זה"ב פוגש פיזיקה- חקר תאונה קטלנית

מגישה: נווה עטיה, כיתה : ט5, למורה: אורנה כרמלי !

מבוא

תאונת דרכים קשה אירעה סמוך לאור יהודה ומושב צפריה ביום שבת 2.1.16.

גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם, ובתם בת ה-5, נהרגו בתאונת דרכים בכביש 412. חמישה בני אדם נפצעו קל. צוותי מד"א הגיעו למקום והעניקו טיפול רפואי לפצועים, שפונו לבית החולים תל השומר.


מחקירות ראשונות בתאונה עולה כי אחד מכלי הרכב איבד שליטה במהלך נסיעתו מסיבה לא ברורה, עלה על אי תנועה והתנגש חזיתית ברכב האחר. נבדקות אפשרויות שהנהג אשר איבד שליטה השתמש בטלפון הסלולארי במהלך הנסיעה או נהג במהירות מופרזת. גורמים באגף התנועה אומרים כי לפי הערכה ראשונית מדובר בתאונת דרכים שנגרמה ככל הנראה מחוסר תשומת לב במהלך הנהיגה.

כתוצאה מההתנגשות, נלכדו זוג הורים ובתם בת ה5 בתוך מכוניתם, כאשר ההורים ללא רוח חיים(ללא נשימה וללא דופק). כאשר צוותי מד"א הגיעו למקום, בת ה-5 חולצה ראשונה מהרכב, הוענק לה טיפול רפואי והיא פונתה לבית החולים תוך פעולות החייאה כשמצבה אנוש. בנוסף, צוותי מד"א טיפלו בחמישה פצועים קל מהרכב השני(אב וארבעת ילדיו). מותם של ההורים נקבע במקום התאונה, ומותה של הילדה נקבע בבית החולים.


הרכב אשר איבד את השליטה במהלך הנסיעה, הפר את עיקרון ההתייחסות הכוללת.

רכב זה היה חייב לסקור את סביבתו בעקביות ובתשומת לב ולהבחין בכל דבר אשר עשוי להשפיע על בטיחותו.

בתאונה הזו, הרכב לא סקר את הסביבה בתשומת לב ומלאה מה שגרם לו לסטות מהנתיב הנכון ולעשות תאונה.

Big image
Big image

היבט פיזיקלי

החוקים הפיזקלים המעורבים בתאונה הם:

1) חוק שני של ניוטון- עפ"י הנוסחה f=m*a - ככל שהתאוצה גדולה יותר כך עוצמת הפגיעה גדולה יותר.

2) חוק שלישי של ניוטון- עפ"י חוק זה, כוח שמכונית אחת מפעילה על המכונית השנייה, המכונית השניה מפעילה על הראשונה ולכן ההתנגשות היא קטלנית.

סיכום ומסקנות

מידי יום אנו שומעים על תאונות דרכים רבות שמתרחשות בארצנו. תאונות אלו נגרמות בעיקר מאי ציות לחוקי התנועה, מנהיגה לא זהירה, שיכרות ועוד..

אני חושבת שהנהגים גם הולכי הרגל צריכים להתייחס ברצינות למעבר בכבישים, להיות ערניים ולציית לחוקי התנועה. אנשים רבים יוכלו להינצל אם כל אדם יהיה יותר עירני בכביש.

אני חושבת שאם הנהג אשר איבד שליטה היה בתשומת לב מלאה בכביש, מרוכז ולא היה עסוק בדבר אחר, הוא היה רואה את התמונה הכוללת של הכביש והתאונה הייתה נמנעת.

נסיבות התאונה עדיין נבדקות כך שעדיין לא ידוע מה הסיבה לכך שהנהג איבד שליטה, אך אני חושבת שבכל מקרה, לא משנה מה הסיח את דעתו של הנהג, היה ניתן למנוע את התאונה עם טיפת תשומת לב ועירניות בכביש.

לינק לכתבה

בכתבה יש סרטון בו מדבר פרמדיק מד"א ומסביר על המראות הקשות של התאונה.