איידס

מגישים: נעם לוי ואילון שגב

בקצרה על המחלה איידס

איידס הוא מחלה שפוגעת במערכת החיסון, וליתר דיוק - בסוג מסוים של תאים במערכת החיסון: תאי דם לבנים.

עם התקדמות המחלה מתחילים להופיע אצל החולה זיהומים שונים, ובהם גם מזהמים שאינם תוקפים בני אדם בעלי מערכת חיסון תקינה. לפני שפותחו התרופות נגד האיידס היה איידס מחלה קטלנית. היום יש מגוון של תרופות יעילות שמעכבות את התרבות הווירוס ועוצרות את התפתחות המחלה.

Big image

איך נגרמת המחלה?

משערים שזהו ווירוס שהיה קיים במשך זמן רב בקרב קופים באפריקה בלי לפגוע בהם. בשלב כלשהו, כנראה בשנות ה־50 של המאה הקודמת - עבר הווירוס למוטציה, וזה אפשר לו להתקיים גם בבני אדם. הקורבן הראשון של איידס מת ב־1959. אולם הווירוס זוהה רק בתחילת שנות ה־80.

ההדבקה מתרחשת כתוצאה ממגע בין נוזל גוף שמכיל את הווירוס, למשל דם, רירית או זרם דם של אדם שאינו נשא את הווירוס. יש כמה דרכים להיווצרות מגע כזה: שימוש במוצרי דם נגועים, במכשור רפואי מזוהם כמו מחטים להזרקה, הדבקה מהאם לילד במהלך ההריון, הלידה או ההנקה.

Big image

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

היות שחולי האיידס עלולים לסבול מפגיעה במערכת החיסון, עליהם להיות ערים להופעת תסמינים של מחלות ולפנות לקבלת עזרה רפואית בהקדם במקרה הצורך. חשוב לפנות לרופא בדחיפות בכל מקרה של חום גבוה, של קוצר נשימה, של בלבול, של שינוי במצב ההכרה ושל כאב ראש חמור במיוחד.

האם המחלה חד פעמית או שהיא יכולה גם לחזור?

עד היום לא נמצאה תרופה שמשמידה לחלוטין את האיידס, וגם לא נמצא עדיין חיסון נגד המחלה. התרופות הקיימות מונעות מווירוס להתרבות, אך לא מעלימות אותו. ברגע שחולה האיידס מפסיק לקחת את תרופותיו, חוזר הווירוס להתרבות במהירות.
איידס - תהליך השיכפול של וירוס HIV