זרקורונה – זרקור על המזה"פ

אדר תש"ף / מרץ 2020

דברי פתיחה : ד"ר מירי שליסל, יו"ר המזה"פ

לכולנו, שיודעים להקהיל קהילות, שמקבלים השראה מעבודה קבוצתית ויוצרים את המיטב כשאנחנו ביחד,

נחתה עלינו מציאות שבה ה'יחד' שלנו נבדק ומאותגר. את החיבוק והאחווה ללא מילים, את המגע הישיר, מחליפים מושגים אחרים. ואנחנו, הרואים את החשיבות העצומה בקשר שבין בני האדם, נדרשים להשתמש בכל הכלים הקיימים כדי לשמר את הקשר ולהעצים את החוסן, והפעם באמצעים אחרים.

זהו אתגר עצום ואנחנו צריכים להיות מובילים בו, כדי שהריחוק שנכפה עלינו לא יהפוך לניכור, שהבידוד לא יהפוך לבדידות, שהחשש לא יהפוך לשכחה.

כוח היצירה צריך להתחדש ולמצוא פתרונות וכיוונים וחזקה עלינו שאם נעשה זאת בדרכים הנכונות, נצא גם מן המשבר הזה חזקים יותר.

וכעת, כשגם נגזר על חלק מאיתנו לצאת לחופשה שלא מבחירה והשורות מתכווצות שלא ברצון, אנחנו מבקשים להשאר ביחד גם אם אנחנו מופרדים כי כוחנו באחדותנו שהיא מעבר למקום ומגע.

תודה לכל המתגייסים, הנושאים במלאכה, הפותחים את הלב ויוצרים יש מאין.


אהרון בס

הָאֱנוֹשׁוּת כֶּאֱנוֹשׁוּת

תִּתְגַּבֵּר וּתְנַצַּח

כְּמוֹ שֶׁעָשְׁתָה זֹאת

אֵין סְפֹר פְּעָמִים

בֶּעָבָר הָרָחוֹק וְהַקָּרוֹב

אֲבָל אֲנַחְנוּ כִּפְרָטִים

צְרִיכִים לַחֲרֹט

עַל לוּחַ לִבֵּנוּ

אֶת אֲשֶׁר הִזְכִּיר לָנוּ

וִירוּס קְטַנְטַן אֶחָד

כַּמָּה נְדִירָה הָאַחְוָה

בֵּין בְּנֵי אָדָם

וְכַמָּה אָנוּ מְוַתְּרִים

עָלֶיהָ בְּקַלּוּת

כַּמָּה אָנוּ זְקוּקִים

לְחֹם וּמַגָּע אֱנוֹשִׁי

כְּמוֹ אֲוִיר לִנְשִׁימָה

וְכַמָּה פְּעָמִים הֶעֱדַפְנוּ

מַחֲנָק עַל חַמְצָן רִגְשִׁי

כַּמָּה הַחֶבְרָה מַהוּתִית

וְכַמָּה הַבְּדִידוּת נוֹרָאִית

וְכַמָּה אָדָם בּוֹדֵד

זָקוּק לְיַד מוּשֶׁטֶת

שֶׁתּוֹצִיא אוֹתוֹ מֵהַבִּדּוּד

וְאֵיךְ יָכוֹל לִהְיוֹת

שֶׁשָּׁכַחְנוּ אֶת כָּל

הַדְּבָרִים הָאֵלּוּ

עַד שֶׁהִגִּיעַ וִירוּס קְטַנְטַן

שֶׁמִּתְפַּשֵּׁט דַּוְקָא בַּקֹּר

וְהִזְכִּיר לָנוּ כַּמָּה

נוֹרָא הוּא הַקֹּר הָאֱנוֹשִׁי

וְכַמָּה, הוֹ כַּמָּה

נֶהֱדָר הוּא

הַחֹם הָאֱנוֹשִׁי


בריאות טובה לכולכם ותשמרו על עצמכם

שלכם

מירי

הפסקת הלימודים הסדירים בבתי הספר, שנכפתה עלינו בשל הניסיונות לעצירת התפשטות מגיפת הקורונה מחייבת את כולנו להכיר ולהשתמש בשיטות הוראה ולמידה מגוונות מרחוק.

ראו להלן שיטות ואמצעים להוראה מרחוק: https://www.smore.com/n10a6

מומלץ להישאר מחוברים לקבוצות הקשר עם המפמ"רים או המדריכים המחוזיים, ולעקוב אחר הנחיות המשרד המופיעות בפייסבוק.

גם אנחנו במזה"פ עומדים לרשותכם לכל שאלה ובקשה:

https://edu.gov.il/mazhap/pedagogical-secretariat/about/Pages/contacts-hp.aspx

נחזור אחורה לכמה מהמפעלים הפדגוגיים של המזה"פ טרם המגיפה

ביקורי מטה המזה"פ במחוזות

המזכירות הפדגוגית מובילה השנה לראשונה, סדרת מפגשי עבודה מעמיקים עם כלל המחוזות, על מנת לקדם תכנית עבודה משותפת בסוגיות הרלוונטיות לשני המינהלים.

עד כה התקיימו ארבעה מפגשים – במחוז ירושלים ומנח"י ובמחוזות דרום, תל אביב וחיפה.

בביקורים לוקחים חלק מנהלי האגפים, מפמ"רים, מדריכים וממוני תוכניות לימודים. בראשם ד"ר מירי שליסל – יו"ר המזה"פ. אנו מתרשמים כי הביקורים נושאים פירות בראש ובראשונה של היכרות אישית והדדית, יצירת קשרי עבודה פנים אל פנים ומציאת שפה ארגונית משותפת.

במפגשים אלו מציגה המזכירות הפדגוגית את חזונה ומדגימה אותו באמצעות יחידות ההוראה החדשות בחטיבות הביניים. כמו כן, נפרסת מוטת ההשפעה הארגונית של המזכירות הפדגוגית וכיווני עשייה עתידיים.

בכל הביקורים התקיימו דיונים משותפים סביב שולחנות עגולים בנושאים: ההדרכה והפיתוח המקצועי, הערכה פנימית ומבחנים בינ"ל, בתי ספר במיקוד, הוראת שפה, אתגרי החינוך הערבי ועוד.

מסקנות השולחנות העגולים יעברו עיבוד משותף ותצא תכנית מסודרת לחיזוק העבודה המשותפת סביבם.

לצפייה במצגת המזכירות הפדגוגית.

"צו 8 חינוכי" למידה מרחוק בעת חירום

רק לפני שבועיים הסתיים תרגיל למידה בחירום והנה אנו בעיצומו של התרחיש, למידה מרחוק בצל נגיף הקורונה. מערכת החינוך מושבתת וזה הזמן להפעיל את התכנית. בתחילת חודש מרץ הפעלנו מערכת למידה אינטנסיבית - 70 שיעורים ב- 4 ימי לימוד - אלפי תלמידי החטיבה העליונה בתחומי דעת שונים בכל המגזרים השתתפו באופן אינטראקטיבי. משהסתיים התרגיל, "צו השעה" הגיע ושגרת למידה בחירום החלה. אנו פועלים במלא המרץ ומתורגלים לתת מענה ללמידה מרחוק. הידד למורים המגויסים למשימה ללמד מרחוק בכל מצב!

לצפייה במאגר השיעורים
https://edu.gov.il/mazhap/Development/Pedagogia-Digital/emergency_distant_learning/Pages/emergency_distant_learning.aspx

אגף מדעים

כנס אילנית וגמר האולימפיאדה בביולוגיה

בכ"ב שבט 17.2.20 נפתח באילת כנס "אילנית" (אגודות ישראליות לביולוגיה ניסויית) שנערך אחת לשלוש שנים באילת לחוקרים מהארץ והעולם. בכנס שולב מושב שעוסק בחינוך המדעי, שהציג שיתופי פעולה מעוררי השראה של מדענים והפיקוח על הוראת הביולוגיה ומורים ע"י מדעניות/ם מאוניברסיטאות שונות. שבעה תלמידים/ות (ראו טבלה) הציגו עבודות חקר שבצעו במסגרת אולימפיאדת הביולוגיה ה-23 ויתחרו על שנת לימודים באוניברסיטת בר אילן. אולי בעוד כמה שנים, יהיו מי מהמתחרים שיציגו בכנס אילנית. מי זכו? ראו באתר מפמ"ר ביולוגיה.

Big picture
Big picture

זוכים בפרסי "גור אריה" לעבודות גמר מצטיינות במדעי החקלאות

"זה מקום שנותן השראה ליצור, ובשבילי זו הייתה אחת הסיבות להישאר בארץ" - מדבריו של דניאל רייזנוב, תלמיד נעל"ה שחקר את השפעת פטריית הקרקע "מיקוריזה" על גידול אבוקדו במקרים של עודף מלחים. יחד אתו זכתה התלמידה סיבא הייב מכפר הנוער ראמה, שביצעה מחקר על השפעת ויטמין D על ביצי שליו. 2 מתוך 54 תלמידים שהגישו עבודות גמר בנושאים מרתקים בחקלאות- דור צעיר של חוקרים שימנע את בעיית הרעב בעולם?

Big picture

תכנית גלוב - מדע וטכנולוגיה

תוכנית הגלוב פורצת גבולות ויוצרת שיתופי פעולה עם מלטה וירדן. בתי ספר משתי המדינות חוקרים במשותף סוגיות שונות הקשורות למשבר האקלים באמצעות למידה שיתופית וכותבים עבודות חקר משותפות אשר מוגשות לשיפוט בינלאומי.

בתוכנית כיום משתתפים 100 בתי ספר, גילאי יסודי, חטיבות ביניים וחטיבה עליונה.

התקיים כנס פתיחת שנה, מגוון השתלמויות למורים ועוד.

Big picture

אגף מורשת

מנהיגות חינוכית בין-דתית

אגף מורשת, בשיתוף איתי יבין מתוכנית "מן הבארות" במכון הרטמן, מוביל השנה לראשונה השתלמות מורים למנהיגות חינוכית בין-דתית למורים מהמגזר היהודי –ממלכתי, הנוצרי והמוסלמי להעמקת השיח וללימוד נושאי משותף של טקסטים בין –דתיים. זוהי סנונית ראשונה להמשך מפגש בין – מגזרי ודתי, שימשיך ויעמיק גם למפגשי תלמידים בהמשך. ההוגים והמובילים הנם מפקחי המקצועות באגף: טליה אפיק-גרוסמן, שיח ג'מיל, שיח מחמוד עומרי והדיקן ג'ריס מנסור, ובניצוחה של רותי בידץ, מדריכה במחשבת ישראל. עד כה נערכו ארבעה מפגשים מרגשים, בהם המורים התארחו במוקדים מגוונים בצפון.

אגף שפות

סינית

עוד צעד חשוב לקידום הוראת הסינית בבתי ספר בישראל.

ד"ר תמר כהן-קהת צורפה כחברה אורחת לאגודה האירופאית להוראת הסינית

(The European Association of Chinese Teaching (EACT)) כנציגת משרד החינוך הישראלי.


בתמונה: Prof. Joel Bellassen , יו"ר האיגוד להוראת הסינית באירופה.

עברית

"לשון ראשון" -הכינוס השנתי למורים לעברית התקיים זו השנה ה-13 כחלק מאירועי כנס השפה העברית בראשון לציון בנוכחות כ700 מורות ומורים, מנהלים ומפקחים מכל הארץ. הכינוס כלל הרצאות של מעצבת האופנה ענת גל- מנהלת המותג "אליעזר – חולצות מחדשות שפה" ושל הסופר ואיש התקשורת גיל חובב, נינו של אליעזר בן יהודה. בנוסף התקיים רב-שיח בהשתתפות תלמידי כיתות ו' עד י"א סביב מקומם של לימודי העברית בבית הספר ויחסם של בני הנוער למקצוע זה.

אנגלית סדרת הסרטונים English of minutes Five חוזרת השנה עם פרקים חדשים, הסידרה כולה זמינה בפורטל, ובכל שבוע נוספים פרקים חדשים:

Tune In Learn & Libraries English במהלך חודש דצמבר התקיימו מספר מפגשים ארציים של מורים לאנגלית ביסודי שעסקו בתוכנית ספריות אנגלית ו.Learn In Tune -


פיתוח מקצועי - במסגרת הטמעת תכנית הלימודים המעודכנת באנגלית, התקיימו ברחבי הארץ מספר מפגשים של מורים לאנגלית. למידע נוסף על התוכניות והמפגשים: זרקור אנגלית ינואר 2020

פיתוח מקצועי אגפי - סגל פדגוגי - אגף א׳ שפות

ביום חמישי ה20/02/20 התקיים מפגש של פיתוח מקצועי עם המפמ״רים ומדריכי השפה האנגלית.

התוכנית כללה הרצאה של ד״ר האני מוסא על כוחו של נרטיבי והרצאה נוספת של גב׳ עידית על הקריקטורה בשירות הוראת השפה.

בצהריים גב׳ איה חיראדין תיארה את ההישגים של התלמידים הדרוזים, סיפרה על הקהילה הדרוזית וענתה על שאלות בנוגע לקהילה הדרוזית בארץ ובעולם.

Big picture
Big picture

אגף אמנויות

"אמנויות בונות חברה" - פרויקט חברתי ייחודי וחדשני של חטיבות הביניים

כ-70 בתי ספר משתתפים בפרויקט. בבסיס התכנית החברתית ניצבת התפיסה של החינוך לאמנויות כמנוע לשינוי חברתי. התכנית מבקשת להצביע על חשיבותן של האמנויות לחברה, לעמוד על יכולתה לייצג, להעצים ולהעשיר זהות ותרבות וכן לבסס את חשיבותה הקריטית של ההשקעה באמנויות במציאות החברתית והחינוכית הנוכחית בישראל. במסגרת התכנית מתקיימים עשרות פרויקטים בתחומי האמנויות השונים בחטיבות ביניים ברחבי הארץ, מקיימים שיתופי פעולה מגוונים בין התלמידים, בתי הספר והקהילות, ומחברים בין תלמידים, קהילות וקהל באופנים חדשים, המאפשרים שינוי וגיבוש של קשרים ושותפויות חדשות.

להרחבה נוספת ניוזלטר של האגף לאמנויות המוקדש הפעם לחטיבות הביניים

Big picture

במסגרת התכנית "חיים משותפים בתיאטרון" - תכנית ייחודית שנוסדה ע"י קרן מורנינגסטאר בשנת 2018

מוקמות מגמות תיאטרון בתיכונים ערביים, בדואים, דרוזים ומתקיימים מפגשים משותפים בין מגמות ממגזרים שונים. מטרת התוכנית היא לחזק את לימודי התיאטרון בבתי ספר ערבים, בדואים ודרוזים, תוך שיתוף פעולה והעמקת ההיכרות עם בתי ספר יהודים מקבילים והיא כוללת לימודי תיאטרון ואזרחות משותפת, מפגשים ומופעים משותפים וכן ביקורים, פעילות סדנאית וימי העשרה בתיאטראות שונים. התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין משרד החינוך – הפיקוח על הוראת התיאטרון והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים ומכון מרחבים.

בינואר, יצאו תלמידים משש מגמות תאטרון המשתתפים בתוכנית, ליום העשרה בבית הגפן בחיפה: בית הספר אלכרמה בחיפה יחד עם אורט יקנעם, בית ספר סדניאנא יחד עם בית ספר מבואות עירון ובתי הספר רמות ים ואורט רונסון בעיספיא.

התלמידים והמורים זכו לחוויית תאטרון מרתקת, למפגש חברתי ייחודי ומרגש. אין ספק שמפגשי תאטרון משותפים לתלמידים ממגזרים שונים תורמים הן ללמידה מעשירה בתחום הדעת והן לדיאלוג ושיח מקרב.

תערוכת אמנויות במגזר הדרוזי

לקראת כנס מנהלים ומנהלי מחלקות חינוך הפורשים ממערכת החינוך במגזר הדרוזי ובנוכחות מפמ"רים ופקחי מחוז צפון ובכירים בחינוך, הוצגה תערוכת אמנויות "מאירים את היצירתיות" וקטעים מוזיקליים שארגנה: סוהד ענתיר טרביה, המדריכה הארצית לאמנויות במגזר הדרוזי והצ'רקסי. הכנס התקיים בחסות אגף החינוך הדרוזי ומחוז צפון.

Big picture

אגף א לפיתוח פדגוגי

מפגש מסכם להשתלמות מפמ"רים "חשיבה מסדר גבוה בבחינות הבגרות"- "איחוד מול ייחוד"

התקיים בתחילת החודש במטח. ההשתלמות המתקיימת זו השנה הרביעית עוסקת בחשיבה מסדר גבוה ובאופן השילוב של שאלות מסוג זה בבחינות הבגרות (שלב א'). למפגש הוזמנו הצוותים המשתלמים בשנה זו וצוותים שכבר יצאו לדרך עם שלב ב' שמהותו תכנון והפעלת פיתוח מקצועי למורים. המפגש התמקד בשאלות – כיצד מתרגמים את התכנית לשדרוג בחינת הבגרות לשטח? איך מתכננים את השינוי בכיתות וכיצד נערכים לכך מבחינת הפיתוח המקצועי הנדרש למורים?

במפגש הציגה ד"ר אורנה כץ-אתר, מפמ"ר היסטוריה, את מהלך השינוי שנעשה בתחום הדעת, את החזון, את פריסתו לשלבי התקדמות בשטח, וגם התייחסה להתנגדויות ולהתמודדות עמן. עדה רוזנברג ושי גלבוע, מנחה ההשתלמות, הובילו סדנה לבניית תכנית ההמשך של כל תחום דעת.

Big picture

שבוע למידה מתוקשב בתחום דעת שפת אם ערבית

נערך במטרה לקדם הישגי הלומדים באוריינות קריאה וכתיבה דיגיטלית בשפת אם ערבית, והטמעת מיומנויות המאה ה- 21, ולצורך מעקב אחר התקדמות תלמידי ב' - י' בלמידה של משימות אוריינות דיגיטלית, ע"י הוראה ותרגול במערכות המתוקשבות, ובשיתוף פעולה בין מפמר"ית השפה הערבית ד"ר ראויה בורבארה, מפקח הפדגוגיה הדיגיטלית באגף מר אימן זועבי והממונה על החינוך היסודי בחברה הערבית מר סלאח טאהא. השבוע הכיל הרצאות מרחוק לתלמידם ולמורים, פעילויות חווייתיות בלמידה של אוצר מילים, האזנה לסיפורים שהוקלטו מאתר ספריית "אלמנארה" ועוד.

קישור לאתר: http://bit.ly/2O5Jsqr

קישור לתוכנית: http://bit.ly/2TUJfKj

Big picture

פיתוח מקצועי - סגל פדגוגי - אגף א׳ לפיתוח פדגוגי

במסגרת הפיתוח המקצועי האגפי ערכו חברי האגף היכרות עם מערכת החינוך בעיר תל אביב בליווי רותי הנזל, מנהלת מחלקת החינוך העל יסודי בעירייה וצוות המחלקה, מנהלים ומורים מבתי ספר בעיר. במהלך הביקור התארחו בשלושה בתי ספר - תיכון "פלך" לבנות, תיכון עירוני ל"ג "אלמוסתקבל" ותיכון חדש ע"ש רבין ושמעו על תפיסות חינוכיות חדשניות, תכניות ומיזמים פורצי דרך, אתגרים, הישגים והצלחות. בחלקו האחרון של הביקור התקיים שיח עם מנהלים מבתי ספר על יסודיים בעיר שהעלו את האתגרים העומדים בפניהם, ציפיות, רצונות ורעיונות שונים שיסייעו להם בקידום עשייתם החינוכית. חברי האגף יצאו מביקור זה נרגשים לנוכח עשייה חינוכית ענפה של אנשי חינוך עם ברק בעיניים, שפורצים גבולות, מגשימים חלומות ומקדמים חינוך מיטבי.

Big picture

תמונת הרקע - כתר הנסיכה

לא מזמן חגגנו את פורים...ועכשיו לכתר יש משמעות כפולה..


created by

lorilynnoliver

hhttps://pixabay.com/photos/crown-princess-beauty-pageant-1701934/

רשיון

Pixabay License

Free for commercial use

No attribution required