עבודה בהיסטוריה

מגישים: תומר ורד, דולב רזיאל , גיא נתנאל

סיינה (סאינה יוליה)

העיר שבחרנו היא סיינה / סאינה יוליה

שם העיר: סאינה יוליה

מיקום: טוסקנה שבאיטליה. באמצע הדרך בין רומא לצפון איטליה.

מקור שמה מהשבט סאינה, ופירוש שם העיר טוב סאינה

העיר החלה לפרוח רק עם קביעת תוואים חדשים לדרכים דרך סיינה בגלל התקפות ביזנטיות על הדרכים העתיקות. עקב כך הפכה סיינה מרכז מסחר בדרך בין צפון איטליה לרומא, ותנועת הצליינים לרומא עברה דרכה ושימשה משאב משמעותי בכלכלתה במהלך ימי הביניים.

האתרים שבחרנו

הדואומו

אנו ממליצים לבקר בכנסיית הדואומו, מדובר בהחלט בכנסייה יוצאת דופן והיא נחשבת לאחת הכנסיות המרהיבות באיטליה כולה, הכנסייה המעוצבת בסגנון גותי מובהק מכילה בתוכה עושר ומגוון אדיר של יצירות כגון פסיפסים מפורטים וצבעוניים, פסלים ופרסקאות, תחריטים המספרים את סיפורי התנ"ך, גילופי אבן מדוייקים ומה לא, והכל עשוי בידיהם של גדולי האמנים בעולם. (מעוררי השראה)

פיאצה דל קאמפו

העיר יושבת על שלוש גבעות ובליבה הכיכר הענקית הפיצאה דל קאמפו, זאת כיכר מהיפות באירופה בצורה של מניפה, המקום בו הפורום הרומאי נהג להתכנס. האלמנטים הבולטים ביותר בכיכר הם הפאלאצו פובליקו והמגדל שלו. ניתן לעלות לראש המגדל והשקיף על כל העיר והגבעות שסביבה. ולמה אנו ממליצים לבקר באתר? באזור הכיכר נמצא מגדל הפעמון מהישנים באיטליה והתצפית ממנו היא של 360 מעלות. בצידה האחר של הכיכר ניתן לראות את מזרקת השמחה – פונטה גאיה.

לא רק שמדובר בכיכר יפיפיה, הכיכר ואזור זה הוא אחד האזורים המיוחדים ביותר באיטליה.

בתמונה זוהי הפיאצה דל קמפו

בית העיירה

  • בחזית הכיכר ניצב לו הארמון או בית העיירה שלראשו מתנוסס מגדל פעמונים מקסים המאפשר הצצה מגובה של כ102 מטרים אל הנוף הכפרי המקיף את סיינה מכל צדדיה.
  • במפלס התחתון של הארמון נמצא מוזיאון מדהים, ואנו ממליצים לבקר בו מאחר והוא מכיל מספר ציורים נדירים ביופיים כמו ציור הבד הראשון של מרטיני, או ציוריו הכובשים של אמברוג'ו לורנצטי. זהו אחד המוזיאונים היפים בעיר.

חשיבותם של האתרים לחיי העיר ותושביה

את האתרים הללו לא בחרנו "סתם", אחרי שבחרנו את העיר חיפשנו אתרים ידועים באותה העיירה. ידענו שבמידה ונבחר אתרים ידועים ונמצא אותם, ולאחר מכן נחקור אותם, נגלה ונבין כיצד הם עוזרים לעיירה, לחייה ולתושביה. והנה התשובה, המון תיירים מהמון מקומות מגיעים לאתרים אלו מידיי שנה, לכיכר פיאצה דל קאמפו, לבית העיירה והמוזיאון תחתו, לקתדרלה. ומאחר ועוד תיירים מספקים הכנסה גדולה יותר לעיר ולמדינה, הכסף עוזר לשיפור העיר ולתושביה.

היחס כלפי היהודים

העיירה סיאנה נמצאת באיטליה.

והנוצרים שבעיירה ובמדינת איטליה וכן הקתולים חיים בשקט ומסתדרים עם היהודים.

בשנת 1571 נקבע אזור מגורי היהודים ליד הפיאצה דל קאמפו בו היהודים יישארו עד 1859 . בשנת 1756 נבנה בית הכנסת של סיינה.

במהלך מלחמת העולם השנייה, 14 מיהודי סיינה גורשו ונרצחו במחנה ההשמדה הנאצי.

כיום קהילת סיינה מונה כ- 100 חברים.

בסיינה ישנו בית כנסת יהודי, הוא נבנה בשנת 1786, והוא ממוקם במרכז העיר ההיסטורית טוסקנה.

במהלך העבודה השתמשנו במספר מקורות מידע ומקורות לתמונות ומדיה. ולהלן הם: