איידס

יובל חכימי, נעם לוי, אילון שגב, ניר אבסלנדר ואייל ברקוביץ'

איידס הוא מחלה שפוגעת בתאי הדם לבנים שבמערכת החיסון.


לפני שפותחו התרופות נגד האיידס היה איידס מחלה קטלנית. היום יש מגוון של תרופות יעילות שמעכבות את התרבות הווירוס ועוצרות את התפתחות המחלה.

Big picture

משערים שזהו ווירוס שהיה קיים במשך זמן רב בקרב קופים באפריקה בלי לפגוע בהם. בשלב כלשהו, כנראה בשנות ה־50 של המאה הקודמת - עבר הווירוס למוטציה, וזה אפשר לו להתקיים גם בבני אדם. הווירוס זוהה רק בתחילת שנות ה־80.

ההדבקה מתרחשת כתוצאה ממגע בין נוזל גוף שמכיל את הווירוס, למשל דם, רוק, זרע, חלב אם לאדם שלא נושא את הווירוס. יש כמה דרכים להיווצרות מגע כזה: שימוש במוצרי דם נגועים, במכשור רפואי מזוהם כמו מחטים להזרקה, הדבקה מהאם לילד במהלך ההריון, הלידה או ההנקה, יחסי מין ועוד.

Big picture

האם המחלה חד פעמית או שהיא יכולה גם לחזור?

עד היום לא נמצאה תרופה שמשמידה לחלוטין את האיידס, וגם לא נמצא עדיין חיסון נגד המחלה. התרופות הקיימות מונעות מווירוס להתרבות, אך לא מעלימות אותו. ברגע שחולה האיידס מפסיק לקחת את תרופותיו, חוזר הווירוס להתרבות במהירות.
איידס - תהליך השיכפול של וירוס HIV

HIV לעומת האיידס (AIDS)

HIV הוא הנגיף הגורם למחלה, והוא קיצור של ראשי התיבות "נגיף הכשל החיסוני באדם". AIDS הם ראשי תיבות לתסמונת הכשל החיסוני הנרכש. לאחר ההדבקה בנגיף הופך האדם לנשא, הנגיף יכול לשכון בגוף מספר שנים מבלי לגרום להתפרצות מחלת האיידס בגוף. הזמן עד להתפרצות נעה בין 8-11 שנים, וכמובן שישנם טיפולים הנועדו לעכב את ההתפרצות, אבחון מוקדם מומלץ.

יום האיידס

יום האיידס הבינלאומי מצויין ב1.12 מדי שנה ונועד להעלאת מודעות בעולם למגפת האיידס שנגרמת על ידי התפשטות נגיף האיידס. על פי ההערכה, יש כ-39.5 מיליון אנשים בעולם נושאי HIV וכ-26 מיליון אנשים בעולם מתו עד היום עקב מחלת האיידס. משנת 1988 עד 2004, מי שאירגן את יום האיידס הבינלאומי הוא ארגון הUNAIDS. בשנת 2005 הארגון העביר את האחריות הרבה של יום האיידס לWAC (World AIDS Campaign). במהלך יום האיידס, הארגון מעודד: ענידת סרט אדום, שיחה עם אחרים על נושאי האיידס, מחוייבות לפעילות חברתית בנושא האיידס ותרומות למחלה. בישראל מציינים את יום האיידס העולמי בחסות הוועד למלחמה באיידס, באמצעות הפצת מידע ומדבקות ברחובות הערים הגדולות, ואף בחלוקת קונדומים במרכזי בילוי. בשנת 1998 הכריז הוועד למלחמה באיידס לראשונה על קיום שבוע המודעות לאיידס הייחודי למדינת ישראל, עקב חוסר הידיעה לאפשרויות ההדבקה בנגיף ה-HIV ששררה בקרב הציבור בארץ.

מה קורה לעובר אצל חולת איידס

לעובר שנולד לאם עם HIV, קיים סיכוי של בין 15% - 45% שהנגיף יעבור אליו. אופן ההדבקה יכול להתרחש באמצעות שלוש דרכים: אופן ההדבקה העיקרי הוא במהלך הלידה, ההדבקה יכולה להתרחש גם בזמן ההריון על ידי מעבר דם נגוע מהאם לעובר דרך השלייה. או לאחר הלידה – גם באמצעות הנקה. בנוסף, הHIV משכפל את עצמו לDNA בחדירתו לתא. דבר זה קורה משום שHIV הוא רטרו וירוס, כלומר מתקיים כאלמנטים גנטיים של RNA. הDNA נחבר אל הגנים של התא המארח וכאשר התא עובר מיטוזה הוא משכפל את הHIV יחד איתו ולכן האיידס לא עובר בתורשה דרך הגנים ישירות אלא האיידס עובר לתינוק דרך קריעת השלייה.