חברת מקדונלד'ס

נכתב ע"י: נועה סויסה ומור עטיה.

החברה המסחרית הגדולה ביותר בעולם-מקדונלדס,רשת מסחרית המייצגת את תופעת הגלובליזציה.

מקדונלד'ס ( McDonald's) היא רשת המזון המהיר הגדולה בעולם. מזוהה במיוחד עם המנה העיקרית שהיא מגישה: המבורגר בכריך לחמנייה עגולה ובה קציצת בשר בקר טחון העשוייה בגריל.

מקדונלד'ס נוסדה בשנת 1940, כאשר האחים ריצ'רד ("דיק") ומוריס ("מק") מקדונלד פתחו מסעדה ששמה כשם משפחתם. בשנת 1948 יצרו השניים "מערכת שירות מהיר", חדשנית, שכוננה את היסודות למסעדות מזון מהיר לעתיד לבוא, אשר הייתה מבוססת על העקרונות הבאים:

  • ויתור על שירות באמצעות מלצרים לטובת שירות עצמי בדלפק.
  • קיצוץ תפריט הברביקיו בן 25 הפריטים שלהם לכדי תפריט מוגבל שכלל רק תשעה פריטים: המבורגר, צ'יזבורגר (המבורגר עם גבינה), שלושה סוגים של משקאות קלים,חלב,קפה חטיפי תפוח אדמה ועוגה. טוגנים (צ'יפס) ומילקשייק נוספו זמן קצר לאחר מכן.
  • המסעדה הותאמה לייצור המוני של פריטי מזון פשוטים ומצומצמים במספרם, עם תהליכי קו-ייצור בהכנת המזון.
  • עקרונות אלו איפשרו שינוי חשוב נוסף: הוזלה משמעותית במחיר ההמבורגר מ-30 סנט ל-15 סנט בלבד.

השיטה החדשה הצליחה כמעט להכפיל את הכנסות המסעדה ועוררה התעניינות בעולם המסעדנות בארצות הברית. הזכיין הראשון של השניים, ניל פוקס, היה לאחים מודל לכל המסעדות ברשת, ובעקבותיו עוצב גם הלוגו המוכר של החברה עם קשתות הזהב.

מקדונלדס-גלובליזציה???

בחירתינו בחברה זו נובעת מעובדה אחת פשוטה-אין אדם אחד בעולם,מגדול ועד קטן שלא מכיר את השם מקדונלדס ולא אכל שם. בנוסף לכך,זהו מקום שנותן אפשרות לכל אחד ללכת ולאכול שם כאשר הוא רעב או בתור בילוי עם החברים מבחינה כלכלית.

חברה זו היא הרשת הגדולה ביותר בעולם וכמעט שאין מקום היום בארץ שלא פתחו בו סניף ועדיין זה נמשך ובכל פעם נפתח סניף חדש במקום אחר,סניף אחר סניף והם רק גדלים.

חברה זו מתחברת לנושא הגלובליזציה מאחר והיא החברה הגדולה ביותר כיום בעולם,בעלת רשת של סניפים הפרושים באופן גלובלי בכל רחבי העולם.

אתר הבית של מקדונלדס

יו-יו משחקים- משחק ניהול חברת מקדונלדס

פרסומת של חברת מקדונלדס

השפעות חיוביות ושליליות שמקדונלדס תרמה לאנושות

מקדונלדס תרמה לאנושות במובנים רבים:

1. הקמת מק דרייב-בחלק מסניפי מקדונלד'ס הממוקמים במבנה עצמאי קיים מסלול המיועד למכוניות העובר בצמוד לאחד מקירות המבנה. בדרך כלל מוצבים שני חלונות בקיר הסמוך למסלול. האחד מיועד להזמנת הארוחה והשני מיועד לקבלתה. בסמוך לחלונות מוצבים שלטי התפריט והמחירים. השרות מיועד לאפשר קניית ארוחה ללא עזיבת המכונית, ובדרך כלל מקבלות הזמנות במק-דרייב עדיפות על הזמנות אחרות בסניף כדי לספק שרות מהיר.

2.ילדים-מקדונלד'ס נותנים חשיבות רבה לשיווק לילדים. זה כולל השקעה בפרסומות לרוב בטלוויזיה, בלונים ודגלים עם הסמל המסחרי אותם ניתן למצוא בסניפים וצעצועים הנכללים בארוחות הילדים. הצעצועים הם בדרך כלל צעצועי דמויות מהסרטים המצוירים שיוצאים באותו החודש או צעצועי הפעלה המותאמים לילדים. בסניפים בעלי אזור שולחנות משלהם, כאלה שלא נמצאים בתוך הקניונים, יש גם שולחנות מיוחדים לילדים וזה כולל גם כיסאות לילדים אותם ניתן לשים ליד שולחנות רגילים וכמובן את הדמות רונלד מקדונלד.

3.מבחינה כלכלית-ניתן להסביר את הצלחתה של מקדונלד'ס מכמה סיבות עיקריות,הראשונה שבהן היא מחיריו הנמוכים של המזון ברשת המסעדות. מחירים אילו חוללו בארצות הברית תחילה ואחר כך במדינות אחרות ואפשרו לרבים אכילת מזון שקודם לכן לא הייתה ידם משגת לקנותו.

מנגד מקדונלדס לא רק תרמה לאנושות בהיבט החיובי אלא גם בהיבט השלילי:

1.פגיעה בבעלי חיים-מקדונלד'ס מהווה מושא לביקורתם של פעילים למען זכויות בעלי חיים, המתנגדים לאכילת בשר, ואשר רואים במקדונלד'ס סמל לאכילת בשר ולגידול בעלי חיים המיועדים לצורכי מאכל בתנאים קשים במשקים מתועשים.

2.ניצול-כנגד מקדונלד'ס הופנו טענות על ניצול עובדים בשכר נמוך. כמו כן,פרסום פרסומות נצלניות (במיוחד כאלו המופנות לילדים).

3.נזקים לסביבה-בוצעו נזקים אקולוגיים שנגרמו עקב הגידולים החקלאיים והייצור התעשייתי של המוצרים של החברה, מכירה של אוכל בלתי בראי, ייצור אריזות התורמות לזיהום הסביבה.