ברק אובמה

מגיש: ניר זונטג

ברק אובמה

שם: ברק חוסיין אובמה

דת: נוצרי

תאריך לידה: 4 לאוגוסט 1961

נולד: הונלולו, הוואי

מכהן: נשיא ארצות הברית ה-44, מה-20 בינואר – עד היום

מפלגה: המפלגה הדמוקרטית

משפחה: בת זוגו, מישל אובמה, אבא ל- 2 בנות (הבכורה – מליה אן, הקטנה - נטשה)

Big image

"הנשיא השחור הראשון"

ברק אובמה הוא הנשיא השחור הראשון בתולדות ארצות הברית.

לפני כ-46 שנה מרטין לותר קינג נאבק, למען זכויות השחורים, בין פעולותיו של מרטין לותר קינג היה חרם האוטובוסים, מאבק במלחמת וייטנאם, מצעד מחאה לעיר מונטגומרי ונאומים מרגשים וסוחפים למען "זכויות השחורים".

אחרי 41 שנה, מאבקיו של מרטין לותר קינג הצליחו וכבר 5 שנים ברק אובמה מכהן כנשיא (השחור הראשון) בארצות הברית.

Big image

תפיסת העולם של ברק אובמה

ברק אובמה נחשב מבחינת רוב הציבור האמריקאי, כבעל יכולת להיות מנהיג העולם החופשי.

גישתו של ברק אובמה, כלפי מנהיגים אחרים הוכחה כמכוונות לשלום ואינה "גישה של מלחמה", לדוגמא:

בשנים האחרונות אירן מאיימת על מדינת ישראל (בפצצת אטום).אובמה בחר לקיים הידברות עם האיראנים במטרה להגיע להסכם הנותן מענה לבקשותיה של ישראל תוך מניעת התקפה צבאית על איראן. בנוסף, בשנה האחרונה ברק אובמה וג'ון קרי לוחצים על ישראל, להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים.

Big image

ארצות הברית ויחסה לישראל

יחסי ארצות הברית וישראל התחלו מאז 1960. יחסים אלו נחשבים לקרובים ביותר שמדינת ישראל מקיימת עם מדינות אחרות והם כוללים מימון כספי, חימוש צבאי מתקדם. מאז נבחר הנשיא אובמה, יחסי ישראל וארה"ב ידעו עליות ומורדות.

כמדינה קטנה במזרח התיכון, מוקפת אויבים, הנתונה לסכנות משכנותיה (ארצות ערב), ישראל רואה את יחסיה עם מעצמה כמו ארצות הברית חשיבות עליונה, בזכות תרומתה לביטחונה. לדוגמא: במלחמת יום הכיפורים, כשישראל הותקפה בהפתעה, ארצות הברית סיפקה לישראל נשק וספנות מלחמה.

ארצות הברית ויחסה לרוסיה

היחסים בין רוסיה לארצות הברית עברו עליות ומורדות רבות.

ארצות הברית הכירה בברית המועצות רק ב-1933, כשבמהלך מלחמת העולם השנייה שתי המדינות היו לבעלות ברית במאבקן כנגד גרמניה הנאצית. עם סיום המלחמה, התקיים סכסוך שמעולם לא גלש לעימות חזיתי ולכן כונה "המלחמה הקרה", סכסוך שהשפיע על הפוליטיקה העולמית עד שנות ה-2000.

מערכת היחסים בין המדינות הושפעה מסיום שלטון הקומוניזם ופירוק ברית המועצות למדינות עצמאיות, חלקן פיתחו יחסים עצמאיים עם מדינות אירופאיות ועם ארה"ב.

בשנת 2011 היחסים בין ארצות הברית לרוסיה מתפתחים בתחומים כמו מלחה בטרור, מחקר בתחום החלל ומניעת הפצת נשק גרעיני. בשנת 2013 ההדברות בין המדינות סייעה להשגת הסדר עם סוריה בנושא הנשק הכימי. בחודשים האחרונים המתיחות בין המדינות התגברה על רקע ההפיכה באוקראינה שהובילה לסיום שלטון שתמך ברוסיה וסיפוח שביצעה רוסיה לחצי האי כרים השייך לאוקראינה. ארה"ב הטילה סנקציות על רוסיה ומשמיעה איומים במידה והפגיעה באוקראינה תמשך. המדובר בנושא רגיש מאוד שעלול להעמיד במבחן את שלטון אובמה ואת יכולתו לשמש מנהיג העולם החופשי.

Big image