סיכום פורום מנהלי קהילות

מרום גולן 30/12/15

משתתפים: גיתית שמח, שרון פז אגאי, ניצן חביב, שרול שמידט, אלון לזרוביץ', אורי פסטינגר, אמנון שגב, נועה שמיר-רונן, רני רייכין, מיכל זנדני, יונתן פרידמן, איילת הדר, נטלי דדון, גלית דקל, ליאת אלימי, נטלי חן, שושי יוסף, ישראל בר, עופר לין, אורית מור חיים, קובי קציר, לאה'לה גמלא, חגי לוין, יקי יזרעאלי, מירב צרי, רבקה דמביץ מועצה: סיגל גלבוע, רותם קבלו, איילת הריס ועמיחי אלבה חטיבה: יובל בשן

התנצלו: רן קמינסקי, איל בראליה, תומר בן משה, יריב קרין, צלי קופרשטיין.

מפגש עם מפקד משטרת תחנת גולן

הצטרפו: גדי רון -מפקד תחנת המשטרה בקצרין, שרון פינטו- ראש אג"מ, יורם אלגרבלי-שוטר קהילתי. מועצה: דני רוטשטיין, אלי יוסף.

מטרת הפגישה- מיפוי של הגולן על מנת להבין מה מעסיק מנהלי קהילות בהיבטים האלה.

נושאים שעלו:

בעקבות שינוי במדיניות מפכ"ל המשטרה יש דגש על שמירת הביטחון הבסיסי של האזרחים. במשטרה מעוניינים להתמקד בצרכים ובבעיות שמעסיקות את אזרחי הגולן.

המשטרה אחראית על האזור מהחרמון עד הירידות לחמת גדר 1200 ק"מ מרובע. השטח השני הגדול בשטחו. באזורינו אין פעילות פשיעה גבוהה- לשמחתנו.

פעילויות מניעה- אחד המאפיינים של הגולן הוא תחושת השאננות, שבאה לידי ביטוי בבתים לא נעולים. בשנה האחרונה חווינו 2 גלים של פריצות לבתים וגניבת רכבים, בעיקר, בדרום הגולן. חשוב שאנשים יהיו ערים לכך שכאשר מגיעים אנשים זרים ליישובים הם מעבירים דיווחים לחלקים שונים בארץ. יש להדגיש לציבור את החשיבות של הערנות לאנשים זרים שנכנסים ליישובים ונעילת דלתות וחלונות. מניעה בקרב קבלנים חיצונים: מומלץ ליצר דו שיח, תיאום ציפיות הסברה על התחושה שנוצרת ביישוב עקב המצאות של גורמים זרים בתוך היישובים ולייצר דיווח, השגחה ומעקב לגבי מי נמצא ועובד ביישוב .

באחריות רבש"צ הישוב: העלאת מודעות בקרב התושבים לגבי מניעה נעילת דלתות וחלונות. דיווח על רכבים ו/או אנשים זרים חשודים, כולל רישום מספרי רכב. באחרית מנהלי הקהילות לפקח על עבודת הרבשצ"ים בהקשר של רישום ופיקוח על אנשים חיצונים שנכנסים ליישוב.

הערכות לשלג- יש להיערך ולהזהיר תושבים שמגיעים להתארח על הסכנות הכרוכות בנסיעה בתנאי שלג. בכל הקשור לחסימת צירים, יש תיאום בין המועצה למשטרה לאפשר לתושבי הגולן להגיע לבתים. רצוי שאנשים יהיו בבית לפני הסופה כולל צימריסטים. ההחלטה על פתיחת/סגירת מוסדות חינוך בימי שלג תקבע על ידי ראש הרשות. במערך השיקולים יש גם בחינה של נסיעת אוטובוסים כאשר יש קרח על הכביש. ניתן לפתוח את מוסדות החינוך ביישוב במידה והיישוב רוצה לקחת אחריות.

בעלי חיים בכביש- 25% מכלל הפניות היו קשורות לתקלות בכביש הכוללות מפגש עם פרות וסוסים. המשטרה תטפל בנושא

כלבים- תחום שהינו באחריות המועצה, עובדים יחד השיטור הקהילתי ולוכד הכלבים, מגיעים ליישובים, מקיימים הסברה גם עם מנהלי הקהילות והנהגות היישובים להבין את מדיניות האכיפה המותאמת לכל יישוב. ניתן לפנות למחלקה לפיתוח קהילתי או למרכז גישור על מנת לייצר הבנות בקהילה יחד עם גורמי הפיקוח החיצוניים.

לסיכום: ניתן ורצוי לקיים פעולות הסברה ומניעה משותפות : משטרה, מועצה ויישוב בנושאים של ביטחון אישי, בני נוער בסיכון, שימוש בחומרים מסוכנים וכו'.

באופן כללי, רמת הטיפול והיכולות של השיטור הקהילתי מעידות שכדאי ומומלץ לפנות אליהם והם ינחו במידה וצריך לפנות לגורם אחר.

המועצה תשמח לסייע בחיבור לגורם המתאים לטיפול במשטרה, לטובת קבלת מענה הולם.

בכל מקרה ניתן להתקשר ישירות לתחנת גולן 04-6968222/00 או למוקד 100

אמנת שותפות ויחסי גומלין - מצ"ב מצגת


תהליך אמנת השותפות מגיע לרגע שיא ויוצא לדרך, לדרך שונה מזו המוכרת לנו עד כה.

השינוי טומן בתוכו מחד, הזדמנות נדירה לשותפות אמיתית בפרויקט רחב היקף ומשמעותי, אשר מסייע לנו לממש חזון משותף, ומאידך, חששות, קשיי הסתגלות ותהיות. אין לנו ספק כי יישום האמנה מצריך מכלל השותפים לעבד ולעבוד על ניהול השינוי.

מהלמידות בפורום מנהלי אגפים, פורום מנהלי קהילות וצוות ההיגוי בולט המתח בין הרצון לייצר אחידות ושקיפות של קריטריונים לבין הצורך בגמישות והתאמות לאור השונות הקיימת ביישובים וזו אחת הסיבות ליישום בצורה מדורגת ומאפשרת.


קולות קוראים

שלבי העבודה של מנהל הקהילה בחודש הקרוב: הצגה וחשיפת הקולות הקוראים לועד ההנהלה, פגישה עם פורום מרכזי ועדות, עבודה של המרכזים מול הועדות שלהם, בחירה מושכלת של הקולות הקוראים הרלוונטיים בהתאם לתוכניות העבודה ולתקציב. כאמור, מומלץ לשריין 5% מתקציב ועד מקומי שיופנה לקולות קוראים.


ההערות והמשוב שלכם ילקחו בחשבון בתהליך היישום


מוזמנים לפנות לעמיחי, סיגל, רותם, איילת ויובל לקבל תשובות והכוונות לגבי מימוש אמנת השותפות

תודה גדולה לאיילת הדר ולמרום גולן על האירוח הביתי, החם והטעים.

פורום מנהלי קהילות נפרד מאלון לזרוביץ', יונתן פרידמן ומחבק לשורותיו את נועה שמיר-רונן ואורי פסטינגר

הצלחה גדולה לנפרדים ולמצטרפים


ניפגש ביום רביעי 20/1/16

תודה על שותפות אמיתית, מעורבות ומסירות לאורך כל הדרך

שלכם,

צוות המחלקה לפיתוח קהילתי