מערכת העיכול

מארק ריאבוב ואוראל וולף

זוהי מערכת העיכול אצל בני האדם ובעלי החיים

מערכת העיכול היא מערכת איברים בגוף בעלי חיים אשר מטרתה לקלוט מזון, לפרק אותו ליחידותיו הבסיסיות עד לרמת המולקולות, לאפשר ספיגתם לצורך הפקת אנרגיה ובניין הגוף ולפלוט את פסולת המזון שאינה דרושה לגוף בצורת צואה. (יש הטועים לחשוב כי גם השתן הוא פסולת של מערכת העיכול, כשלמעשה השתן משויך למערכת שונה בגוף- מערכת ההפרשה)

אצל מרבית בעלי החיים מערכת העיכול בנויה כצינור הכולל מספר רב של איברים שבו פתח כניסה אחד למזון (הפה) ופתח יציאה אחד לפסולת (פי טבעת ביונקים, פתח ביב בעופות, וכיוצא בזה) אולם קיימים גם בעלי חיים פשוטים שבהם מערכת העיכול בנויה ממספר סוגי רקמות בלבד ובה קיים פתח יחיד המשמש גם לקליטת המזון וגם לפליטת הפסולת (למשל בעלי חיים פרימיטיביים ממחלקת ההידרתים).

מה יש במערכת העיכול

קיבה - הוא הצינור הרחב ביותר במערכת העיכול (דמוי שק שנפחו יכול לנוע בין 50 מ"ל לליטר וחצי) ובו מתבצע איחסון מזון, המשך פירוק מכני של המזון באמצעות לישה על ידי שרירי דופן הקיבה, פירוק כימי אנזימטי של החלבונים (על ידי אנזימים המכונים פרוטאזות, בעיקר על ידי האנזים פפסין).

  • המעי הדק - הוא צינור מפותל, אורכו הממוצע הינו כ-6.5 מ', קוטרו כ-3 ס"מ, והוא ממלא את רוב חלל הבטן. בו מתבצעת רוב הספיגה של המזון.
  • המעי הגס - הוא איבר העיכול האחרון. בו נספגים מים, מלחים ומרכיבים נוספים. במעי הגס חיידקים רבים אשר לחלק מהם תפקיד בתפקוד המעי. בעת שהמים נספגים, תכולתו הופכת סמיכה יותר עד שבסופו הופכת לצואה.