המסע לארץ הקדושה - מסעות הצלב

אורי שוורץ ואורן מזרחי

קצת בנושא מסעות הצלב

מסעי הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצריים בין המאה ה-11 והמאה ה-13. הם החלו כנסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי, אך הפכו למלחמות טריטוריאליות. המשתתפים במסעות אלה קרויים צלבנים.

במובן רחב יותר "מסע צלב" הינו כינוי למלחמה הנלחמת מסיבות דתיות, כגון הרקונקיסטה בה כבשו הנוצרים בחזרה את ספרד מידי המוסלמים, מסעות צלב כנגד האומות הלא נוצריות בצפון אירופה כגון הליטאים, ומסעות כנגד כופרים, כגון המלחמה בבוהמיה בין 1418 - 1487. כיום משמש הביטוי "מסע צלב" ככינוי לכל מסע תעמולתי או מלחמתי מסיבות דתיות או אידאולוגיות, המשתמש בלהט האמונה ככלי לקידום מטרותיו.

מסע הצלב הראשון

התגובה לנאום אורבן השני היתה מפתיעה ביותר באזורים שונים בצרפת ובגרמניה קמו אלפי איכרים ואבירים והחליטו לצאת למסע לארץ ישראל , מסע הצלב הראשון החל ב1096 ויצאו אילו אבירים והמוני איכרים ולכן הוא כונה גם "מסע הצלב של האיכרים" .היוצאים למסע הצלב לקחו את משפחותיהם עימם , את חפצם העמיסו על עגלות ויצאו למזרח , בלא כל ארגון וסדר .כאשר הם התקרבו לטירה או לעיר כל שהיא , הם שאלו מתוך תקווה והתלהבות אם זוהי ירושלים מאחר שלא ידעו היכן נמצאת ירושלים ואיך היא נראית . ולצלבנים היו עוד קשיים הם נזקקו לכסף רב כדי לממן את הוצאות והאבירים שבהם והיו צריכים לממן גם סוס וכלי נשק .

המניעים הגלויים והסמויים ליצאה למסע הצלב

מהו המניע הגלוי ליציאה למסעות הצלב?

המניע הגלוי למסעות הצלב היה מציאת אזורי התיישבות חדשים ומקורות מחייה נוספים בעבורם לנוכח הגידול באוכלוסייה באירופה .

מהו המניע הסמוי ליציאה למסעות הצלב?

באותה תקופה היה סכסוך בין האפיפיור לבין קיסר גרמניה היינריך הרביעי והאפיפיור האמין שמסע כזה יסיע לו לבסס את כוחה של הכנסייה ולהחליש את קיסר גרמניה ועוד האפיפיור קיווה שהמסע למזרח יסייע לו להרחיב את השפעתו גם על הנוצרים שבמזרח שלא ראו בו מנהיג דתי .

כיבוש ירושלים ותוצאות המסע

לאחר מצור של כחמישה שבועות,בשנת 1099 כבשו הצלבנים את ירושלים .

הם טבחו במוסלמים וביהודים תושבי העיר ואסרו עליהם לגור בה .

רחבת הר הבית נהפכה למקום מקודש לנוצרים בלבד , והמבנים המקודשים למוסלמים-כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא – היו לכנסיות .

עם כיבוש ירושלים הסתיים מסע הצלב הראשון .

" מיהו צלבן ? "

הצלבנים נבדלו מכל הסוגים השונים של האנשים שיצאו למסע הצלב מבחינת מעמדם החברתי, מצבם הכלכלי, דרך מחשבתם ומטרתם במסעי הצלב. מעטים השתתפו במסעות מתוך התלהבות דתית בלבד, היו שביקשו לזכות בתהילת גבורה, בכיבוש ארצות או אחוזות, אחרים היו הרפתקנים פשוטים או פושעים שבקשו למצוא במסעות מפלט מפני בית משפט או בית כלא, שכן האפיפיורים הבטיחו סליחה ומחילה לכל אדם שישתתף בשחרור ירושלים מיד אויבי הנצרות.

גזרות תתנ"ו

גזירות תתנ"ו הם סדרת פרעות שהתרחשו בשנת 1096 באירופה במסע הצלב הראשון, וכללו טבח המוני שליהודים על ידי הנוצרים. בחלק מהמקרים הוצע ליהודים להינצל באמצעות המרת דת לדת הנוצרית.

הממלכה הצלבנית

ממלכת ירושלים הצלבנית הממלכה שהקימו בארץ - ישראל , הצלבנים שהגיעו מאירופה במסעי הצלב . התבססותם בארץ " ישראל החלה בשנת 1099 ( אחרי התקופה הערבית ) , וממלכתם חדלה להתקים בשנת 1291 , עם כבוש הארץ על ידי הממלוכים . תקופה ארכאולוגית והיסטורית בתולדות ארץ - ישראל נקראת על שמם - התקופה הצלבנית .
מבצר יחיעם