ירושלים

מוסדות תרבות בירושלים סממן ליחודותיותה

יחודותיה של ירושלים

ירושלים היא עיר מיוחדת כי היא השער דרכו עולות השמימה תפילותיהם של כל בני האדם והמקום בו השכינה, הנוכחות האלוהית, מורגשת יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם. בירושלים נבנה בית המקדש בראשון והשני, ונשאר בו הכותל,מקום מחובר ליהדות לנצרות ולאסלם.

חוץ מזה לעיר ירושלים יש היסטוריה וארכאולוגיה שנמצאה בעיר הממצאים נמצאים במוזאונים ומדברת על העיר שהייתה פעם ועל השלטונות שהיו בה.

היכל הספר-ספריות

היכל הספר-הוא אגף במוזיאון ישראל המשמש מקום משכן לכמה מהתגליות הארכאולוגיות החשובות של המאה ה-20, ביניהן כתבי-יד עתיקים ונדירים כגון מגילות מדבר יהודה וכתר ארם צובה. היכל הספר מוקדש ברובו לאורחות החיים של כתות יהודיות קדומות.

הספרייה הלאומית-ספריות

הספרייה הלאומית-היא הגוף הלאומי מטעם מדינת ישראל המופקד על שמירת אוצרותיה המודפסים של מדינת ישראל, ושל תרבות העם היהודי. הספרייה ממוקמת בירושלים, בירת ישראל, ורשומים בה מעל ל-5 מיליון פריטי דפוס וארכיון. הספרייה שוקדת על שמירת עותקים מכל יצירה המודפסת במדינת ישראל, ובנוסף היא אוספת יצירות הקשורות למדינת ישראל, ליהדות ולמזרח התיכון, הכוללים ספרים, כתבי עת, מפות, כתבי יד ויצירות אודיו. הספרייה נוסדה ב-1892 על ידי ארגון בני ברית. בעקבות קבלת חוק הספרייה הלאומית, הוגדרה הספרייה רשמית כספרייה לאומית. ב-23 ביולי 2008 שינתה הספרייה הלאומית את מעמדה לחברה לתועלת הציבור. בשלב ראשון הייתה חברה-בת של האוניברסיטה העברית והחל מ-1 בינואר 2011 נמצאת בבעלות משותפת של מדינת ישראל והאוניברסיטה העברית.

תאטרון הקרון-תאטראות

תאטרון הקרון- הוא תיאטרון בובות המעלה הצגות ילדים בירושלים. התיאטרון נוסד בשנת 1981 על ידי ארבעה בובנאים עצמאיים: מיכאל שוסטר, עלינא אשבל, הדס עפרת ומריו קוטליאר. תחילה הופעל בקרון רכבת ועם השנים הפכו אותו לקטר. בשנות פעילותו הראשונות, הופקו בו גם הצגות המיועדות לקהל המבוגרים, אולם מאז, הפקותיו הפכו מיועדות לילדים. בשנת 1983 ייסד את "הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות" בירושלים, המארח אומנים בינלאומיים רבים. התיאטרון לוקח חלק בפסטיבל חיפה להצגות ילדים, אירועי שבוע הספר העברי בספריות השונות. ב"קסם של אגדה" במרכז סוזן דלל, ב"בובה של אירוע" בחולון ובפסטיבלים בינלאומיים שהבולט שבהם הוא הפסטיבל בשארלוויל שבצרפת. בנוסף, התיאטרון מפעיל פרויקטים מיוחדים בהם, התיאטרון יוצא אל הרחובות, במופעי רחוב, בפעילויות כדוגמת בובות ענק המגיעות לשוק מחנה יהודה, פרויקטים המשלבים בין התיאטרון לקהילה, תיאטרון אנימציה בהשראתם של סיפורי ילדים מוכרים, הנוצר לנגד עיני הקהל, ושיתופי פעולה עם מוזיאון המדע בירושלים.

תאטרון ירושלים-תאטראות

תאטרון ירושלים- הוא מרכז תרבות ואמנות גדול ופעיל בישראל, שוכן בלב השכונה הירושלמית הקלאסית היפה - טלביה, ובמרכז העשייה התרבותית של הבירה, בצמוד למשכן הנשיא. התאטרון הוקם ביוזמת מיילס מ. וגיטה שרובר וראש העיר טדי קולק. בשנת 1958, עיריית ירושלים, בראשותו של מרדכי איש שלום הכריזה על תחרות עיצוב לתאטרון עירוני. האדריכלים מיכאל נדלר, שולמית נדלר ושמואל ביקסון זכו בפרס הראשון. טדי קולק, הגה יחד עם ידידיו הנדבנים מיילס מ. וגיטה שרובר, את רעיון הקמתו של תאטרון ירושלים, ותרומתה של משפחת שרובר אפשרה את בנייתו של האגף המרכזי של הבניין. וכך נוצר תאטרון ירושלים!

מוזיאון ארצות המקרא-מוזיאונים

מוזאון ארצות המקרא-הוא מוזאון לממצאים ארכאולוגים המוזאון נמצא ליד מוזאון ישראל שבירושלים.

המוזאון תוכנן על ידי זאב שיינברג. שיינברג רצה שהמוזאון יהיה כמו עיר בצורה מתקופת הברזל {כי זה מוזאון לארכאולוגיה}. במוזאון יש תערוכה מאוסף של ד"ר אלי בורובסקי המציג את התקופות מתקופת הפרה היסטוריה עד התקופה הביזנטית.

יד ושם-מוזיאונים

יד ושם רשות הזיכרון לשואה ולגבורה- הוא מוסד רשמי להנצחת זכר השואה בישראל הממוקם מעל הר הזיכרון בירושלים, בחלקו המערבי של הר הרצל. יד ושם מופקד על תיעוד תולדותיו של העם היהודי לפני השואה ובמהלכה, הנצחת סיפור חייהם וזכרם של מיליוני הנספים והנחלת מורשת השואה לדורות הבאים. לשם כך המוסד עוסק בהנצחה ותיעוד של מאורעות השואה, באיסוף חפצים ומסמכים, בגביית עדויות על השואה ופרסומן, באיסוף שמות הנספים בשואה והנצחתם, במחקר ובחינוך. כמו כן הוסמך יד ושם על-פי החוק המיוחד, להעניק את התואר "חסיד אומות העולם" לאנשים שהם אינם יהודים שבאומץ לבם הצילו יהודים מידי הנאצים.

מעלית הזמן

מעלית הזמן- מעלית הזמן ירושלים זו חוויה המעבירה את 3,000 שנות ההיסטוריה של ירושלים בצורה מרתקת ובאמצעים חדשניים. מושבים הנעים בתוך אולם ייחודי מלא באפקטים גורמים לצופים לחוש כאילו ירדו אל מעמקי ההיסטוריה של ירושלים, והופכים להיות חלק ממנה. חיים טופול, בדמותו של שלם, מורה דרך בן 3,000 שנה, מוביל אותנו אל מעמקי השכבות השונות של העיר המסודרות על ציר זמן. כך, לראשונה, הולך ונוצר בלב המבקר סדר מובנה של השלבים השונים בהיסטוריה של העיר הקדושה לשלוש הדתות. ובסיום המסע מסיימים במעוף אווירי מעל ירושלים של היום.

מגישות: רותם,רוני.ק. ושירה