אליהו הנביא

יובל ירוחם, שלי שכטר ובר יאנג

קצת על אליהו

אֵלִיָּהוּ הַנָּבִיא הוא דמות מקראית, שלפי התנ"ך היה נביא שפעל בזמן מלכותו של מלך ישראל אחאב, וידוע במאבקיו באחאב ובאשתו הצידונית איזבל. לדמותו ניתנה חשיבות רבה במסורת היהודית, והוא נחשב למבשר הגאולה. מופיע בספרות יהודית מסורתית גם בשם "אליהו התשבי" ו"אליהו הגלעדי".דמותו של אליהו הנביא, מלווה את עם ישראל מימי המקרא.

סיפור על אליהו


לפני שנים רבות חיו בבגדאד איש ואשתו, שניהם יראי ה', אהובים לשמיים ואהובים לבריות. אך דבר אחד העיב על אושרם של בני הזוג - עברו שנים רבות והם לא זכו לבן.

הגיע ליל הסדר ובני הזוג הסבו לשולחן, קראו בהגדה וסיפרו ביציאת מצרים. כשקראו "והגדת לבנך..", התעצבו שניהם. עודם מדברים ומרגיעים זה את זו: "ה' לא ישכחנו ועוד יזכנו בבן", נשמעה דפיקה על הדלת ובפתח הופיע אורח זקן שבקש להסב עמם. קבלו את פניו בשמחה ונהגו בו הכנסת אורחים ראויה לשמה.

בסיום הסדר, האורח, במקום להודות למארחיו, אמר להם: "מבקש אני מאת ה' יתברך, שאבוא אליכם גם בליל פסח הבא, ושולחנכם יהיה אז בלי סדר". התפלאו בני הזוג על כפיות הטובה של האורח, אך לא אמרו דבר ונפרדו ממנו בכבוד. חלפו ועברו ימים רבים, והאורח נשכח מלבם לגמרי.

כשלושה חודשים לפני חג הפסח הבא, נולד לבני הזוג בן. בליל הסדר היו בני הזוג מסובים לשולחן וקוראים את ההגדה, מספרים ביציאת מצרים בשמחה רבה, והתינוק גם הוא היה שם, מושך את המפה, היין נשפך מהכוסות והבקבוק נשבר, הצלחות נפלו ברוב רעש והמצות הפכו לפתיתים. ההורים הביטו בבנם בסלחנות ובאהבה רבה הלא לילד הזה התפללו כל הימים. וכשהגיעו ל"והגדת לבנך" חיוך גדול של אושר היה נסוך על פניהם.

לפתע נשמעה דפיקה על הדלת ובפתח ניצב האורח הזקן משנה שעברה.שמחו מאוד בני הזוג לקראתו, נישקוהו וביקשו את סליחתו על שחשבו שכפוי טובה הנו. האורח רק חייך ואמר: "תזכו לגדלו לתורה, לחופה ולמעשים טובים", ונעלם. רק אז הבינו בני הזוג, כי האורח לא היה אלא אליהו הנביא זכור לטוב.

אליהו הנביא

יפה ירקוני
מילים: לאה נאור
לחן: נורית הירש
קיים ביצוע נוסף לשיר זהבליל הסדר יקרה לי הנס
אפתח את הדלת והוא יכנס
אמלא את הכוס, את כוס זהבו
ולא ארדם לפני שיבוא

אליהו הנביא
איך יבוא ומה יביא
אליהו הנביא
אליהו הנביא
איך יבוא ומה יביא
אליהו הנביא

שנה שלמה חיכיתי לראות
אם יש לו זקן כמו בתמונות
זקן לבן ואזור של זהב
ואור שמאיר מסביב לפניו

אליהו הנביא...

לפני שנה עוד הייתי קטן
נירדמתי רק רגע לפני הזמן
אך בפסח הזה שיקרה לי הנס
אפתח את הדלת והוא יכנס

אליהו הנביא...