משל יותם

שופטים פרק ט

הקדמה

אבימלך הרג את 70 אחיו כדי להיות מלך. יותם היה בנו היחיד של גדעון, שהתחבא כאשר אבימלך אחיו רצח את כל אחיו, וכך ניצל ממוות. אנשי שכם עמדו להמליך את אבימלך. כאשר נאספו, ניצב יותם בראש הר גריזים ונשא את משל העצים שהלכו למשוח עליהם מלך. משל זה ידוע בשם "משל יותם":


ז וַיַּגִּדוּ לְיוֹתָם, וַיֵּלֶךְ וַיַּעֲמֹד בְּרֹאשׁ הַר-גְּרִזִים, וַיִּשָּׂא קוֹלוֹ, וַיִּקְרָא; וַיֹּאמֶר לָהֶם, שִׁמְעוּ אֵלַי בַּעֲלֵי שְׁכֶם, וְיִשְׁמַע אֲלֵיכֶם, אֱלֹהִים. ח הָלוֹךְ הָלְכוּ הָעֵצִים, לִמְשֹׁחַ עֲלֵיהֶם מֶלֶךְ; וַיֹּאמְרוּ לַזַּיִת, מלוכה (מָלְכָה) עָלֵינוּ. ט וַיֹּאמֶר לָהֶם, הַזַּיִת, הֶחֳדַלְתִּי אֶת-דִּשְׁנִי, אֲשֶׁר-בִּי יְכַבְּדוּ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים; וְהָלַכְתִּי, לָנוּעַ עַל-הָעֵצִים. י וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים, לַתְּאֵנָה: לְכִי-אַתְּ, מָלְכִי עָלֵינוּ. יא וַתֹּאמֶר לָהֶם, הַתְּאֵנָה, הֶחֳדַלְתִּי אֶת-מָתְקִי, וְאֶת-תְּנוּבָתִי הַטּוֹבָה; וְהָלַכְתִּי, לָנוּעַ עַל-הָעֵצִים. יב וַיֹּאמְרוּ הָעֵצִים, לַגָּפֶן: לְכִי-אַתְּ, מלוכי (מָלְכִי) עָלֵינוּ. יג וַתֹּאמֶר לָהֶם, הַגֶּפֶן, הֶחֳדַלְתִּי אֶת-תִּירוֹשִׁי, הַמְשַׂמֵּחַ אֱלֹהִים וַאֲנָשִׁים; וְהָלַכְתִּי, לָנוּעַ עַל-הָעֵצִים. ידוַיֹּאמְרוּ כָל-הָעֵצִים, אֶל-הָאָטָד: לֵךְ אַתָּה, מְלָךְ-עָלֵינוּ. טו וַיֹּאמֶר הָאָטָד, אֶל-הָעֵצִים, אִם בֶּאֱמֶת אַתֶּם מֹשְׁחִים אֹתִי לְמֶלֶךְ עֲלֵיכֶם, בֹּאוּ חֲסוּ בְצִלִּי; וְאִם-אַיִן--תֵּצֵא אֵשׁ מִן-הָאָטָד, וְתֹאכַל אֶת-אַרְזֵי הַלְּבָנוֹן.

האזינו למשל בקישור הבא:

המשל בעיבוד דבורה עומר

יום אחד אמרו העצים זה לזה: "לבני האדם יש מלך וכתר לראשו. לחיות יש מלך, הלא הוא האריה. לעופות יש מלך - הלא הוא הנשר. רק לנו אין מלך".

בקשו אף העצים להמליך עליהם מלך. הלכו וחיפשו עץ, שיהיו לו ענפים יפים ועלים ירוקים, פרחים נאים ופרי טעים למאכל. עץ שיהיה ראוי להיות מלך.

באו העצים אל הזית, והנה הוא בעל גזע חזק, ענפים ירוקים ופירות נאים. אמרו לו: "זית, זית, בוא אתה ומלוך עלינו!"

השיב להם הזית ואמר: "לא אהיה לכם למלך! הרי מזיתי מכינים האנשים שמן משובח וזך. האפסיק לתת שמן ודשן, אשר בו יכבדו אלוהים ואנשים והלכתי לנוע על העצים?"

ראו העצים כי אין הזית רוצה להיות מלך והלכו אל התאנה. הביטו בה והנה היא מוריקה כולה, בין עליה מבשילים פירות טעימים ומתוקים. גזעה עבה ושורשיה עמוקים. אין מתאימה ממנה להיות מלכת העצים! פנו העצים אל התאנה ואמרו לה:

"תאנה, תאנה, לכי את מלכי עלינו!"

השיבה להם התאנה: "לא אהיה לכם למלכה! הרי פרותי מתוקים ומהנים את הכל. החדלתי לתת פרות טובים והלכתי לנוע על העצים?"

ראו העצים כי גם התאנה אינה רוצה למלוך והלכו אל הגפן, הביטו בה והנה היא מוריקה כולה ובין עליה מציצים אשכולות ענבים עסיסיים ומרוים. אכן, אין מתאימה ממנה להיות מלכת העצים! פנו העצים אל הגפן ואמרו לה:

"גפן גפננו, לכי את מלכי עלינו".

השיבה להם הגפן: "לא אהיה לכם למלכה! הר4י מענבי מכינים יין אשר ישמח לבב אנוש. האפסיק לתת תירוש המשמח אלוהים ואנשים והלכתי לנוע על העצים?"

ראו העצים כי גם הגפן אינה רוצה למלוך עליהם והלכו הלאה, למצוא אילן מתאים, אשר יסכים להיות מלך העצים. הלכו והלכו, אך שום עץ בעל ענפים ירוקים, עלים רעננים, גזע חזק, שורשים עמוקים ופרות טעימים לא אבה להיות מלך העצים. הלכו העצים והלכו עד אשר הגיעו אל האטד.

לא היה זה עץ ממש אלא שיח שעליו מועטים וקוציו מרובים. פרות מתוקים לא היו לו, וגם לא שמן. גם צל רב לא נתן. אבל אולי - קיוו העצים - אולי יסכים הוא למלוך עליהם.

פנו העצים אל האטד ואמרו לו: "אטד אטד, לך אתה ומלוך עלינו!"

לא סרב האטד, אלא קרא בקול גדול ומצוה, כאילו היה כבר מלך העצים" |אם באמת אתם רוצים להמליך אותי עליכם, בואו מיד וחסו בצל ענפי!"

הביטו העצים, והנה ענפיו של האטד דקים ועליו מועטים, ואיך יגן עליהם מפני השמש? עודם תמהים, והנה קרא האטד שוב בקול מצוה: "עשו מיד את אשר ציויתי עליכם; ואם לא - תצא אש מן האטד ותאכל את כל העצים מן הדקל ועד ארזי הלבנון הרמים!"

שמעו העצים את דבריו והלכו להם ממנו. ואולי זו הסיבה מדוע אין מלך לעצים עד היום הזה.

משל ונמשל - תזכורת

המשל הוא סיפור בעל משמעות רחבה יותר מאשר התוכן שאנו קוראים בו. גם אם מסופר בו על בעלי חיים, או עצים, למשל מוסר השכל, אשר בא ללמד אותנו משהו עלינו, בני האדם.


הנִמְשָׁל הוא המסר אליו רומז המשל, כלומר, מה שהמשל רוצה ללמד אותנו. לפעמים המסר הזה גלוי, אך לעיתים קרובות הנמשל סמוי, ואנחנו צריכים לגלות אותו בעצמנו.

אז מדוע מופיעים דווקא עצים אלו במשל? קראו את קטעי המידע:

ארז הלבנון

ארז הלבנון המופיע במשל הוא עץ חזק, שאינו משיר את עליו. הוא ידוע בהדרו, בקומתו ובאריכות ימיו. הארז מופיע פעמים רבות בתנ"ך, הוא למעשה העץ הראוי למלוך על העצים: הוא חזק, הם יכולים לחסות תחת ענפיו והוא יגן עליהם. כמו כן, הארז אינו עץ פרי, כך שבניגוד לעצים שהוזכרו במשל, הוא פנוי למלוך.


לקריאה נוספת: http://www.tiuli.com/flower_info.asp?flower_id=825

אטד

בניגוד לעצים האחרים במשל, לאטד אין פרי המועיל לאדם (לעיתים אפילו רעיל) ואין צל. בעוד שהעצים האחרים מצמיחים פירות בעלי ערך לאדם, מכוסה האטד קוצים המגינים עליו ולא מביאים תועלת לאיש מלבדו. יחד עם זאת, הוא היחיד המסכים למלוך על העצים.


לקריאה נוספת: http://www.tiuli.com/flower_info.asp?flower_id=264

משימה: עריכת טבלה

עכשיו משקראתם את המשל ואת המידע על העצים השונים הנזכרים בו, ענו על המשימה הבאה:

1. פתחו מסמך וורד חדש.

2. ערכו רשימה של שמות העצים המופיעים במשל, תכונותיהם והשימושים שעושה בהם האדם (המופיעות במשל ואלו המופיעות במגדיר הצמחים).

3. תכננו טבלה אשר תכיל את תשובה 2 והוסיפו אותה למסמך.

4. שמרו את המסמך בהחסן הנייד, תחת השם משל יותם תכונות העצים (שמכם)

הנכם מוזמנים להצגה! בסוף ההצגה - חידון

אז מה דעתכם?

קראתם את משל יותם. נזכרתם בהגדרת המשל והנמשל. קראתם את המידע על העצים השונים ועניתם על החידון. עכשיו הגיע הזמן לומר מה דעתכם! מה אתם חושבים שהמשל רוצה ללמד אותנו? הקליקו על הקישור הבא וכתבו את תשובתכם.


http://padlet.com/yaelabud/ejbq2uo7ff6s

שחקו במשחק "גלה את התמונה"

הקליקו על הקישור הבא: http://final2011.telem-hit.net/FindThePicture/Main.aspx

הקלידו את קוד המשחק 19335 ובדקו את הידע שלכם!

משימה - כתיבת משל

כתבו משל קצר בנושא מנהיגות. באפשרותכם להתבסס על משל יותם, אך ניתן לכתוב על בעלי חיים במקום על עצים. הקפידו להתאים את הדמויות לתכונות מתאימות.

באפשרותכם ליצור קובץ וורד או מצגת פאוורפוינט.

חפשו באינטרנט והעתיקו למצגת/מסמך תמונות מתאימות.

שמרו את המצגת/מסמך בהחסן הנייד, תחת השם משל המנהיגות של (שמכם).