטרנט, החלה את תהליך ההכנה לצה"ל ביום שהוקדש כולו לנושא. וגם לא יצאו לטיול השנתי בגלל חשש לשטפונות.שכבת יוד: שמעה הרצאה של תמיר לאון על "דור המסכים" , השתתפה בארוע התרמה. ולפני חנוכה "ערב גבורה " שבו כל כיתה שמעה סיפור גבורה כמסורת המקובלת כבר שנים. תלמידי השיכבה ארגנו מופע קצר ומגמת מוסיקה תרמה את חלקה בניהולו של אורי אפרת.היה ערב מרגש ומהנה.שכבת יוד גם צפתה בהצגה "הסיפור המוזר של הכלב בשעת הלילה" של תאטרון בית לסין. ההצגה מספרת את סיפורו המשעשע והנוגע ללב של כריסטופר המנסה לפתור את תעלומת מותו של כלבה של שכנתו. התלמידים נחשפו לתצוגת משחק מרשימה, תפאורה יוצאת דופן וקיבלו הצצה לעולמם של ילדים בעלי תסמונת אספרגר.

המגמות שיצאו לפעילויות שונות: מחנה תאטרון, סיור למכון ויצמן של מגמת ביורפואה, מחנה מוסיקה.

קבוצת הרובוטיקה השתתפה בתחרות ה"פלאפל", ערכה פסטיבל רובוטיקה שבה השתתפו מאות מתושבי העיר, ועכשיו מתחילה להתכונן לתחרות ה FRC שתתקיים במרץ.(כתבה בהמשך).

תלמידי שכבת י"ב וחלק מי"א לומדים ונבחנים בבגרויות החורף , מתכוננים ל"מרוץ לשיר", בקרוב גם הטיול השנתי של שכבת י"א, בוקר "ההורה המעשיר" שמארגנת הנהגת ההורים ביום חלוקת התעודות ועוד מגוון פעילויות.

גם לוחות המבחנים פורסמו לכל השכבות. אילו הם רק טיוטות הואיל ולוח הבגרויות שפירסם משרד החינוך אינו סופי , לכן יתכנו שינויים מסיבות מגוונות.

צוות הדרים

המסע להרי אילת שכבת י"ב - מחזור כ"ז- מספרת חגית רגב רכזת השכבה

ביום הראשון של הטיול התכנסנו בבית הספר בשעת בוקר מוקדמת והתחלנו בנסיעה דרומה. הנסיעה הייתה במזג האוויר חורפי, אך ככל שהדרמנו השמיים התבהרו ושמש חורפית נעימה קיבלה את פנינו.

התחלנו לטייל בהר אמיר ובנחל אמיר. הטיול כלל הדרכה על המאפיינים הגיאוגרפים של המקום, אך גם היכרות של המדריך עם הקבוצה, אשר אפשרה לכלל התלמידים להכיר את חבריהם קצת יותר לעומק. כדוגמת, הרקע למתן השם הפרטי של כל אחד מחברי הקבוצה ומה השם מסמל בחייו של הנער/ה. בסיום המסלול נסענו לחניון יעלים. לאחר ארוחת ערב התיישבנו למעגלי שיח כיתתיים לסיכום היום בפורמט "המילה הטובה". במסגרת זו כל תלמיד נדרש לומר מילה טובה לתלמיד אחר בקבוצה בהתייחס ליום שהיה. לשמחתנו, במרבית הכיתות השיח במעגל חצה את מסגרת היום שהיה וקיבל פרספקטיבה רחבה; תלמידים רבים ניצלו את ההזדמנות להביע חרטה על מקרה או אמירה שהתרחשו הרבה לפני הטיול והיו אף אמירות הכוללות התייחסות לחוויית התיכון . בהמשך הערב התלמידים התכבדו בכוס תה חם ונהנו ממשחקי כדור במקום וממוזיקה נחמדה שהתנגנה ברקע. את הערב חתמה כתובת אש – בהצלחה מחזור כ"ז – אשר הפתיעה ובעיקר ריגשה את התלמידים ואותנו.(התמונה שלמעלה).

ביום השני טיילנו בהר יואש ובגשרון צפרא. מסלול יפה ומאתגר. ההליכה במסלול כללה הן אתגר פיזי והן הדרכה באמצעות תרגיל "בדד", השולח כל תלמיד לשהות קצרה עם עצמו ולחשיבה הממוקדת באירוע או בחוויה אישיים. לאחריו התקיים שיח על התרגיל ועל התחושות שהוא מעורר. את ארוחת הערב אכלנו בחוף המגדלור .

ביום השלישי ביקרנו בבסיס חיל הים באילת. הביקור כלל הסבר על החיל ועל התפקידים המוצעים במסגרת השירות הצבאי בחיל . לאחר ההסבר ערכנו סיור קצר בבסיס על מנת לקראות את כלי השיט במקום. לאחר הביקור בבסיס חיל הים נסענו להר צפחות, טיפסנו לראש ההר ונהנינו מהנוף המרהיב המשתקף מהמקום ומהשמש המלטפת.בדרך עצרנו לארוחת צהריים בבית ספר שדה בחצבה. ומשם נסענו הביתה.על כך ניתן לסכם ולומר, חזרנו הביתה עייפים, אך מאוד מרוצים.

Big image

סיור למכון ויצמן - מגמת ביולוגיה/ יסמין נדלר רכזת המגמה.

היום הראשון נפתח בפעילות מקיפה בנושא מחלת הסרטן .בפעילות זו התוודעו התלמידים בצורה מעמיקה לבסיס הגנטי והמולקולרי של מחלת הסרטן ולפריצות דרך מחקריות שנעשו בתחום.התלמידים למדו אודות תהליך ההתמרה הסרטנית והמנגנונים הגנטיים המעורבים בתהליך, וכן אודות טכניקות מעבדתיות חדישות המאפשרות זיהוי של מוטציות והתנסו בהן .ביקרנו בגן המדע של המכון וקיבלו טעימה של מסע חוויתי אל הפיסיקה שמאחורי תופעות הטבע וגם זכינו להצצה לפעילות המחקרית של פרופסור אולנובסקי אשר מתמקדת בחקר הבסיס המוחי של זיכרון מרחבי.שיאו של היום הראשון היה מופע והרצאה בנושא זכוכית. במפגש למדנו על מאפיינים ושימושים של זכוכית . המרצה הגיע עם מבער וצינורות זכוכית והדגים ניפוח ועיבוד זכוכית והפיכת זכוכית למראה .

היום השני עסק ברובו בנושא של תאי גזע בפעילות זו דנו בחיוניות של התאים הללו להמשך קיומו של האדם הבוגר ובפוטנציאל הטיפולי הטמון בתאי גזע עובריים. ערכנו ניסויים בתאי גזע סרטניים ממקור אנושי.

את הסיור קינחנו בביקור במרכז המבקרים החדיש של מכון ויצמן אשר איפשר לתלמידים ללמוד עוד אודות המכון והייחודיות של עבודת המחקר הנעשית בו בצורה חוויתית מאוד.

גן הבונסאי של תיכון הדרים / ברוך גוסקין

רציתי בשמחה די רבה ובתחושת סיפוק להציג בפניכם את גינת הבונסאי הרמוניה שהקמנו בהדרים. מדובר בפינה מיוחדת המשרה אווירה מיוחדת בתיכון מיוחד.

מה זה בונסאי? בונסאי ( bonsai ביפנית, כלומר עץ שתול במגש) זוהי אומנות פיסול חי בעץ. הפסל שהוא העץ מעוצב על ידי האומן מחומר טבעי חי. פשוט מוצאים בטבע עץ לא גדול בעל צורה מעניינת ובאמצעות פעולות שונות כמו ליפוף בחוטי אלומיניום, גיזום, גזירת ענפים, יצירת צורות מענפים, הטייות הגזע וכו יוצרים צורה מעניינת ובה העץ מתפתח. בונסאי זהו העיצוב, כמעט כל עץ יכול להיות עץ הבונסאי .

במרכז האסטתיקה היפנית נמצא הטבע ולא האדם. היפנים אוהבים את השבריריות של הטבע-בנוגע לבונסאי- היפה זה להביא את הטבע ואת הנוף היפני ההררי הביתה .הבונסאי נועד להתבוננות ולא לניצול הדברים שעץ יכול להעניק. בחדרי התה אפשר לראות או אומנות סידור הפרחים-איקיבנה או עץ בונסאי או תמונת קליגרפיה. עץ הבונסאי עוזר להתרכז ולהתבונן פנימה ולכן הוא כלי מסויים למדיטצייה הזנית. הכי חשוב: הבונסאי תלוי בתלות מוחלטת במטפל שלו- השקייה, טיפול במחלות, גיזום שורשים . לבונסאי אין אופציה לזרוק את שורשיו כי הוא נמצא בכלי קטן יחסית ולכן על המטפל לדאוג ולספק את כל צרכיו

אצלנו בגינה יש:באמצע- אוג חרוק בן7 שעדיין נמצא באימון שלו-רואים את חוטי האלומיניום.משמאלו- זית תרבותי בן 14מימינו הדס טרנטיני בן6.באמבטיה שמאחורי הבונסאים אפשר לראות את השבטבטים שאוהבים הרבה מים ואמורים להתפשט עם הזמן לאורכה וליצור רקע ירוק טוב לעצים.

קבוצת הרובוטיקה Hadream Team 3075

שנת 2016 נפתחה בקבוצת הרובוטיקה של תיכון הדרים, Ha-Dream Team #3075, בהתרגשות גדולה, עם פסטיבל רובוטיקה עירוני לכל המשפחה וקבלת המשימה השנתית של תחרות ה-FIRST Robotics Competition לשנת 2016.

ביום חמישי, ה-7/1, נערך בתיכון פסטיבל רובוטיקה לכל המשפחה שמטרתו לחשוף את הדור הצעיר של הוד השרון לנושאי המדע, הטכנולוגיה והרובוטיקה בדרך אינטראקטיבית ומהנה. הפסטיבל נערך בשיתוף פעולה מלא עם קבוצת M.A. Robotics #5951 מתיכונט בתל אביב המודרכת ע"י בוגרי קבוצת הרובוטיקה של תיכון הדרים, בפסטיבל נכחו מאות מתושבי הוד השרון אשר נהנו מאטרקציות שונות כגון נהיגה ברובוט, חדר בריחה שנחל הצלחה רבה, משחקי מכניקה, פעולות אלקטרוניקה, חידות תכנות וצילום מגנטים.

יומיים לאחר מכן נחשפה המשימה לשנת 2016 בתחרות ה-FIRST Robotics Competition בשידור ישיר לכל הקבוצות בעולם. המשימה – FIRST Stronghold – משוחקת ברוח ימי הביניים בה על רובוטים לירות "סלעים" לתוך "טירות" על מנת להחלישן ולכבוש אותן. בתיכון הדרים נערך אירוע חגיגי שכלל את תלמידי הקבוצה והוריהם, צוות ההנהלה של בית הספר, מנטורים וספונסרים. באירוע נכחו הגברת יפה עזרא, ראש מחלקת החינוך בעיריית הוד השרון.

המשימה השנה מציבה אתגרים חדשים בפני הקבוצות אשר דוחפים אותנו לעשות דברים שלא עשינו בעבר.

לרשות הקבוצה עומדים שישה וחצי שבועות לתכנן ולבנות את הרובוט שאיתו תתחרה בתחרות הארצית בהיכל "מנורה-מבטחים" בתל אביב אל מול 62 קבוצות אחרות מכל רחבי הארץ. התחרות תיערך ב-9-10 במרץ וששת הקבוצות הטובות ביותר יזכו בכרטיס כניסה לאליפות העולם שתיערך בארה"ב בסוף חודש אפריל.

ניתן לעקוב אחרי פעילות הקבוצה והתקדמות בניית הרובוט בדף הפייסבוק הקבוצתי בשם Ha-Dream Team #3075