שלטון טוטליטארי נאציזם

מגישים: עידו רודריג ועמית רוקח

אידיאולוגיה

בגרמניה הנאצית היו מספר רעיונות שהיו קבועים לכולם:

1. תורת הגזע הושפעה מתורתו של הביולוג האנגלי צ'רלס דרווין שהניח כי בין בעלי החיים קיים מאבק קיומי להישרדות (כלומר החזק שורד). היטלר אימץ את תאוריה זו וקבע אילו גזעים חזקים יותר ואילו חלשים:

· על פי היטלר הגזע הטוב ביותר הוא הגזע "הארי" מכיוון שהוא מהווה שלמות מבחינה פיזית ורוחנית ולכן טען שלהם מגיע יותר אדמות.

· על פי היטלר הגזע הסלאבי. נחשב ל"נושא תרבות" ומטרתו לשאת את להפיץ את הגזע הארי לשאר העולם ולהיות לארים לעבדים.

· על פי היטלר הגזע היהודי והצועני היה "הורס התרבות" ובדיוק ההפך מהגזע הארי כלומר הגזע הנחות ביותר שמטרתו היא להשתלט על העולם מבחינה כלכלית ופוליטית.

לפי אידיאולוגיה זאת היטלר טען שיש לצאת למאבק בגזע היהודי ולהשמידו.

2. אנטישמיות – על פי הנאצים היהודים הם בוגדניים, ערמומיים, נצלנים, טפילים ומשועבדים לכסף. בנוסף לכך הנאצים טענו שהיהדות אינה דת עלה גזע כלומר התכונות עוברות מדור לדור.

מערכת התעמולה הנאצית הציגה את היהודים כ:

· בני אדם שנראים כמו כל אחד ולכן הנאצים החליטו לסמן את היהודים בטלאי צהוב.

· גזע שרוצה להשתלט על העולם מבחינה כלכלית ופוליטית.

לאור זאת הנאצים טענו שצריך לחסל את העם היהודי ולהעלים אותו מהעולם.


יתר על כן, הנאצים פיתחו תורה אנטישמית כוללנית ומורכבת שפעלה בשני כיוונים: הצגת היהודי כאויב האנושות בכללה במקביל להצגתו כאויבה הישיר והמר של גרמניה:


  • מטמאי הגזע הארי -היהודי הוצג כאויבו הטבעי של הגזע הארי. היהודי מאיים לזהם את הגזע הגרמני הטהור באמצעות נשואי תערובת ולפגוע בתכונותיו הגנטיות האיכותיות.
  • מרוששי גרמניה - היהודים מנסים להשתלט על גרמניה. לבזוז את עושרה, לשעבד את העובדים הגרמנים ולנצל את תוצרתם.
  • חוברים לאויבי גרמניה - היהודים עומדים מאחורי אויבותיה של גרמניה: הם שולטים במשטרים הדמוקרטים של המערב ובמשטר הקומוניסטי בברית המועצות. היהודים מפעילים את המשטרים האלו בהתאם לאינטרסים שלהם. באמצעות שליטתם במדינות אלו מבקשים היהודים לפגוע בגרמניה ולהשתלט גם עליה.
  • בנוסף, ליהודים תכונות נוספות שפוגעות בכלל עמי העולם:
  • מבקשי השלטון העולמי - היהודים בכל העולם המאוחדים. "היהדות הבינלאומית" פועלת באופן מתואם כדי לתפוס את השלטון בעולם ולקדם את מלחמתה בגזעים העליונים.
  • עם של טפילים – מתקיימים על ניצולם של עמים אחרים.
  • בעלי תכונות אופי שליליות – אכזרים, רשעים, שטניים.
  • עם קפיטליסטי – חומדי ממון השואפים להשתלט על מוקדי הכלכלה בעולם.
  • תומכי הקומוניזם – ודרכו להשתלט על העולם בתנועת מלקחיים עם הקפיטליזם.
כלומר מטרת התורה הזאת היא להאשים את היהודים בכל דבר רע שקורה לגרמניה.


3. עקרון המנהיג- היטלר הוצג כמנהיג שמרצה את רצונות העם והאל ואין להרער על רצונותיו ופקודותיו. בנוסף לכך, המנהיג מוצג כשולט שאסור להפר את פקודותיו.

היטלר הוצג כשולט "פיהרר" שתפקידיו העיקריים הם:

א. ללכד את כל הגרמנים (גם אלה שיושבים מחוץ לגרמניה לדוגמא באוסטריה) ולשלוט בהם.

ב. להגשים את החלום הנאצי ולהפוך את גרמניה לאימפריה כלל עולמית כפי שיאה לגזע הארי.

4. טוהר הדם - על פי הנאצים האנושות מחולקת לקבוצות גזע. כאשר לכל קבוצת גזע יש את אותן התכונות שנמצאות בדם (כפי שהיטלר טען שהתכנות היהודיות עוברות בדם מדור לדור), ולא ניתן לשנות את תכונות אלו. רמת הגזע נקבעת על פי המוצא של האדם ולא על פי התבונה וההשכל שלו. בנוסף לכך הנאצים טענו שבראש סולם הגזעים עומד הגזע הארי ושהענף המשובח הוא העם הגרמני.

5. שלילית הדמוקרטיה הסוציאליזם והקומוניזם - הנאציזם מדגיש את קיום המעמדות, את חוסר השוויון בין הגזעים ונותן לגיטימציה להשמיד גזעים נחותים. הנאציזם מאמין בשלטונו של החזק על החלש, שלטון שדוגל בכיבושים ומלחמות. בעוד שהאידיאולוגיה הקומוניסטית דוגלת במהפכה חברתית ובשוויון בין מעמדות. הנאצים ראו בקומוניזם אידיאולוגיה יהודית, היות ומייסדה היה קרל מרקס ממוצא יהודי כלומר הנאצים טענו שזאתי המצאה יהודית שמטרתה להשתלט על העולם.


האידיאולגיה הנאצית היא תערובת של תפיסות דארוויניסטיות ואנטישמיות שרווחו בגרמניה מאז המאה ה-19 בתוספת רצף של אירועים מכאיבים שפקדו את גרמניה עם תבוסתה.

1. מורשת אנטישמית – האנטישמיות הייתה טבועה עמוק בשיח החברתי בגרמניה. האידיאולוגיה הנאצית העלתה אותה ועשתה בה שימוש.

2. מורשת לאומית - מספר רעיונות באידיאולוגיה הנאצית מוצאם עוד מהמלחמה לאחדות דוברי הלשון הגרמנית במאה ה-19.

3. השפעת תורות הגזע – תורות הגזע למינהן היו נפוצות מאוד בשלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

3. תבוסת גרמניה במלחמה –הצבא הגרמני נכנע בעודו על אדמת צרפת. לכן, התפשטה בין החיילים והאזרחים הדעה כי הכניעה לא הייתה מסיבות של תבוסה צבאית, אלה כתוצאה של בגידה בחיילים.

4. חוזה ורסאי המשפיל – גרמנים רבים ראו בחוזה השלום, שנכפה עליהם, חוזה משפיל שהטיל עליהם את האחריות לפרוץ המלחמה ונוקם בהם בשל כך. ההגבלות שהטיל החוזה יחד עם תשלומי הפיצויים הגבוהים פגעו בגאוותו של העם הגרמני.

5. הקמת ריפובליקת ויימאר – גרמנים לאומניים ראו בדמוקרטיה אסון. הם גם ראו זאת כחרפה לעם הגרמני שחלק ממקימי הריפובליקה וכותבי החוקה הדמוקרטית היו יהודים.

Big image

6. מרחב המחייה ו"הסדר החדש" - על פי הנאציזם העם הגרמני הוא העליון והמשובח ביותר ולכן הוא זקוק למרחבים כדי להתפתח ולהשביח את עצמו עם הזמן. גבולות גרמניה הנוכחים לא מספקים מרחב מחייה שמאפשר את התפתחות הגזע העליון לגזע גדול יותר. ולכן, חובתו וזכותו של העם הגרמני היא להרחיב את גבולות מדינתו כדי שיהיה לו מרחב מחייה עשיר וגדול כדי שיוכל להתפתח. ההתרחבות תהייה על ידי כיבוש אדמות הגזעים הנחותים, היכן נמצאים העמים הסלאביים החלשים שישרתו את עם האדונים.

בנוסף לכך, בשטח שיכבש במזרח יונהד "סדר חדש" שעל פיו חלק מתושביו יושמדו והם:

· היהודים

· צוענים

· משכילים

· וקומוניסטים

מטרתו של עיקרון זה הוא להפוך את אירופה לשטח תחת שליטה גרמית קולוניאלית גרמנית, אשר ישמש לצרכיו של העם הגרמני.

עליונות המדינה

על פי עיקרון זה העם הגרמני והמדינה הגרמנית הם בעלי הערך העליון, וכל פעולה ומעשה צריכים להבטיח את טובתם ולשרת אותם. במדינה יחיה רק לאום אחד והוא הלאום הגרמני ולזרים אין מקום במדינה זו. הלאום יקריב את החיים שלו למען המדינה כי חשובה המדינה ולא חיי הפרט.

רואים היסטוריה - האידאולוגיה הנאצית

תעמולה

הנאצים השתמשו בתעמולה במטרה להחדיר את היסודות העיקריים של האידיאולוגיה שלהם ולשנות את דרכי ההתנהגות המסורתיים בחברה. מטרת התעמולה היתה להשליט את אורח המחשבה והפעולה של הנאצים בחיי היומיום על כול היבטיהם, בחוג המשפחה ומחוצה לה.

הנאצים עשו שימוש רב-צדדי בתעמולה והרחיבו בהרבה את דרכי השכנוע. נוסף על כך השתמשו הנאצים באסיפות המונים, באמצעים חזותיים של סמלים ומפגני המונים, ברדיו ובקולנוע.

לפני עלותם לשלטון נועדו האמצעים הללו לעורר את שימת-לב הציבור. במעשי הסוואה ובשקר יצרו הנאצים הצדקה מדומה לתוקפנות מדינית וצבאית, עוררו התלהבות והזדהות עם מטרותיהם והפחידו ורימו את קורבנותיהם.


גרמניה במצב קשה במיוחד מספר המובטלים עלה ונעלם הביטחון הכלכלי (יחסית) ששרר במדינה לפני המלחמה. ותעמולה הנאצית הציגה את היטלר כפתרון היחידי למצב הנוכחי היו גם מצעדים חזיונות אור קוליים אסיפות ענק מפגני ראייה חגים לאומיים וכ’ו.


מטרתן של תעמולות נאציות היא לשבות את העם,הגזע הארי בתוקף תפקידו כיוצר התרבות האנושות חייב לצאת למלחמת חורמה בגזע היהודי מהרס התרבות ולהשמידו.

במשטר טוטליטרי אין כל מקום לדמוקרטיה, הגזע הארי מעל כולם “הנחותים “ ביותר הם היהודים והסלאבים ותפקידם לשרת את הגזע העליון.

לדוגמא: נאומו של היטלר ברייכסטאג הגרמני ב- 30 בינואר 1939 נחשב לאחת מההכרזות האנטישמיות הפומביות המרכזיות שלו. נאום זה אף שב וצוטט על ידי היטלר עצמו במהלך המלחמה, תוך כדי ביצוע רצח היהודים.

פולחן אישיות

המשטר הטוטליטרי לא רואה אדם כיחיד, אלא מתייחס אל כולם כקבוצה מגובשת, מטרת המשטר לפנות אל העם כאחד באסיפות המוניות, בטקסים ומצעדים המוניים, דבר שמחזק את "אפקט העדר", מטשטש הבדלים וביקורת ומחזק את שלטונו של המנהיג.

המנהיג הוא דיקטטור-מקור כוחו של השליט הוא בטרור והפחדה. יש להילחם למענו לציית לו ולאהוב אותו. המנהיג הוא אדם מורם מהעם ושולט בחסד האל הוא בעל סמכות עליונה ודרכו מגלמת את רצון האומה כולה.


היטלר דאג להציג ושיציגו אותו כאדם אחד שיכול לפתור את הכל,שיכול לגרם למצב להשתפר הן פוליטית הן כלכלית והן מדינית ,הוא היחידי שיכול “לטהר”את הגזע הארי ובכך להציל את גרמניה.


•פולחן האישיות של היטלר סייע בביסוס מעמדו הפוליטי בגרמניה

•כל עובדי השירות הציבורי חויבו לברך בברכת "הייל היטלר"

•היטלר הוצג כ"גואל האומה הגרמנית"

•ספרו של היטלר, וכן ספרים העוסקים בו ובחייו, היו לרבי מכר בגרמניה

•ימים הקשורים לחייו של היטלר נקבעו כימי חג גרמניים

•שמו של היטלר הונצח בדרכים רבות בגרמניה

Big image

טרור

הנאצים הצליחו ליצור אווירה של פחד בגרמניה. בעזרת הגסטאפו, המשטרה החשאית הגרמנית, היה הגוף הביצוע שדרכו הפעיל השלטון את נשק הטרור כדי להלך אמים על אזרחי גרמניה. קציני משטרה עודדו תלמידים בבית הספר ובתנועת הנוער, "ההיטלר יוגנד", להלשין על חבריהם, מוריהם ואפילו הוריהם על השמעת דברי ביקורת על השלטון הנאצי. לעתים, ההלשנות מצד הילדים נעשו בתמימות ולעתים נעשו מתוך תחושת נקמה. מי שעמדו בראש המלשינים היו הנשים משום שהם חשבו שבכך הם תורמות למאמץ המלחמתי הנאצי כנגד אויבי המשטר. המשטר הנאצי רדף אחרי מתנגדים פוליטיים, הומוסקסואלים שהוגדרו כסוטים חברתיים, אנשי דת שמחו כנגד העריצות הנאצית, אינטלקטואלים ואומנים. הנאצים נקטו באלימות ובטרור שבאו לידי ביטוי ברדיפות, החרמות רכוש, מאסרים, עינויים ובכליאה במחנות ריכוז.

לדוגמא: היטלר נקט בפעולות טרור נגד יריביו, ובהם כאלף חברי פלוגות הסער שנרצחו ב- 1934 ב"ליל הסכינים הארוכות"

מנהיג יחיד

לאחר מותו של הנשיא הינדנבורג ב-2 באוגוסט 1934. היטלר החליט לאחד את שתי המשרות המכובדות, שהם קנצלר ונשיא, למשרה אחת בראשותו. בעקבות כך היטלר הפך לשליט יחיד וכינויו היה "הפיהרר" שפירושו מנהיג האומה וראש הרשות המבצעת. בפועל היטלר הפך את השלטון בגרמניה לשלטון טוטליטרי הפועל ללא הגבלות חוקתיות אלא על פי מטרותיו ושאיפותיו והיה לרודן גרמניה.

מדיניות תוקפנית

המשטר הטוטליטרי שואף להתרחב טריטורילית- לכבוש שטחים מדינות אחרות תוך מטרה להקים מעצמה, אימפריה. המשטר הוא תוקפני, יוזם מלחמות ועימותים בין מדינות, איננו מסכים למו"מ או מאמצי שלום.


בפני היטלר עמדו 3 מטרות עיקריות במדיניות החוץ.

המטרה הראשונה – ביטול חוזה ורסאי, להחזיר לגרמניה את השטחים שאבדו לה במלחמת העולם הראשונה: אלזס לורן, חבר הסהר, העיר דנציג, והשטחים שעליה קמה פולין החדשה.

בנוסף הגרמנים רצו לבטל את ההגבלות על צבאה ואת תשלום הפיצויים.

המטרה השנייה – לא רק להסתפק בגבולות גרמניה מ-1914 , אלא להרחיבם, עד שיכללו את כל הגרמנים היושבים באוסטריה ובצ'כוסלובקיה.

המטרה השלישית- להתפשט מזרחה, לכיוון ברית המועצות: "שדה הניסויים הגדול שלנו הוא המזרח, שם יקום הסדר החדש (שטחי מחיה) של אירופה, וזאת היא המשמעות הגדולה של המדיניות המזרחית שלנו" – ועצירת התפשטות הקומוניזם.

למעשה היטלר שאף בעצם לשרטט את מפת העולם עפ"י עקרונות האידיאולוגיה הנאצית.

שליטה על הכלכלה וביסוסה

לאחר מלחמת העולם הראשונה מצבה הכלכלי של גרמניה היה רע ולכן היטלר הכין תוכנית כלכלית על מנת לשפר את מצבה הכלככלי של גרמניה שנקראת "תוכנית ארבע השנים" והיא תוכנית כלכלית של הנאצים שמטרתה להכין את גרמניה לקראת מלחמה ולתנאי מלחמה. את המזכר לתוכנית הכין אדולף היטלר אישית באוגוסט 1936. המזכר נשמר בסוד מחמת אפשרות התנגדות מצד חוגי כלכלה. התוכנית הראתה נקודת מפנה בכלכלת גרמניה וציינה את הפעם הראשונה שבה התערב היטלר במדיניות הכלכלה, ושבה קבע לעצמו את יעדי המלחמה ואת לוח הזמנים לחימוש מוגבר. במזכר ציין היטלר שני יעדים: להכין בתוך ארבע שנים את צבא גרמניה לדרגת כושר תפקוד מבצעי, ואת כלכלת גרמניה למצב שבו תוכל להתמודד עם תנאי מלחמה. כדי להשיג את שני היעדים חתרה התוכנית ליצור כלכלה אוטרקית, בהדגשה מיוחדת בהגנת חקלאות גרמניה בתנאי מלחמה, כדי שתוכל לעמוד במצור עד קצה גבול היכולת. היטלר הציב השגת אוטרקיה על-ידי נקיטת מדיניות של התפשטות, מתוך חתירה למצב שבו תהיה גרמניה פחות תלויה בחומרי גלם מן החוץ.

שליטה על הנשק

כאשר היטלר היה בשלטון היתה לו שליטה על הצבא הנאצי, המשטר וכל רשויות הנשק, בנוסף לכך, היטלר במקום לייצר הרבה נשקים רגילים מאותו סוג הוא התחיל לייצר "סופר נשק" שהיה מיועד לאדם העליון ואחד מהם היה מכונת היריה הגרמנית שמרוב שהיא היתה מורכבת הדגמים הראשונים היו נתקעים, כי נבנו באופן מדוייק מדי. הדגמים המתקדמים, היו מאוד אמינים, אבל קצב האש שלהם גרם לכך שנגמרה להם מהר התחמושת.

יתר על כן, ייצור ה"סופר" כלי נשק היה אחד מהגורמים שגרמו להפסדו של היטלר במלחמת העולם השנייה.