מלחמות על ירושלים

מה מיוחד בירושלים שכולם רוצים לשלוט בה?

הרבה עמים רוצים לכבוש את ירושלים בגלל הדברים המיוחדים שיש בה וקדושתה לשלושת הדתות. כאן נספר לכם למה כל העמים רצו לכבוש את ירושלים:

פרסים

כיבוש ירושלים בימי הפרסים בשנת 614 על ידי כוסרו השני, מלך פרס, גרם להפסקה קצרה בשלטון הנוצרי-ביזנטי על העיר. הפרסים לא הצליחו לשמור על כיבושם לאורך זמן. כיבוש העיר היה חלק ממסעו של כוסרו להחלשת האימפריה הביזנטית ולהעשרת אוצר הממלכה הפרסית.והמלחמה הסתימה 300 - לפני הספירה.הם רצו לכבוש את ירושלים : מכיוון שהם רצו שלטון עולמי

היוונים

התקופה ההלניסטית בארץ ישראל החלה עם כיבוש ארץ ישראל בידי אלכסנדר מוקדון בשנת 332 לפנה"ס מממלכת פרס והסתיימה בשנת 63 לפנה"ס עם כיבוש ארץ ישראל על ידי הרפובליקה הרומית. לאחר מותו של אלכסנדר מוקדון ב-323 לפנה"ס החלו מאבקי כוח על השליטה בארץ ישראל בין יורשיו השונים והחלה מלחמות הדיאדוכים, ובהמשך נשלטה ארץ ישראל החל מ־301 לפנה"ס בידי השלטון ההלניסטי של בית תלמי, ומשנת 200 לפנה"ס בידי השלטון ההלניסטי של בית סלאוקוס. מרד החשמונאים שפרץ ב-167 לפנה"סוהיחלשות הממלכה הסלאוקית הביאו להקמת ממלכת החשמונאים העצמאית. בשנת 63 לפנה"ס כבש המצביא הרומי פומפיוס את ירושלים, ובשנת 37 לפנה"ס החלה התקופה הרומית בארץ ישראל והסתיימה התקופה ההלניסטית.

כיבוש ארץ ישראל על ידי אלכסנדר מוקדון הביא לא רק לחילופי שלטון אלא גם לשינוי תרבותי באזור, והתרבות ההלניסטית החלה להשתרש בארץ ישראל. בשלביה המוקדמים הורגשה השפעת התרבות ההלניסטית באזורים העירוניים ובעיקר בעיר ירושלים. דווקא עם יסודהממלכה החשמונאית החל תהליך מואץ של התייוונות וחדירת המנהגים ההלניסטיים לחיי התושבים היהודים בארץ ישראל.

אף שהשלטון ההלניסטי הסתיים עם כינונה של ממלכת החשמונאים, נהוג לכלול את תקופת החשמונאים בתקופה זו בשל השפעת התרבות ההלניסטית על הארץ ועל שליטיה היהודים, בעיקר בתקופות המאוחרות יותר.


הם רצו לכבוש את ירושלים: מכיוון שהם רצו להשטלת על הדת בירושלים

הרומאים

בעקבות שליטתה של האימפריה הרומית בארץ ישראל, השתנה אופייה הדמוגרפי של ירושלים, כאשר בני לאומים נוספים, בעיקר רומאים, החלו להתיישב בה. לאחר המרד הגדול וחורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה, כאשר יושביה היהודים נהרגו או גורשו, עברה העיר טלטלה דמוגרפית, והפכה למעשה למרכז שלטון רומי. העיר שנחרבה איכלסה בעיקר את חיילי הלגיון הרומי, ומעט היהודים שנותרו בה (או חזרו אליה) התגוררו בהר ציון. באותה עת החלה הנצרות להתפשט כדת עיקרית במרחב ארץ ישראל ובירושלים. לאחר מרד בר כוכבא, בין השנים 132-‏135, התרוקנה ירושלים באופן כמעט לגמרי מיושביה היהודים, ולמעשה למשך תקופה ארוכה של כ-500 שנה לא ידוע על קהילה יהודית סדירה בעיר. גרו בירושלים בני לאומים שונים, בד בבד עם עליית קרנה של הנצרות.
והם רצו את ירושלים: מכיוון שהם רצו לשלוט בכל העולם וירושלים זו עיר מאוד קדושה

ירושלים

הצלבנים

ממלכת ירושלים הייתה מדינה צלבנית שהוקמה בארץ ישראל בשנת 1099, לאחר שנכבשה בידי הצלבנים במסע הצלב הראשון הממלכה נכבשה ונהרסה על ידי המוסלמים אויבים ב-1291 ; ונקראת כך, אף כי איבדה את השליטה בירושלים וסביבתה כבר בשנת 1187. הייתה זו הפעם הראשונה בתולדות אירוה מערבית בימי הביניים שהוקמה ישות מדינית גדולה מחוץ ליבשת אירופה. במקרה ראשון זה הצליחו האירופאים, שכונו באופן כולל "פרנקים", להקים לא רק התיישבות אלא מדינה שלמה, וזאת בלב אזור מוסלמי עוין.והם רצו את ירושלים: מכיוון שבירושלים התחילה הנצרות וישנם מקומות ופריטים קדושים לנצרות.

מלחמת העצמאות

ירושלים, שעל פי תכנית החלוקה הייתה אמורה להיות העיר בינלאומית, נחלק לשתיים כאשר ישראל החזיק בחלקה מערבית (מודרני) וירדן החזיק בחלקה מזרחית, שכולל גם את העיר עתיקה, את הר הבית ואת הכותל המערבי שבתוכה. גדר גבול ומעבר גבול הוקם באמצע העיר. הר הצופים, על האוניברסיטה העברית ובית קברים שבו, נשאר מובלע בשליטת ישראל בתוך עיר מזרחית. ישראל הכריז על ירושלים כבירתה, והעביר אל ירושלים המערבית את מוסדות שלטון.


הם רצו לכבוש את ירושלים: מכיוון שהערבים רצו לכבוש את ארץ ישראל .

מלחמת ששת הימים

הקרב על ירושלים במלחמת ששת הימים התחולל ב-72 השעות הראשונות של המלחמה, בין הלגיון הירדני ובין צה"ל. המטרה העיקרית של צה"ל בהגנה על ירושלים הייתה מניעת נפילת מובלעת הר הצופים בידי ירדן, ומניעת מחטפים‏[א] ירדניים בשטחה של ישראל.

ב-5 ביוני בשעה 9:40 פתח צבא ירדן במלחמה בגזרת ירושלים בירי נשק קל ולאחר מכן בהפגזה כבדה על ירושלים המערבית שבריבונות ישראל אל מול תגובה ישראלית מדודה וניסיונות הידברות ישירים ועקיפים מצידה על מנת להימנע מהסלמה. בתיווך האו"ם הושג הסכם להפסקת אש, אך ירדן הפרה הסכם זה תוך זמן קצר, והשתלטה על ארמון הנציב. ישראל הגיבה במתקפת נגד וכבשה את ארמון הנציב.

מכאן ואילך עברה היוזמה לידי ישראל ונותרה בידה עד תום הקרבות. לאחר ההשתלטות על ארמון הנציב המשיכה מתקפת הנגד הישראלית וכוח של חטיבת ירושלים (חטיבה 16) מתוגבר בטנקים המשיך לכבוש את הרכס שמדרום לו ומוצבים נוספים עד קיבוץ רמת רחל. במקביל לכיבוש שטחים בדרום ירושלים הופעלה חטיבת הראל (חטיבה 10) ממערב בכיוון צפון ירושלים ובמהלך הלילה הראשון כבשה את מוצבי הרדאר מצפון למעלה החמישה והבקיעה עד גב ההר עד הבוקר למחרת. במקביל הבקיעה חטיבה 55 דרך גבעת התחמושת, שכונת שיח' ג'ראח ודרך שכם, והגיעה עד מוזיאון רוקפלר.


הם רצו לכבוש את ירושלים : מכיוון שיש שם הרבה דברים קדושים