הדף של בינה - מקיף גילה

רעיונות וחידושים בהוראה ובחינוך - ינואר 2016

מה נמצא כאן?

מידי חודש אבקש לפרסם כאן רעיונות, מאמרים וחומרי השראה בתחום החינוך וההוראה.

אני מזמינה אתכם לשלוח אליי רעיונות משלכם לפרסומים בעניינים אלו.

אני מזמינה את כולנו לאמץ וליישם רעיונות שייראו לכם מתאימים.

זוהי קריאה לשיתופי פעולה, חשיבה משותפת ובניית צוותי פעולה לנושאים שונים.

בינה

2016 - שנה של שיתופי פעולה

שיתוף

המילה שיתוף בעברית יכולה להיות מתורגמת לאנגלית בשלוש דרכים שונות אשר מצביעות על שלוש רמות שונות של שיתוף פעולה -

SHARING

הרמה הראשונה היא - SHARING

Sharing מתייחס למהלך שהוא חד צדדי, שבו הלומד משתף אחרים ברעיון או בתוצר מוגמר, כדי שגם הם יוכלו ליהנות, ללמוד ואף לעשות בו שימוש.

דוגמה לשיתופיות זו, ברמה הבסיסית שלה, ניתן לראות ב-Roojoom של יעל נזר בו תלמידים משתפים זה את זה בתעודות הזהות שיצרו למדינה כלשהי ויעל עצמה משתפת מורים במגוון התוצרים ומאפשרת בכך גם להם ללמוד על רעיונות חדשים לעשייה בכיתה.

Cooperating

הרמה השנייה של שיתופיות היא Cooperating

רמה זו מתייחסת לתהליך מכוון ליצירת תוצר משותף, שמתקיימת בו חלוקת עבודה ברורה בין חברי הצוות – התוצר המשותף נוצר על ידי מספר שותפים, כאשר כל אחד מהשותפים אחראי על חלק מסוים, מוגדר ומובחן במשימה.

ישנם שני סוגים של שיתופיות מסוג זה -

שיתופיות מקבילה כשמה כן היא – מדברת על עבודה בו זמנית ליצירת תוצר משותף. כמו למשל, כאשר כל אחד מחברי הצוות מתבקש להכין שקף אחד מתוך מצגת שלמה. או כפי שמופיע בסרטון זה, כאשר לכל אחד מחברי הצוות תפקיד מובחן ביצירת המוזיקה וכולם פועלים במקביל.

Somebody That I Used to Know - Walk off the Earth (Gotye - Cover)
סוג שני - השיתופיות העוקבת, מתייחסת לתהליך בו חבר צוות אחד מסיים את חלקו ורק אז יכול חבר הצוות השני להתחיל לעבוד, על בסיס התוצר של קודמו, כמו למשל בכתיבת סיפור משותף או כפי שמופיע בסרטון זה, כאשר לכל אחד מהעובדים במפעל יש תפקיד מובחן ביצירת הבובה, והוא יכול לבצעו רק בתנאי שהעובד שהיה אמון על השלב הקודם ביצע אותו בהצלחה.
I Didn't Know That - How Dolls Are Made

Collaborating

Collaborating מתייחס לשיתופיות הכוללת עבודה משותפת ודינמית, לאורך כל תהליך היצירה.

כאשר על אף שיש חלוקת תפקידים בין חברי הצוות, כל אחד מחברי הקבוצה מחויב לביצוע המשימה ולכן גם מתבצעת כל העת הערכה מחדש של המצב והתאמת התפקוד לביצוע של חברי הקבוצה האחרים ובהתאם לצרכים, ובאמצעות התייעצות ועזרה הדדית.
כלי מושלם לשיתופיות מסוג זה הוא מסמך בגוגל דרייב כאשר כל חברי הצוות עובדים על תוכן המסמך, למשל כתיבת מאמר או עבודת חקר בצורה משותפת. דוגמאות נוספות יכולות להיות הפקת מופע, כרזה.

שיעור אווזי הבר

סיכום הרעיון - סרטון על שיתופיות

סוגי שיתופיות

באילו שיתופי פעולה אתם לוקחים חלק בבית הספר? אילו סוגים של שיתופי פעולה אתם מיצרים אצל תלמידיכם?

פינת 929


היום הראשון של חודש ינואר ואנחנו מסכמים שבוע ראשון בספר שמואל ב' .


רק אתמול, בפרק ז', דוד המלך מזהה מצב בעייתי - הוא שוכן בארמון וארון ה' שוכן באוהל. כדי לתקן את המצב מבקש דוד לבנות בית לה'. הנביא מעודד אותו לעזות זאת אך...

לשם כך הוא זקוק לשיתוף פעולה עם האל...


תשובת האל מפתיעה אולי -

וַיְהִי, דְּבַר-יְהוָה, אֶל-נָתָן, לֵאמֹר. ה לֵךְ וְאָמַרְתָּ אֶל-עַבְדִּי אֶל-דָּוִד, כֹּה אָמַר יְהוָה: הַאַתָּה תִּבְנֶה-לִּי בַיִת, לְשִׁבְתִּי. ו כִּי לֹא יָשַׁבְתִּי, בְּבַיִת, לְמִיּוֹם הַעֲלֹתִי אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם, וְעַד הַיּוֹם הַזֶּה; וָאֶהְיֶה, מִתְהַלֵּךְ, בְּאֹהֶל, וּבְמִשְׁכָּן...

ח וְעַתָּה כֹּה-תֹאמַר לְעַבְדִּי לְדָוִד, כֹּה אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת, אֲנִי לְקַחְתִּיךָ מִן-הַנָּוֶה, מֵאַחַר הַצֹּאן--לִהְיוֹת נָגִיד, עַל-עַמִּי עַל-יִשְׂרָאֵל. ט וָאֶהְיֶה עִמְּךָ, בְּכֹל אֲשֶׁר הָלַכְתָּ, וָאַכְרִתָה אֶת-כָּל-אֹיְבֶיךָ, מִפָּנֶיךָ; וְעָשִׂתִי לְךָ שֵׁם גָּדוֹל, כְּשֵׁם הַגְּדֹלִים אֲשֶׁר בָּאָרֶץ. י וְשַׂמְתִּי מָקוֹם לְעַמִּי לְיִשְׂרָאֵל וּנְטַעְתִּיו, וְשָׁכַן תַּחְתָּיו, וְלֹא יִרְגַּז, עוֹד; וְלֹא-יֹסִיפוּ בְנֵי-עַוְלָה לְעַנּוֹתוֹ, כַּאֲשֶׁר בָּרִאשׁוֹנָה. יא וּלְמִן-הַיּוֹם, אֲשֶׁר צִוִּיתִי שֹׁפְטִים עַל-עַמִּי יִשְׂרָאֵל, וַהֲנִיחֹתִי לְךָ, מִכָּל-אֹיְבֶיךָ; וְהִגִּיד לְךָ יְהוָה, כִּי-בַיִת יַעֲשֶׂה-לְּךָ יְהוָה.

יב כִּי יִמְלְאוּ יָמֶיךָ, וְשָׁכַבְתָּ אֶת-אֲבֹתֶיךָ, וַהֲקִימֹתִי אֶת-זַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ, אֲשֶׁר יֵצֵא מִמֵּעֶיךָ; וַהֲכִינֹתִי, אֶת-מַמְלַכְתּוֹ. יג הוּא יִבְנֶה-בַּיִת, לִשְׁמִי; וְכֹנַנְתִּי אֶת-כִּסֵּא מַמְלַכְתּוֹ, עַד-עוֹלָם. יד אֲנִי אֶהְיֶה-לּוֹ לְאָב, וְהוּא יִהְיֶה-לִּי לְבֵן--אֲשֶׁר, בְּהַעֲו‍ֹתוֹ, וְהֹכַחְתִּיו בְּשֵׁבֶט אֲנָשִׁים, וּבְנִגְעֵי בְּנֵי אָדָם. טו וְחַסְדִּי, לֹא-יָסוּר מִמֶּנּוּ, כַּאֲשֶׁר הֲסִרֹתִי מֵעִם שָׁאוּל, אֲשֶׁר הֲסִרֹתִי מִלְּפָנֶיךָ. טז וְנֶאְמַן בֵּיתְךָ וּמַמְלַכְתְּךָ עַד-עוֹלָם, לְפָנֶיךָ: כִּסְאֲךָ, יִהְיֶה נָכוֹן עַד-עוֹלָם.


דוד לא מקבל את התשובה שביקש - האל מונע ממנו לבצע את רצונו ומודיע שרק בנו יהיה זה שייבנה את ביתו.


מה ניתן ללמוד מעניין זה?

גם כשאתה מזהה מצב שברור לך שיש לשנותו - עליך למצוא כוחות נוספים שישתפו אתך פעולה, אחרת... זה יקרה אולי בימי בנך!

כלי אחד לניסיון

כלי שנגיש לכל משתמש גוגל הוא מסמך GOOGLE DOCS.

ניתן ליצור מסמך משותף למספר תלמידים, למשל, סיכום של יצירה - המורה יכול ליצור שלד למסמך וכל תלמיד שמקבל הרשאה לעריכה יוסיף למסמך את דבריו והבנותיו בנושא.

בלחיצה על הקישור, תוכלו לקחת חלק במסמך משותף למורים במקיף בעניין אקטואלי...


מי ירים את הכפפה?

ממתינה לתגובותיכם...

אשמח לתגובותיכם ואף לדוגמאות שלכם לשימוש בחומרים המוצעים כאן ואף באחרים...


בהצלחה לכולנו,

בינה