HERODOTUS

Ἡρόδοτος

484–425 eKr

Herodotus sündis 484. aastal eKr Halicarnassuses, Caria maakonnas (tänapäeva Türgi) ja elas V sajandil eKr. Poliitiliste rahutuste ajal kodulinnast väljasaadetuna põgenes ta mõneks ajaks Samuse saarele ning tegi pikki reise, mille käigus õppis tundma paljusid erinevaid maid. Herodotus suri 425. aastal eKr Makedoonias.

 


  • Herodotust peetakse ajaloo isaks, sest ta oli esimene ajaloolane, kes alustas erinevate matrialide süstemaatilist kogumist. Oma tööde jaoks käsitles Herodotus oma eelkäijate teoseid ja käsitles neid kriitiliselt ning üksikasjaliselt.

  • Herodotuse teoste abil on selgunud, et ta oli kogenud rändaja ning külastas erinevaid kohti nagu Niilus ning Sitsiilia. Lisaks on ta välja toonud, kuidas ta oli vestelnud Babüloonia preestritega.
  • Ainsaks säilinud teoseks on Herodotus ,,Historia'' (,,Ajalugu"), mille filoloogid on muusade arvu järgi jaganud 9 raamatuks (Clio, Euterpe, Thalia, Melpomene, Terpsichore, Erato, Polymnia, Urania, Calliope). Teose esimene osa kirjeldab Pärsia Impeeriumi kasvu ning mõningal määral ka erinevate Lähis-Ida rahvaste ajalugu. Teose teine osa kirjeldab joonlaste ülestõusu ning Xerxese juhitud pealetungi Kreekale
  • Oma kirjutistes kirjeldab ta kohti oma pilgu läbi, kuigi nüüdisajal on kindlaks tehtud, et pigem on kirjeldused olnud suurustused või siis kuuljuttude põhjal kirjutaud kuna need ei vasta täielikult tõele.