הרב חיים דוד הלוי זצ"ל

מתן ממן עידו כהן אליסף ארמה

תעודת זהות

א. שם הרב;הרב חיים דוד

ב. שם משפחתו;הלוי

ג. תאריך הולדתו;י"ח בשבט תרפ"ד 24 בינואר1924

ד. מקום הולדתו;ירושלים

ה. שם אביו; משה

ו. שם אמו ;ויקטוריה

ז. תאריך פטירתו;י"ב אדר תשנ"ח 10 במרץ1998

מאורעות בחיי הרב

א. תקופת לידתו;ביום י״ח בשבט תרפ״ד 1924 נולד בשכונת

״אוהל משה״ בירושליםב. תקופת ירושלים;י"ח בשבט תרפ"ד (1924) - נולד בשכונת 'אוהל משה' בירושלים לאביו, משהעם הוריו מהעיר בורסה שבתורכיה בגיל 16 ולאמו, ויקטוריה לבית קראקו, גם היא בת למשפחה שעלתה מתורכיה). אביו היה 30 שנה חזן בבית הכנסת "טרנטו" שבשכונה, הוא עסק בצורכי ציבור באמונה, והתפרנס מיגיע כפיו כסנדלר.

חיים-דוד למד בתלמוד תורה השכונתי, "אורח חיים", אצל הרב עזרא הדאיה, והסתופף בין תלמידי החכמים.


ג. תקופת ראשון לציון;א' בתמוז תשי"א (1951) - הוכתר לרב הראשי הספרדי הראשון של ראשון לציון, [בשנת תש"י (1950) נהפכה לעיר], בבית הכנסת 'מקור חיים' בשכונת האורפלים, בטקס המרגש השתתפו: הראשון לציון הרב הראשי הרב עוזיאל, רבני העיר והסביבה, חברי כנסת, ועוד. בתפקיד זה שימש יחד עם הרב חיים זבולון חרל"פ (בנו של הרב י"מ חרל"פ, תלמידו הגדול של הראי"ה קוק). כרב צעיר ונמרץ, היה נערץ ואהוב על בני עירו. הוא ליכד וחיזק את העדה הספרדית, חיזק את החינוך הדתי בעיר, ארגן את מחלקת הנישואין ובנה מערכת כשרות למופת, טיפח את עשרות בתי הכנסת שבעיר, העביר הרצאות ושיעורי תורה בכל רחבי העיר ומחוצה לה. הביא לקירוב בין כל שדרות הציבור. בין הנהגותיו המיוחדות: לא לקח כסף על עריכת חופה ומכירת

עם ריבוי העולים החדשים מארצות המזרח, יצא למעברות לעודדם ולהדריכם במנהגי העדות הנהוגים בארץ, הוא השפיע עליהם לשלוח את ילדיהם לחינוך דתי. במקביל היה גם הרב של המושבים, גאולי תימן ובית עוזיאל, מדי שבוע נסע לטפל בבעיות הרוחניות שהתעוררו בהם.

ד. תקופת תל אביב יפו; היה חבר מזכירות 'חבר הרבנים של הפועל המזרחי' העיר. בשיעורו המיוחד בספר 'הכוזרי', אותו העביר בשבת בזמן סעודה שלישית (כפי שנהג רבו, הרב עוזיאל), השתתפו מאות מתושבי העיר. בנה גשר בין הציבור הדתי והלא דתי, הספרדי והאשכנזי. היה מקובל על כל שכבות הציבור.

ו. במערכת החינוך הממלכתי דתי;יצאו לאור ספרי הלכות אחד מי ספריו זה קיצור שולחן ערוך

תולדות חיי הרב חיים דוד הלוי זצ"ל