עבודה מסכמת בחינוך גופני עיוני

מגיש: עומר חומסקי ט'3 , נושא: מערכת הלב

מבוא

בחרתי בנושא הלב כיוון שהלב הינו השריר החשוב ביותר בגוף האדם ולדעתי חשוב לדעת את תפקידיו, כיצד הוא פועל ומגבלותיו. בנוסף, ידע ומודעות על הלב עשויים לעזור למנוע מחלות לב ככל הניתן ולשפר את המודעות לחשיבות של אורח חיים בריא וכושר גופני.

תאוריה

הלב הינו שריר חלול מרכזי בגוף. הוא ממוקם במרכז בית החזה עם נטייה קלה שמאלה. גודל לב של אדם בוגר קטן במעט מגודל שני אגרופים.

הלב משמש כמשאבה ומטרתו היא להזרים דם בעל חמצן וחומרי מזון אל כל חלקי הגוף. על מנת להזרים את הדם לכל חלקי הגוף מחולק הלב לשני צדדים, ימין ושמאל. בכל צד מצידיו של הלב עליה אחת וחדר אחד. בתהליך ההובלה של הדם, יוצא דם וחוזר אל הלב בשני מחזורים, המחזור הכללי (המחזור הגדול) והמחזור והריאתי (המחזור הקטן).

במחזור הגדול, דם עשיר בחמצן המגיע מהריאות (המחזור הקטן) אל העליה השמאלית לחדר השמאלי ומשם דרך

אבי העורקים לכל העורקים והאיברים בגוף עד שלבסוף חוזר דם עני בחמצן ללב דרך הוורידים.

הדם העני בחמצן שחוזר מהמחזור הגדול עובר אל המחזור הקטן, הדם נכנס מהווריד הנבוב אל העליה הימנית ומשם לחדר הימני ואח"כ דרך עורק הריאה לעורקים אחרים המובילים אל הריאות. בריאות אוסף הדם חמצן וחוזר אל הלב דרך וריד הריאה ובחזרה לעליה השמאלית (המחזור הגדול).

על מנת לוודא כי דם הנמצא בחדרים לא יחזור אל העליות או דם הנמצא בעורקים היוצאים מהלב (עורק הריאה ואבי העורקים) לא יחזור אל החדרים בלב ישנם 4 שסתומים המוודאים תנועה של דם בכיוון אחד בלבד.

בכדי ששני המחזורים יתחילו הלב מתכווץ באמצעות אותות חשמליים ובכך נדחס דם אל העורקים.

כמות הפעמים שבה הלב מתכווץ ונרפה בדקה נקראת דופק. דופק של אדם במנוחה נע בין 60 ל-100 פעימות בדקה. לספורטאים ואנשים השומרים על כושר גופני גבוה דופק נמוך יותר כיוון ששריר הלב מתחזק ובכך מזרים יותר דם בכל פעימה. בעת פעילות גופנית, הדרישה לחמצן גדלה ועל כן הדופק נעשה מהיר יותר ויותר חמצן מוזרם אל האיברים בגוף.

על מנת לחזק את שריר הלב יש לבצע פעילות גופנית ופעילויות סיבולת לב-ריאה אירוביות בפרט.

דוגמאות טובות לפעילויות המחזקות את סיבולת הלב-ריאה הן: ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, קפיצה בחבל

ועלייה וירידה במדרגות.

בחלק מהאימונים, רוצה הספורטאי לקבוע את אחוז המאמץ שייבצע במהלך האימון, לשם כך ישנו דופק מטרה.

על מנת לקבוע דופק מטרה, יש לחשב את הדופק המקסימלי (הגיל-220) ולהחסיר ממנו את הדופק במנוחה. לאחר מכן יש לכפול את התוצאה באחוז המאמץ הרצוי (כופלים באחוז הרצוי חלקי 100) ולבסוף מוסיפים את הדופק במנוחה.

Circulatory system

מחלות לב

מחלות לב הינן הגורם מספר 1 לתמותה בקרב מבוגרים. למחלות גורמי סיכון רבים, והצפי הוא שגם בשנת 2020, תמשיך מחלת הלב, להוביל את התחלואה. מחלת הלב הטרשתית (טרשת עורקים) הינה מחלת הלב הנפוצה ביותר ובנוסף המחלה המהווה את גורם התמותה הגבוה ביותר בעולם המערבי, יותר מכל שאר המחלות יחד.

טרשת עורקים הינה שם כללי למחלות לב שבהן נחסמים העורקים בעקבות פלאק (רובד טרשתי) הכולל משקעים שומניים וכדוריות דם.

טרשת עורקים הנגרמת בעורקים חשובים כמו אבי העורקים, עורק הריאה והעורק המוביל דם למוח עשויה לגרום להתקף לב או לשבץ מוחי ולהוביל למוות.

המחלה נגרמת ממספר גורמים: עישון, תזונה עשירה בשומנים לא רווים, השמנה, גנטיקה, חוסר פעילות גופנית, סוכרת ולחץ דם גבוה.

על מנת לטפל במחלה נוטלים תרופות ובמקרים קיצוניים ניתן לבצע צנתור לעורק הפגוע או לבצע ניתוח מעקפים,

בו יוצרים נתיב חלופי לדם לעבור בו.

Big image
Atherosclerosis

שימור הנושא

פעילות גופנית מסייעת לטיפול במחלות לב, במניעה של מחלות לב ובנוסף מסייעת בשיקום לאחר המחלה.

מחקרים רבים כבר הוכיחו כי אדם המבצע פעילות גופנית מקטין את הסיכון שלו לחלות במחלות לב ואת הסיכון שלו לחוות התקף לב או שבץ מוחי. בנוסף, פעילות גופנית מסייעת להוריד את אחוז הכולסטרול ה"רע" בדם (LDL) ולהעלות את אחוז הכולסטרול ה"טוב" HDL.

כמו כן, פעילות גופנית עוזרת לחולי סוכרת בכך שמסייעת לגוף לשלוט באינסולין המשפיע על אחוז הסוכר בדם.

אדם החולה במחלת לב ומבצע פעילות גופנית כחלק מהשיקום או במהלך הטיפול אם ניתן מקטין את הסיכוי לאירועים חוזרים ובנוסף לכך, מצמצם את ימי האשפוז וכמות התרופות שעליו ליטול.