מכון קהילות

מקימים קהילות ישראלים ברחבי העולם

מכון קהילות - לשם מה התכנסנו כאן

אנחנו מכון קהילות מאמסטרדם, נעים להכיר...

מכון קהילות מעניק ליווי והדרכה למנהיגים ולפעילים המעוניינים ומתאימים לייסד ולהוביל קהילות במקום מגוריהם. אנו עושים זאת, בין היתר, באמצעות סדנאות הכשרה והשתלמויות, וכן בדרך של ליווי אישי ומקצועי, תוך הפעלת מערך הקשרים והשותפויות שלנו עם גופים נוספים.

יצאנו לדרך בראשית שנת 2012 ואתם מוזמנים לבקר באתר של 'קהילה' מאמסטרדם כדי להבין טוב יותר מה עשינו שם. כיום אנו פועלים במספר ערים באירופה ונכונים תמיד להגיע למחוזות נוספים. פעילותנו מתבצעת באמצעות צוות עמיתים בעלי ניסיון בתחומים הרלוונטיים ובהם, בין היתר, יזמות חברתית ומנהיגות, הקמה והובלה של קהילות, תכנון ותקצוב, חינוך והוראת עברית, וניהול מפעלי חברה ותרבות.

מכון קהילות מאוגד כעמותה עצמאית ללא כוונת רווח ואינו נתמך על-ידי גופים פוליטיים או דתיים. פעילותנו מתאפשרת בזכות נאמנותם ורוחב ליבם של אלה המכירים בחשיבותן של קהילות ישראלים בתפוצות. הפרויקט שלנו להקמתן של מסגרות חינוך קהילתיות מתבצע בתמיכת הקרן לחינוך יהודי בתפוצות על-שם ל.א. פינקוס.

׳קהילה עברית׳ אמסטרדם - מקור ההשראה שלנו

׳קהילה עברית׳ אמסטרדם, או בקיצור ׳קהילה׳, היא פרי יצירתם של הורים שבחרו לעשות מעשה וליצור עבור ילדיהם עולם עשיר ומדוייק של חינוך ותרבות בשפה העברית. הרוח החברית, המקדשת פתיחות ושותפות אמת, יצרו מרקם יחודי של עשייה דינמית המשקפת בכל שיעור או חג את עבודת הצוות, את ההקשבה לצרכי החברים, את נטילת האחריות המשותפת בכל נושא ועניין.

׳קהילה׳ קמה מתוך רצון לכבד את אורח החיים היהודי - חילוני של חבריה, המנהלים חיים רחוק מישראל, ובכל זאת רוצים להציע לילדיהם את כל הטוב שעליו התחנכנו. חגי ישראל זוכים להתייחסות עדכנית ומדגישים את הרוח היהודית הסובלנית. רוח התנדבותית, עזרה הדדית, מעורבות הורים משמעותית, קבלת החלטות דמוקרטית, אלה הם היסודות המצעידים את הקהילה קדימה מאז קמה בנובמבר 2011.

לקהילה בית חינוך ובית תרבות.

בית החינוך פעיל אחת לשבועיים בימי א׳ במשך 6 שעות, ומשרת כיום כמאה ילדים בגילאי 2,5 עד 13. בית התרבות מקיים פעילויות משפחתיות מגוונות סביב חגי ישראל, וגם מפגשי מבוגרים בנושאים שונים המבטאים את צרכי החברים. לקהילה וועד הנבחר מדי שנה ומנהל את ענייני הקהילה בהתנדבות מלאה.

המיוחד בקהילה הוא היותה ארגון בו החברים הם שותפים שווים אשר כולם אחראים לפעילות הקהילתית. במקום יחסי ׳ספק - צרכן׳, המוכרים לכולנו ממוסדות חינוך וארגונים חברתיים שונים, מתנהלת אגודת החברים כרשת חוליות בה חלקו של כל אחד חיוני לקיומה והתנהלותה של הקהילה.

Big image

למה ישראלים בתפוצות צריכים קהילה? - החזון של מכון קהילות

ביכולתה של קהילה לספק את הצורך האנושי של חבריה בתחושת שייכות ובקשרים חברתיים, וכן לאפשר להם לטפח יחדיו את זהותם ותרבותם, ובכך להוסיף תוכן ומשמעות לחייהם. ובנוסף, בהיותה מקום מפגש אנושי וחברתי מעניקה הקהילה מרחב למימוש עצמי של חבריה במגוון דרכים, ובכוחה לשפר את איכות חייהם במישור האישי, המשפחתי והחברתי.

כל אלה נחוצים וחשובים אף יותר עבור ישראלים רבים הבוחרים לחיות מחוץ לישראל והחווים קשיים ואתגרים הכרוכים בתהליכי הסתגלותם והשתלבותם במקומות מושבם, הרחק מן הסביבה התומכת של המשפחה המורחבת והחברים, ובהיעדר ההוויה הישראלית המוכרת להם.
Big image

מהלכה למעשה

אנו מאמינים שכל קהילה צריכה להיבנות על-ידי האנשים המרכיבים אותה, ולהישען בראש ובראשונה על רצונותיהם, כישוריהם וכשרונותיהם.

מסיבה זו אנו בוחרים לשתף פעולה עם צוותי מנהיגות מקומיים – אנשים הנחושים ליטול אחריות ולהיות גורם משפיע ומחולל שינוי בסביבתם. תפקידנו העיקרי הוא להכשיר אותם, לסייע להם בהנעת תהליכים, ולתת בידיהם כלים שבעזרתם תוכל כל קהילה לעצב את דמותה ואת אופייה הייחודיים בהתאם לצרכיהם ולהעדפותיהם של החברים בה.

במכון קהילות אנו מאמינים שכל קהילה תהיה תבנית נוף חבריה, ואין קהילה אחת דומה לאחרת. ככל שתשקף באותנטיות את מגוון הקולות המרכיבים אותה, כך תבטיח קיום יציב ואיתן לשנים רבות. אנו מצפים שהמנהיגות הקהילתית שתצמח בכל מוקד, תשכיל לפתח דור המשך של מנהיגים בקרב חברי הקהילה ולייצר נתיב מתחדש המזין את החברים ומפרה את העשיה השיתופית.

הפרוייקטים שלנו

מי אנחנו