רצינו שתדעו 32

13 באפריל 2013, ג' באייר תשע"ג

עדכונים

שבוע סוער עבר על כולנו. התקשורת גדושה בדיווחים על הנחיות השר החדש, חלקם רחוקים מלהיות מבוססים. אני עצמי נוכחתי השבוע "בשידור חי" כיצד מתרחשים הדברים. בדיון שהתקיים עם המנכ"לית הושיט לה אחד הנוכחים את הטלפון הנייד שלו ובו עדכון חדשותי מסעיר על הנחייה חדשה של השר. המנכ"לית נדהמה והבהירה שאין שום ממש בדברים. אף על פי כן למחרת זכתה הידיעה "הבלעדית" הזו לכותרות גדולות בעיתון ...


המורים קוראים, שומעים ובוודאי פונים אליכם בבקשת הבהרות. פניות שונות הגיעו גם אלי.


אי לכך אני מבקשת להבהיר - תפיסות היסוד של השר לגבי בחינות הבגרות פורסמו עוד קודם לכניסת הרב פירון לתפקידו. טרם התקבלה הנחייה ברורה בנדון ובמשרד מתקיימת עבודת מטה אינטנסיבית. כל עוד לא גובשה החלטה מסודרת אין לנו במה לעדכן את המורים.


שינוי אופן פרסום מיקוד החומר לקראת בחינות הבגרות פורסם על ידי המנכ"לית עצמה. מבחינתנו, ככל הנראה לא מדובר בשינוי מהותי באופן העבודה, שכן אנו יוצרים ממילא בכל שנה הלימה של תכנית הלימודים למספר השעות העומד בפועל לרשות המורה. ההבדל יהיה מעתה שיהיה עלינו לפעול באופן דומה גם לגבי תכנית העולים החדשים ולימודי הבחירה. מורים כבר פנו אלי בעניין ופרסמתי כמה הבהרות ראשונית ולפיהן אין הכוונה שיהיה על מורים ללמד את כל תכנית הלימודים לקראת הבחינה אלא בהתמקדות בנושאים מועטים יותר כדי לאפשר הוראה משמעותית.


בה בעת פורסם על ידי המנכ"לית כי המגמה הינה לבטל את בחינות הבגרות בכיתה י'. גם לגבי עניין זה מתקיימת עבודת מטה אינטנסיבית שמטרתה גיבוש הנחיות לגבי מספר שאלות יסוד - האם המדובר בכלל התלמידים או להחריג קבוצות ייחודיות (חלשים מאוד או מצטיינים מאוד). אני מניחה שכאשר תתגבשנה ההנחיות נוכל להיערך בהתאמה גם אנחנו.היערכות לקראת חופשת הקיץ - היסטוריה

התבקשתי להכין פעילויות בהיסטוריה בהן ניתן יהיה להשתמש במהלך חופשת הקיץ.


הכוונה הינה למערכי שיעור, משחקים, סרטונים מומלצים - על פי שכבות גיל שונות, וכמובן מתוך הנחה כי הילדים נעזרים במדריך (ולאו דווקא מורה). משמע - ההפעלות צריכות להיות בנויות באופן שאינו מחייב נוכחות של מורה להיסטוריה בכיתה.


דוגמא לכך יכולים להיות מערכי השיעור בנושא פנחס רוטנברג ושכונת הבוכרים המצויים כבר באתרנו.


אנא העבירו לי הצעות נוספות שיש לכם. אני מבקשת שכל אחד מכם יתגייס לעניין זה וישלח לי הצעות עד יום שלישי.

המיקודיות

ביום שני יצאתי מטקס יום השואה בבית ספר ומולי צעד לו בגאון מורה להיסטוריה כשהוא מחבק בחום 3 מיקודיות!


כאמור - למורים להיסטוריה אסור בתכלית האיסור להיכנס לכיתות עם חוברות ירודות אלה. יש בהן אי דיוקים, שגיאות ובעיקר - הרס של לימודי ההיסטוריה. סביר מאוד להניח שפרסום הנושאים שיש להתמקד בהם לקראת בחינת הבגרות יעצים את תעשיית חוברות אלה ולא יבטל אותן (כפי שנטען בעיתונות). אי לכך עלינו להתגייס באופן נחרץ ביותר על מנת להילחם בתופעה זו.

להזכירכם - בחינות הבגרות מפורסמות ממילא באתרנו וגלויות לכל דורש. מכאן שאין בסיס לתירוץ כאילו החוברות מיועדות לתרגול של התלמידים.


לאור זאת - הקפידו לחזור על הוראתי בפני צוותי בתי הספר אותם אתם מדריכים, ודווחו לי על בתי ספר העובדים עם חוברות אלה.

הרצאות מצולמות מיום עיון בנושא חורבן קהילות יהודי האסלאם

לרשותכם ההרצאות: https://www.youtube.com/playlist?list=PLa1gpCrKLLBTqU-UEguSuQit0b6Uc7wrq


אנא הפיצו בין המורים.

שיהיה לכולנו יום זיכרון משמעותי ויום עצמאות שמחה!