מבצע חנית נפטון (חיסול בן לאדן)

מגיש:אלון כפיר

בן לאדן

כדי להבין על מבצע החיסול,צריך קודם לקבל מידע על בן לאדן.

אוּסַאמַה בן מוחמד בן עווד בִּן לַאדִּן נולד בתאריך 10 במרץ 1957- 2 במאי 2011 בערב הסעודית, ונחשב משנת 1999 לאחד מעשרת יעדי החיסול המבוקשים ביותר של ה FBI. הקים את ארגון הטרור שכיום נחשב למוביל בעולם- אל קאידה והנהיג מספר רב של מבצעי טרור בהם אסון התאומים

אריות הים

מבצעי המבצע היו ה seals (אריות הים), כוח זה מתמקד בפעילות של לוחמה בטרור ובמשימות מיוחדות אחרות, נחשב לאחד הטובים והמאומנים מסוגו בעולם

מבחינה טכנית, היחידה מתמקדת בפעולות ימיות - בדומה לשייטת 13 ולקומנדו הימי

גילוי מודעיני

במהלך 2010 גורמים אמריקנים הצליחו לאתר שיחה טלפונית שבוצעה עם אל-כוויתי(שהיה אחד מהבלדרים של בן לאדן). בעקבות כך, במהלך אוגוסט 2010 אנשי ה-CIA איתרו את אל-כוויתי וניהלו אחריו מעקב עד אשר הוא הוביל את האמריקנים למתחם באבוטאבאד, כ-50 ק"מ מצפון לאיסלמבאד בירת פקיסטן, שלבסוף התברר כי שם הסתתר בן לאדן.

המבצע!

באישון לילה חצו ארבעה מסוקי אוספרי CV22 של צבא ארה"ב את הגבול בין אפגניסטן לפקיסטן. ביום שני, 2 במאי, לפנות בוקר, היו המסוקים מעל ליעד. המסוקים הנחיתו 24 לוחמים מצוות שש.

מרגע הנחיתה התפתח במקום קרב יריות מטווחים קצרים עם הבלדר של בן לאדן. במהלך חילופי האש עם הבלדר הרגו הכוחות האמריקנים את הבלדר של בן לאדן בנוסף לאישה בוגרת.

בהמשך הכוחות האמריקנים עברו מחדר לחדר וטיהרו את הבית מן הקומה התחתונה אל העליונה.

הכוחות האמריקנים נתקלו בבן לאדן בקומה השלישית של הבניין הראשי במתחם – לפי הדיווחים בן לאדן הציץ מעל למעקה שבקומה השלישית ובאופן מיידי נסוג לחדרו.הכוחות האמריקנים עקבו באופן מיידי אחריו לחדרו ושם ירו בו למוות. על אף שנמצאו כלי נשק בחדרו של בן לאדן, הוא לא היה חמוש בעת שנורה. לא היו נפגעים לכח הפולש.

על הצלחתם במבצע העניק הנשיא אובאמה ללוחמי הקומנדו הימי צל"ש נשיאותי יחידתי.