טיול שנתי שכבה ו'- מדריך

כאן תוכלו לראות היכן אנו מטילים בטיול השנתי ומידע על המקום.

קרן הכרמל

המקום הראשון שבו נטייל הוא קרן הכרמל, קרן הכרמל היא פסגה ברכס הכרמל, והיא מתנשאת לגובה של 474 מטר מעל פני הים. הפסגה שוכנת בצדו הדרום-מזרחי של רכס הכרמל, על פי המסורת, במקום זה התחולל העימות בין אליהו לבין נביאי הבעל, כשאש ירדה מן השמים ורק קורבנו של אליהו נענה‏‏‏. מסיבה זו הוקם במקום בשנת 1867 מנזר על ידי נזירים כרמליתים שהגיעו מאירופה, ואשר ראו באליהו מודל לנזירות, לקנאות דתית ולמסירות טוטלית לאל, תכונות שבאו לידי ביטוי בין היתר במלחמתו בנביאי הבעל.

Big image

נחל התנינים

המקום השני שבו נטייל הוא נחל התנינים, נחל תנינים הוא נחל איתן שתחילתו ברמות מנשה בין דליה לבין עין השופט. הנחל זורם דרום מערבה לים התיכון ונשפך לים דרומית לקיבוץ מעגן מיכאל. שם הנחל בערבית הוא נהר "א-זרקא" שפירושו הנחל הכחול. שמות נוספים קדומים לנחל הם נחל "תמאסיח" ו"קרוקודילון".סמוך למושב עמיקם הקימה חברת מקורות סכר על ערוץ נחל תנינים במסגרת מפעל "נחלי מנשה". בימי חורף שבהם הזרימה בנחל עזה, מוטים מי הנחל לתעלה המובילה את המים למאגר שיקוע להעשרת מי התהום, הנמצא בחולות קיסריה.

בשנת 1912 ניצוד תנין באזור נחל תנינים. שרידי התנין שמורים בירושלים באוסף זואולוגי של האב ארנסט שמיץ, צפונית לשער שכם.

Big image

גני רמת הנדיב

גני רמת הנדיב הם פארקים בטבע רחב-ידיים הנמצא מדרום לזכרון יעקב, שהוקם סביב חלקת הקבר של הברון רוטשילד. הגנים מוקפים על ידי שטח פתוח של כחמשת אלפים דונם, הנמצא בחזקת משפחת רוטשילד ונקרא: יד לנדיב. השטח מתאפיין ברמה הררית, הבנויה ברובה מסלעי גיר ועליהם אדמת טרה רוסה חומה-אדומה. במזרח משתפלת הרמה אל בקעה פורייה ועתירת כרמים.

Big image

עין צור

עין צור הינו מעיין נקבה יפה הזורם כל השנה, ולצידו ווילה ובית מרחץ עתיקים. המעיין, הנמצא בתחומי רמת הנדיב, נגיש בהליכה קצרה ומהווה נקודת חמד לביקור ולפיקניק.

עין צור עצמו הינו מעיין אשר שימש להשקיית גידולים חקלאיים באזור בשיטת השלחין .בכדי להגדיל את ספיקת המעיין, חצבו ניקבה אשר הגדילה את פתח יציאת המים. ניתן להכנס וללכת בנקבה עד למקום בו מותקן שער ברזל. מבית המעיין זורם פלג המים לאורך שביל קטן.

Big image

ישנים באכסניה!

אכסניית אנא חיפה החדשה נמצאת על רכס הכרמל בחלקו הצפון מערבי ומשקיפה אל הים האכסניה נראית מפוארת זה מלון או אכסניה?

Big image

הגנים הבאיים

הגנים הבהאים בחיפה בנויים מתשע"ה עשר גנים מדורגים. המתחילים בראש הר הכרמל ומסתיימים למרגלותיו. הציר המרכזי שסביבו תוכננו הגנים מורה לכיוון עכו, עיר בעלת משמעות היסטורית ודתית רבה עבור הבהאים. בלב הגנים ניצב מקדש הבאב בעל כיפת הזהב, מקום מנוחתו של הנביא-המבשר של הדת הבהאית. חלקיהם השונים של הגנים מציעים מגוון נופים ותחושות, אך כולם מאוחדים באמצעות שפה משותפת של שבילי חצץ, שיחים מעוצבים וערוגות פרחים, המטופחים ומטופלים על ידי צוות גננים מסור. מהגנים נשקף נוף פנורמי מרהיב של העיר, הרי הגליל והים התיכון.

Big image

תלויים בין שמיים וארץ

נחל קטיע בכרמל הינו נחל אכזב (דהיינו אין זורמים בו מים) אך בפירוש, למרות היותו קצר ביותר הוא אינו נחל מאכזב. הנחל מתחיל בקו פרשת המים של הכרמל, צפונית להר טללים (אוניברסיטת חיפה) ונשפך מזרחה אל ערוץ נחל נשר. מדרום מחצבת נשר הפוערת את לוע הכרמל, ממערב מתנשא אל על מגדל האוניברסיטה ומצפון נושקות לו שכונותיה של נשר אנו נעלה על גשר מעל הנחל(אמל'ה)....

Big image

האנדרטה לנספי השריפה בכרמל

האנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל הוקמה ליד עיקול הכביש בו נספו 44 אנשים באסון השריפה בכרמל (2010) מול קיבוץ בית אורן. לאחר האסון הוקמה אנדרטה זמנית קטנה בצורת להבת אש שכללה את הכיתוב יהי זכרם ברוך ואת דגלי ישראל, שירות בתי הסוהר ושירותי כבאות והצלה. לאחר הקמת האנדרטה המרכזית, היא הועברה לצידה. על הקיר מונצחים שמותיהם של 44 הנספים - 37 צוערי השב"ס שנספו באוטובוס, 3 קציני משטרה, שלושה כבאים ונהג האוטובוס. מעליהם סמלי השב"ס, המשטרה והכבאות.

Big image
שיר ליער הכרמל - לכרמל באהבה