מלחמת העולם הראשונה - מלחמת חפירות

.

מהי מלחמת חפירות?

מלחמת חפירות היא מלחמה נייחת ובה תזוזת כוחות מוגבלת. מלחמת החפירות הייתה מלחמת התשה אכזרית וממושכת ושום צד לא הכניע את האחר. המטרה המרכזית של שני הצדדים במלחמה זאת היא לשרוד. מלחמת החפירות היא מלחמה מגננת התובעת קורבנות רבים.

כיצד מתנהלת המלחמה?

מלחמת חפירות היא סוג של לוחמה שבה ניצבים שני כוחות זה מול זה משני צדדיו של קו חזית, כאשר כל צד מחזיק קו מגננה ארוך מול יריבו. קווי המגננה מורכבים משוחות, ביצורים קלים ומכשולים כגון גדרות תיל ובזנ"טים בשטח שבין שני קווי המגננה, הקרוי "שטח הפקר". הכוחות מכוונים כלי ירייה אלה מול אלה באיום מתמיד. הלוחמים מוגנים באופן יחסי בהיותם בשוחות, הן מירי נשק קל והן מרוב סוגי הארטילריה של שדה הקרב, ומתווה הלוחמה הוא סטטי, ללא התקדמות, בשל סכנת החיים של עזיבת השוחה.

סכנות בשוחות:

1. הגיינה - החיילים נחשפו לטפילים ולרמת לחות גבוהה שגרמו למחלות כגון: גרדת, זיהום פטרייתי של החניכיים, וזיהום בכפות הרגליים. על אף שמצבים אלה לא היו קטלניים בפני עצמם הם גרמו לתפקוד לקוי של החייל וחוסר זריזות שסופו יכל להסתיים במוות מירי, נפילה או חשיפה למצבים בריאותיים קשים יותר. בנוסף תנאי עיבוד המזון בקרבת אכברושים ואכילתו ללא שתיפת ידיים גרם למחלותרבות כגון: טיפוס הבטן, כולרה וקדחת השוחות.

2. הלם קרב - בגלל הפסקות בילתי ניפסקות של אש ארטילרית חלק מהחיילים בשוחות לקו בהלם קרב המכונה גם הלם פגזים שגרם להם להשתגע ולעבד את שפיותם.

3. קור - בגלל הקור הנורא והשלג השוחות הוצפו מה שגרם להם להפוך לבוץ והביאלקושי בתנוע בשוחות למחלות ואף למוות.

World War One Trench Warfare