תאי דם לבנים

דניאל רוט

מהם תאי דם לבנים?

תא דם לבן או לויקוציט הוא תא דם השייך למערכת החיסון, ומשתתף - באופן פעיל או סביל - בהגנת הגוף מפני פולשים ומזיקים (פתוגנים). תאי דם אלה מיוצרים במח עצמות. והם נוטלים חלק בהתמודדות עם זיהומים שונים כמו חיידקים, נגיפים, פטריות, טפילים. מערכת החיסון והכדוריות הלבנות מטפלים גם בתאים סרטניים. קיימים כמה סוגים של תאים לבנים. לכל קבוצת תאים תפקיד מסוים בהגנה על הגוף. עלייה בכמות התאים של אחת הקבוצות, תרמז לנו על סוג הזיהום אליו נחשף הגוף. גם בממאירות של תאי הדם עשויה להיות עליה בכמות התאים של אחת הקבוצות. טווח תקין: 4300-10800 תאים למיקרוליטר דם.

התאים הלבנים מחולקים לכמה קבוצות, לכל קבוצה תפקידים משלה:


ניוטרופילים:

הקבוצה הגדולה ביותר. אחראים על טיפול בזיהומים חיידקיים.

לימפוציטים:

אחראים על טיפול בנגיפים או בזיהומים חיידקיים ממושכים.

מונוציטים:

התאים הלבנים האחראים על התמודדות עם זיהומים נגיפיים, פטרייתים וחיידקים.

באזופילים:

התאים הלבנים האחראים על תהליכים אלרגיים.

אאזינופילים:

תאים לבנים המשתתפים בתהליכים שונים: זיהומים, אלרגיה, אסתמה, מחלות רקמת חיבור, זאבת אדמתית (לופוס), ספחת (פסוריאזיס).

ברירה שבטית של תאי דם לבנים

איזו מחלות של כדורי דם לבנים קיימים?

◾לוקמיה – לוקמיה הוא המונח הרפואי שמשמש לתיאור של סרטן הדם. בלוקמיה מתרחש שגשוג יתר של תאי הדם הלבנים. כתוצאה מהיצירה הבלתי מבוקרת של תאי הדם הלבנים הם מצטברים במח העצם ובעקבות זאת מח העצם לא מסוגל למלא את תפקידו באופן תקין. מצב זה יכול להוביל לבעיות קרישה בעקבות ייצור מופחת של טסיות דם ולבוא לידי ביטוי בדימומים מסיביים, באנמיה שהיא תוצאה של בעיה בייצור של כדוריות דם אדומות ועוד.

◾לויקופניה – לויקופניה היא מחלה שבאה לידי ביטוי ברמה נמוכה מאוד של תאי דם לבנים. היא יכולה להיגרם כתוצאה מחשיפה לקרינה רדיואקטיבית וכן בעקבות שימוש בתרופות מסוימות.

◾פאנציטופניה – במחלה זו מתרחשת פגיעה ביכולת הייצור התקינה של כל תאי הדם ולא רק של תאי הדם הלבנים במח העצם.

◾מחלת הנשיקה – מחלה זו נגרמת בשל זיהום של נגיף אפשטיין בר. היא באה לידי ביטוי בירידה ברמת הנויטרופילים.

◾איידס – מחלה שנגרמת בשל נגיף הכשל החיסוני האנושי. הפגיעה העיקרית של המחלה באה לידי ביטוי בחיסול של תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים. בעקבות כך, הגוף חשוף למגוון של זיהומים שבאדם הבריא לא נחשבים למסוכנים אך באדם שחולה באיידס עלולים להיות קטלניים.

◾מחלת חיסון עצמי – ישנן מחלות רבות שבאות לידי בכך שהלימפוציטים מזהים את תאי ורקמות הגוף בתור פולשים שיש לתקוף אותם. הזיהוי השגוי גורם לתקיפה שמובילה להרס של תאים ורקמות ולהיווצרות של דלקת. בין המחלות השכיחות ביותר בקבוצה זו יש להזכיר את המחלות הבאות: קרוהן, קוליטיס כיבית, זאבת אדמנתית מערכתית, טרשת נפוצה, צליאק ועוד. לא ברור מה גורם לפעילות הלא תקינה של תאי הדם הלבנים ולפיכך, כל אחת מהמחלות שמוגדרות כמחלת חיסון עצמי נחשבת לחשוכת מרפא.