עבודת חקר על איטליה

מגישות מאיה נדל ועדי וייס

מבוא

בחרנו את איטליה בגלל שהיא ארץ מאוד מענינת ,מושכת ,מפורסמת ויש הרבה מאוד מידע.

תעודת זהות


איטליה משתרעת על שטח של כ 301,340 קמ"ר.

באיטליה חיים כ 60,000,000 תושבים.

שפתה הרשמית של איטליה היא איטלקית.

הדת השולטת באיטליה היא נצרות.

שם רשמי: הרפובליקה האיטלקית.

שם המטבע: לירה.

עוד פרטים שרציתי לציין:

בתוך איטליה קיימת המדינה הקטנה ביותר והחשובה ביותר לנצרות - הוותיקן.

אם מסתכלים על איטליה ממבט על היא בצורת מגף.בעבר רומא (עיר הבירה של איטליה) הייתה אחת האימפריות החזקות באירופה.

אקלים

למרות שאיטליה מדינה לא כל כך גדולה, העובדה שיש לאיטליה קו חוף ארוך ואזורים הרריים גורמת לכך שמזג האוויר בה משתנה באופן משמעותי ממקום למקום. בדרום איטליה שורר אקלים ים תיכוני, המתאפיין בקיץ חם ויבש ובחורף קריר וגשום, ואילו בצפון המדינה האקלים ממוזג. החורף בצפון קר וגשום, ובהרים יורד שלג כבד. באיים סיציליה וסרדיניה שורר אקלים ים תיכוני טיפוסי.

כלכלה

ר"מ איטליה לצעירי המדינה: "אל תעזבו לארצות אחרות" מונטי : "כלכלת איטליה שרויה במשבר חריף"

על רקע האבטלה הגבוהה במדינה אמר ראש הממשלה לשעבר, כי "המשבר בתעסוקה פוגע עמוק בחברה - נחוצות רפורמות כלכליות".

מתאו רנצי אמר את הדברים על רקע נתוני האבטלה. בראיון ל"פייננשל טיימס" הוא הדף את הביקורת על קצב יישום הרפורמות הכלכליות.

צבא

צבא איטליה הם הכוחות המזויינים של איטליה. כל כוח האדם שלו מבוסס על שירות התנדבותי ובשנת 2012 מנה כ-105,000 חיילים.

כלי הרכב הקרביים הבולטים של הצבא הם: "דארדו" , "קנטאורו" וטנק האראטה וכלי הטיס הבולט שלו הוא מסוק התקיפה "מנגוסטה" שלאחרונה הופעל במשימות של האו"ם.

מלחמת העולם הראשונה

התנסותו הראשונה של צבא איטליה בלוחמה מודרנית של ממש הייתה במלחמת העולם הראשונה רוב הקרבות התנהלו בחזית הצפונית והצבא המלכותי ספג 700,000 הרוגים. תדירותן של המתקפות שבהם השתתף הצבא בין מאי 1915 לבין אוגוסט 1987, אחת לשלושה חודשים, הייתה גבוהה יותר מתדירות הקרבות בחזית המערבית המשמעת בצבא האיטלקי הייתה אף יותר קשה והעונשים על עבירות היו חמורים יותר מאלה שהיו נהוגים בצבאות גרמניה, צרפת ובריטניה.

חגים ואירועים


חגים לאומיים6 ינואר – חג ההתגלות

5 אפריל – יום ב' של חג הפסחא

25 באפריל – יום השחרור

1 במאי – חג הפועלים

2 ביוני- יום השנה לרפובליקה

15 באוגוסט – יום עליית מריה לשמיים

1 בנובמבר – יום כל הקדושים

8 בדצמבר - חג העיבור הקדוש

25 בדצמבר – חג המולד

26 בדצמבר – חגיגת הקדוש סטפנוס

דמוגרפיה

באיטליה 61.680 מיליון תושבים, לפי ספר העובדות העולמי מ-2014. האוכלוסייה הומוגנית יחסית בכל הקשור לשפה המדוברת ולדת, אולם קיים גיוון רב בנושאים התרבותיים, הכלכליים והפוליטיים.

צפיפות האוכלוסייה באיטליה היא החמישית באירופה - קרוב ל-200 איש (בערך 180) לקילומטר רבוע. אחוז האוכלוסייה האורבנית עומד על 68.4%.

הנצרות הקתולית היא הדת הדומיננטית באיטליה. לדתות אחרות, בהן יהדות. הזיקה לדת פחתה במידה משמעותית בעשורים האחרונים.

מבחינה אתנית, כ-95% מן התושבים הם איטלקים, וכ-5% הם מהגרים וצאצאיהם. פחות מאחוז מן התושבים, בעיקר באזורים הסמוכים לגבולות, הם בני מיעוטים ילידיים, בהם צרפתים ,סלובנים גרמנים וצוענים.

מקורות ההגירה העיקריים הם ארצות מזרח אירופה וצפון אפריקה, אך מהגרים מגיעים גם מאסיה אפריקה וכן מדינות אחרות באיחוד האירופי.

איטלקית היא שפת המדינה, המדוברת בפי כל, ולצדה מכירה המדינה ב-12 ילידיים, מהן שמדוברות גם מחוץ לאיטליה כמו אוקסטינית וסלובנית. לשפות אזוריות נוספות, אין הכרה רשמית, והממשלה רואה בהן דיאלקטים של איטלקית. חלק מן הניבים או השפות הללו מצויים בתהליך של היעלמות, והאיטלקית תופסת את מקומם.

גאוגרפיה

איטליה שוכנת בחצי אי הנמצא בדרום אירופה. היא גובלת בצפון בשווייץ ובאוסטריה, במזרח בסלובניה, בים האדריאטי ובים היוני, ובמערב בצרפת, בים הליגורי, בים הטירני ובים התיכון. בשטחה נכללים האיים סיציליה וסַרדיניה שבמרכז הים התיכון.
חצי האי האיטלקי הוא לשון יבשה בצורת מגף. אורכה של איטליה 900 קילומטר, ורוחבה נע בין 150 ל-200 קילומטר. שני רכסי הרים גדולים מכסים את רוב שטחי המדינה: הרכס האַלפיני בצפון והרכס האפניני, הנמשך משפלת נהר פו שבצפון איטליה ועד לדרום המגף, ליד חופי סיציליה. באלפים נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר באיטליה, מונטֶה ביאנקו (הידועה בצרפת כמוֹן בּלָאן), בגבול עם צרפת - 4,807 מטר מעל פני הים. המישור הגדול של חצי האי הוא שפלת נהר פו, החוצה את צפון איטליה לרוחבה. זהו הנהר הגדול ביותר באיטליה.
סיציליה, האי הגדול ביותר בים התיכון, משתרע על פני 25,700 קילומטר רבוע. במזרח סיציליה נמצא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה, האֶטנָה (3,326 מטר מעל לפני הים). פנים האי צחיח ברובו, חשוף ומבותר. סרדיניה, האי השני בגודלו בים התיכון
(24,090 קילומטר רבוע) הררי ברובו, ויש בו קניונים מרהיבים.

סיכום

למדנו איך משתמשים ב-smore ולמדנו הרבה מאוד מידע חדש על איטליה שלא ידענו לפני כן ,לדוגמא: נפוליאון בונפרטה היה שליט צרפת, מייסד הקיסרות הראשונה