Home Depot

Payton Chamberlain

Unit Rate

Unit rate is how much is 1 pound cost. So you are taking how much pounds and dividing that number by that number. If you did that to the top of the proportion you also have to do that to the bottom to keep the ratio the same. The unit rate is important because you can determined the best buy. Also if you know what the unit rate is you can figure out how much 55 pounds cost.

Big image

Item One Proportion

You are going set up a proportion. Label your numbers like money and pounds. You are trying to get I pound for how much money. Your going to divide 3 by 3 to get 1.Next divide 13.98 by 3 because you are tying to get the unit rate which is $4.66
Big image
Big image

Item Two Proportion

Again you are going to set up a proportion again. Start with labeling your numbers. This is 7lbs and $28.98. So you divide by 7 by 7 to get 1. Now divide $28.98 by 7. Which is $4.14.
Big image

Better Buy?

The better buy is the 1st one that has 7lb for $28.98 because the unit rate is 1lb for $4.14 The other buy is 3lb for $13.98. The unit rate for the second one is $4.66. The 1st choice is cheaper buy $0.52.