עבודה בזה"ב

מבוא

ביום ב, ה- 4.1.2016, לקראת השעה 12 בלילה, צעיר בן 20 ונערה בת 14 נדרסו למוות על ידי כלי רכב שנסע במהירות גבוהה בכביש 25 לכיוון באר שבע, סמוך למנחת שדה תימן וזאת מכיוון שלא הייתה תשומת לב לעקרון ההתייחסות הכללית לסביבת התעבורה.. פרמדיק שהגיע לזירת האירוע, טען כי מצא את הנער בשולי הכביש ואת הנערה בתעלה סמוכה לכביש, ונאלץ לקבוע את מותם עקב פגיעה רב מערכתית חמורה.

ניתוח האירוע


הנהג, נערה בגיל 14- הולכת רגל ונער בגיל 20- הולך רגל


הגורם האנושי הוא המרכזי בתאונת הדרכים- הנער והנערה חצו את הכביש לא במעבר חצייה, ובלילה. חשוב לציין כי כביש 25 הוא כביש רוחב ארצי, כלומר כביש מהיר, והנהג נסע במהירות המותרת.


הנער והנערה נמצאו בשולי הכביש ללא רוח חיים, עם פגיעה מערכתית קשה בגופם, מוות במקום.
שניים מהנוסעים ברכב הפוגע חשו ברע, ופונו לבית החולים במצב קל.


עקרונות הבטיחות שהופר בתאונה הוא עקרון ההתייחסות הכוללת לסביבת התעבורה, מכיוון שהנערים לא התייחסו לסביבת התעבורה שלהם, לא יצרו תמונת מציאות של התאונה שהייתה עלולה להתרחש, כי לא התייחסו לרעש הרכב ולאורות שלו.
אי התייחסות זו יכלה לנבוע ממספר סיבות:
הנערים היו יכולים להיות במצב שיכרות, מצב שמוכר מאוד בתקופה הזאת בעיקר בקרב בני נוער.
והמצב השני הוא הסחת דעת מסוים שיכלה לנבוע מהתעסקות בטלפון הנייד או שיחות בין הנערים שהסיחו את דעתם מסביבת התעבורה

ההיבט הפיזיקאלי

בתאונת הדרכים הופר בעיקר עקרון הבולטות, מכיוון שהתאונה התרחשה בשעת לילה מאוחרת, ולבוש הנערים לא היה בהיר מספיק בכדי שהנהג ישים לב בזמן, אך ההיבט הפיזיקאלי בתאונה מתייחס למהירות הנהג.

ידוע, שככל שמהירות גוף יותר גבוהה, כך מרחק הבלימה של אותו הגוף יהיה גדול יותר, ובמקרה של התאונה, מדובר בכביש מהיר שבו המהירות המותרת מגיעה ל- 110 קמ"ש. מכיוון שהמהירות של הרכב הייתה גבוהה (אך מותרת), מרחק העצירה של המכונית יהיה גדול יותר.

Big image
Big image

סיכום

לדעתי, ניתן היה למנוע את התאונה באמצעות תשומת לב לעקרון אחד- עקרון ההתייחסות לסביבת התעבורה- אילו הנערים רק היו שמים לב לרעשי הרכב ולאורות הרכב, הנערים היו מחכים שהרכב יעבור, ישימו לב שאין עוד רכבים, ויחצו את הכביש בבטחה (במידה והנערים היו שתויים, לא היו מבחינים בעקרון עקב מצבם)

יש להוסיף כי הנערים ניסו לחצות את הכביש ללא מעבר חצייה בסביבה, והרכב לא אמור לעצור בכביש מהיר ללא מעברי חצייה ואמצעים טכניים נוספים. אילו הנערים היו מנסים לעבור במעבר חצייה, הנהג אולי היה עוצר והתאונה לא הייתה מתרחשת.