מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

28.10.2021

Big picture

דבר המערכת

תודה לשותפים ולכל היוזמים והפעילים תלמידים ומורים אשר כתבו וערכו גיליון זה. י"ב בחשוון יום הזכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין עמד בסימן - אחריות חברתית. כי אחריות היא ערך מרכזי בדרכו של רבין ומילה משמעותית כל-כך בחברה - ראשית, היא מתחילה באות- א' ומסתיימת באות- ת', והכוונה היא שכשמישהו לוקח אחריות, היא צריכה להיות כוללת מההתחלה ועד הסוף. שנית, המילה אחריות היא מילה במשמעות מצטברת, כלומר: א - הכוונה היא לאני, קודם כל אני צריך לקחת אחריות על עצמי. אח - לאחר שלקחתי אחריות על עצמי אני יכול לקחת אחריות על אחי הכוונה למעגל הקרוב אלי. אחר - השלב הבא הוא לקיחת אחריות על האחר - והכוונה היא לכל אדם. אחרַי - ברגע שלקחתי אחריות על שלושת המעגלים הראשונים אני יכול להוביל אחרַי. אחריו – להנהיג אחרים. יחד – אחריות. לכך הקדישו התלמידים כרזות שתראו מבחר מהן כאן. השבוע הקרוב יעמוד בסימן חג הסיגד של יוצאי אתיופיה בכ"ט חשוון, חמישים יום מיום-כיפור. נברך את החוגגים ונקדיש לכך למידה ובמה לאנשים אמיצים אלו.

במידעון הפעם הוספנו המלצות קריאה לספרים טובים וגם סיקור אירועים מפי תלמידים ומורים. וכמובן המדורים הקבועים, בלי לפספס את הטיפ השבועי לאורח חיים בריא - שעת כושר, המתכון השבועי והשאלון המיוחד. שלחו לנו דעות וגם פתרונות לתמונה 'אז בבית הספר' . מחכים לכם ופתוחים להצעות.

מחדר החדשות

אחריות ואיכפתיות - ביום הזכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין

תלמידי שנתון י' יזמו והובילו פעילות לכל חטיבת הביניים. הפעילות עסקה בקורות חייו של רבין והתמקדה בכרזה השנתית של המוזיאון הישראלי ע"ש יצחק רבין בנושא לקיחת אחריות אישית וקבוצתית. הפעילות יצרה שיח מקרב והעמיקה את הקשר בין תלמידי כיתות ז'-ח'-ט' לבין תלמידי שנתון י'

ביקור בתערוכת "עדות מחאה" בבית שטורמן - יוצרים סרטים

במסגרת הקורס "יוצרים שינוי" המתקיים בשנתון ט' במסגרת רצועת הבחירה, כחלק מהחשיפה של התלמידים למקצועות ההרחבה בכלל ולמגמת קולנוע בפרט, ביקרו התלמידים עם יובל בריל, בתערוכת "עדות מחאה" בבית שטורמן. התערוכה מציגה צילומי עיתונות וסרטי וידאו שתועדו במהלך העשור האחרון בהפגנות מחאה חברתית שונות . במהלך הפעילות בחרו כל תלמיד ותלמידה צילום אחד עימו הוא מזדהה, מתנגד או כזה שהפעיל בו רגש. דרך השיח שנוצר סביב הבחירה של כל אחד ואחת, נחשפו התלמידים לשלל המחאות החברתיות מאז המחאה החברתית של קיץ 2011, דרך הפגנות הנכים, יוצאי העדה האתיופית, החרדים, קהילת הלהט"ב ועוד ועוד. בהמשך המחצית יתכננו, יצלמו ויערכו התלמידים סרטוני מחאה ו/או העלאת מודעות בנושא
Big picture

שנתון י"ב - יום חשיפה לשירות משמעותי

לפני כשבוע יצא שנתון יב לרמת הגולן ליום "בעקבות לוחמים". התלמידים שמעו סיפורי מורשת קרב בתל סאקי ולאחר מכן נפגשו למעגלי שיח עם קצינים המשרתים בחיילות השונים.
Big picture

מסע מתחברים - שנתון י"א

תלמידי שנתון י"א יצאו למסע בין ארבעה ימים באזור הדרום. המסע משלב טיולי טבע והכרות עם סוגיות בחברה הישראלית. עמית שוסטר, שירי מורלי, סתיו קלינה, דורון אונר, עילאי אידלמן ועוד חברים מהשנתון מסכמים :

היה מסע מצוין , אהבנו מאד את הקשרים שנוצרו, היו לנו מעגלי שיח מדי ערב, הגענו לשיחות משמעותיות בינינו.

המסע התחיל בנחל יזרח וצוק רום תוך התעסקות בעצמי בפרטי, העברנו את הלילה בצוק תמרור בלינת שטח על מלא, למחרת טיילנו בנחל פרס, ולאחר מכן פעילות חוץ קבוצתית בשדה בוקר ליד הקבר של "הזקן", והתעסקנו ב'אני והקבוצה', העברנו את הלילה בחאן שיירות, ביום השלישי המיקוד היה 'אני והחבר'ה', טיילנו בנחל ממשית ולמדנו על קהילת העבריים בדימונה, היה מרתק, התלמידים למדו קצת על דימונה על ידי סקר רחוב, את הלילה האחרון העברנו בגוש עציון, בלב כפר עציון, בבוקר האחרון למדנו על הקרב על הגוש בתש"ח, והחזרה אליו, את המסע סיימנו בהר הרצל תחת הכותרת אני והמדינה .

קישור לתמונות:

https://photos.app.goo.gl/JKWi2YLJKNRPk9obA

https://photos.app.goo.gl/WzYxkR8cjaJg47Nb8

שנתון ט' - למידה בחזית המדע - הפקת דנ"א

במסגרת קורס הכוון בביוטכנולוגיה לתלמידי כתות ט' עם המורה ד"ר אלה קדמי, ביצענו הפקה של החומר התורשתי- דנא מתאים של בצל ואפונה.

הפקת דנא היא תהליך מפתח במחקרים רבים וביישומים ביוטכנולוגיים כגון זיהוי חשוד עפי הדנא שנמצא בזירת פשע.

התלמידים הכינו בעצמם תמיסת בופר שממיסה את קרומי התאים, הכנת ליזט (רסק) מתאי הבצל או האפונה. לאחר סינון וניקוי התמיסה, התלמידים בודדו את הדנ"א מכלל חומר התאים.

כולנו המשכנו את יום הלימודים מסריחים מבצל, אך הדמעות היו דמעות של שמחה והנאה גדולה כשניגלו לנו סיבי הדנ"א. סיבים אלה נאספו עי התלמידים ונשמרו.

כדי לאפיין את הדנ"א יהיה על החוקרים לבצע פעילויות נוספות שעליהן ילמדו התלמידים בהמשך.

Big picture

שנתון ז' - Treasure - Hit - משחק משימות אינטרקטיבי להכרת ביה"ס

מי היה חיים שיפרוני? מה שמו של שומר ביה"ס? איזה תלמידים חוגגים השבוע יום הולדת? ועוד...תלמידי שנתון ז' למדו להכיר את בית הספר דרך הרגליים.
תלמידי כיתות ז', בניצוחו של אלון גרזון, שיחקו השבוע במשחק Treasure - Hit, משחק אינטראקטיבי בו ניווטו ברחבי בית הספר, ענו על חידות הקשורות אליו והתגבשו יחד.
נאחל להם המון הצלחה בדרכם החדשה בבית הספר!
Big picture

ליגת התיכונים לבתי הספר לתלמידים ותלמידות - בכדורסל

נבחרת הבנות:

אוסטרובסקי רעננה – עמק חרוד בנות 47:68

נבחרת הבנים:

בליך רמת גן - עמק - חרוד ניצחון דרמטי לאחר הארכה 71:70

Big picture

המלצות אגף התקשוב

Big picture

ספרים רבותי ספרים - המלצה מצויינת של זהר וולף ט'2

בלתי נפרדים / מאת שרה פניפקר

הספר בלתי נפרדים שנכתב בידי שרה פניפקר הוא ספר מדהים ומרגש שלוקח את קוראיו למסע יפיפה ומרגש ביותר.
הספר מציג את הדמויות בצורה יפיפיה שגורמת לך להיקשר אליהם בדרך מיוחדת, ומספר את הסיפור משתי נקודות מבט, אחת של הילד, והשניה של השועל.
חשוב לי לציין שהתקשות שמקיימים שועלים היא מערכת מורכבת של צלילים, מחוות, ריחות והבעות, ולדעתי הספר עושה עבודה נהדרת ב״לתרגם״ את שיחות השועלים.
הספר מספר על ילד ששמו פיטר שנאלץ לצאת למסע לשחרר לחופשי את פאקס, השועל שגידל בביתו.
הוא יוצא למסע רגלי בן מאות קילומטרים, אולם תוכניותיו לא פעם משתבשות, באחת הפעמים הוא נקלע למקום זר ומוזר.
אך, שם, לראשונה מאז מות אמו, הוא פוגש אישה המושיטה לו יד של עזרה ונחמה.
אז, הוא הבין, ביחד אני איתו, שלפעמים דווקא הדרך הארוכה היא הנכונה.
המסע יוצא הדופן שעורכים פיטר ופאקס נפרש בפני הקוראים בעדינות אך בישירות מצמררת, שיחד הופכות את הקריאה בבלתי נפרדים למסע בפני עצמו.
אז אני ממליצה, לכל מי שאוהב לצאת להרפתקאות, למסעות או סתם רוצה להתאהב בספר, לקרוא את בלתי נפרדים.

Big picture

אורח חיים בריא - הטיפ השבועי של צוות חנ"ג

בעמק חרוד הולכים על זה!!!
הידעתם??
מחר יום שישי 29.10.21 חל יום ההליכה העולמי.
ארגון הבריאות העולמי ממליץ על 150-300 דקות שבועיות (כחצי שעה ביום) של פעילות גופנית למבוגרים ולילדים 60 דקות ביום. כאשר הפעילות צריכה להיות בעצימות מתונה – כלומר עלייה קלה אך ניכרת בקצב הנשימה והדופק.
כדאי ואפשר להתחיל כבר היום ולעשות את הצעד הראשון, ולזכור שכל דקה נחשבת - ומצטברת. האתגר השבועי:
צאו להליכה עם חברים, עם משפחה תתעדו באפליקציה או בתמונה, ושלחו למורה לחנ"ג במתנה!!!!
Big picture

השאלון - והפעם עם ... המורה שקמה גימשי

מורה לביולוגיה וביוטכנולוגיה , חינכה כיתה ז'-ט'3, היום רכזת תכנית 'אתגרים' בביה"ס, בה תלמידי ט' מדריכים את תלמידי ח' בפעילויות של בניית קבוצה, התמודדות עם קשיים ואירוח ילדים עם צרכים מיוחדים.

שקמה מורה ומחנכת בביה"ס משנת 2015. בת 37 נשואה לאייל גימשי, מאסטר-שף ומותג של קייטרינג. הורים ליונתן ודניאלה, גרים ברובע-יזרעאל ובקרוב יעברו לביתם החדש בתל-יוסף.

איפה נולדת וגדלת? אני ילידת עפולה , דור שלישי למייסדי עפולה. למדתי ב'אלון-יזרעאל' ע"ש יגאל אלון ובתיכון 'עמקים-תבור' במזרע. הייתי מדריכה ב'צופים' בשבט 'יזרעאל' , כל השנים רכבתי על סוסים. בצבא הייתי מדריכת 'עורב' בצאלים.

איך נהיית מורה?

למדתי תואר-ראשון הנדסת מזון ועבדתי ב'תנובה' וב'יקבי-תשבי' בבנימינה. בגיל 30 הרגשתי שאני רוצה לחולל שינוי אמיתי, בחרתי לערוך הסבת אקדמאים להוראה. כך למדתי ב'אורנים' לתואר שני בחינוך ותעודת הוראה בביולוגיה.

זכרון מימי הילדות ?

הכי אהבתי בשבתות של חורף את הטיולים שלנו המשפחה לפרדסים ולמטעי-הזיתים של מרחביה, היכן שהיום 'רובע יזרעאל'. היינו יוצאים לנשום אויר של חורף , לטייל בשלוליות , לאכול אשכוליות וחוזרים בצהריים.

מה הדבר האחרון שחיפשת בגוגל ?

חיפשתי סרטון על אייל מאסק הצפון, בנושא חיזור והפצת ריח לשיעורים על רבייה

אם היו נותנים לך שעה היכן בעולם הכי היית רוצה להיות?

חולמת על טיול ליפן בעיר קיוטו הבירה ההיסטורית בגלל ההיסטוריה, התרבות , האופנה וגם האוכל

מה הספר אחרון שקראת ?

אני תולעת ספרים מילדות, קוראת המון , מבקרת המון בספריות. האחרון שקראתי ממליצה - נפשות תאומות של יהודית ציפורי לאוהבי רומנטיקה

את תמיד לבושה יפה, מה המלצות האופנה שלך ?

אני אוהבת מאד אופנה בגדים יפים בטעם טוב. ממליצה על מלתחת קפסולה – פריטי בייסיק שבהרכבים שונים , יוצרים מראה חדש .

Big picture
Big picture

מה מתבשל ? תלמידים אופים ומבשלים

מתכון מעולה של נועם מור-יוסף ט'7 *עוגיות שוקולד צ׳יפס מושלמות*

חמאה קרה, חתוכה לקוביות 100 גרם סוכר לבן (חצי כוס) 200 סוכר חום כהה ודביק (כוס פחות 2 כפות) 2 ביצים כפית תמצית וניל 340 גרם קמח

½1 כפיות סודה לשתייה

500 גרם. שוקולד צ'יפס מאיזה סוג שאוהבים (המלצה: 200 גרם חלב, 200 גרם מריר ו-100 גרם לבן)

מלח לפי הטעם

1. מפעילים תנור ל-180 מעלות
2.בקערת מיקסר עם וו גיטרה מערבלים חמאה קרה ואת שני סוגי הסוכר במהירות בינונית עד לקבלת תערובת אחידה.

3.מוסיפים את הביצים והווניל ומערבלים עד שנטמעו היטב בתערובת
4.מוסיפים קמח, סודה לשתייה אגוזים, מלח (אם רוצים) ושוקולד ומערבבים רק עד לקבלת תערובת אחידה (הימנעו מערבוב יתר שיניב תודה דחוסה).
5.מחלקים את התערובת לכדורים בגודל 100 גרם עבור 15-16 עוגיות גדולות (או 50-70
גרם עבור 20-25 עוגיות יותר קטנות). מניחים בתבנית מרופדת נייר אפייה במרווחים זה
. מזה לא מועכים ולא משטחים

6.אופים כ- 10-12 דקות עד השחמת העוגיות (רצוי להימנע מאפיית יתר. זה בסדר אם הן
רכות הן יתמצקו כשיתקררו

Big picture