מנהיגים נא להכיר:

מגיש: עומר ורולקר. ה-1

תהודת זהות

Òתאריך לידה: 26 בפברואר 1928 . תאריך פטירה: 11 בינואר 2014 (בגיל 85) .

Òמגורים: חוות השיקמים ,(במקור:כפר מלל). ממשלות: 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 29, 30.

Òכנסות: 8 - 16 . סיעה: שלומציון, הליכוד, ליכוד-גשר-צומת, ליכוד-צומת, קדימה.

Òתפקידים בולטים:

Òראש ממשלת ישראל

Òשר הביטחון

Òשר החוץ

Òשר החקלאות

Òשר המסחר והתעשייה

Òיו"ר מפלגת קדימה

Òיו"ר מפלגת הליכוד

Òיו"ר מפלגת שלומציון

Òאלוף פיקוד דרום

Òראש האופוזיציה

אריאל שרון – תקציר:

Òאריאל (אריק) שרון (במקור שיינרמן) (26 בפברואר 1928, ה' באדר תרפ"ח11 בינואר 2014, י' בשבט תשע"ד) היה ראש הממשלה האחד עשר של מדינת ישראל, שר בממשלות ישראל, חבר הכנסת מטעם הליכוד, מייסד ויו"ר מפלגת קדימה. לפני כניסתו לחיים הפוליטיים היה איש צבא, ממפקדי הצנחנים, מקים יחידה 101 ואלוף פיקוד הדרום.

Òלחם במלחמת העצמאות ונפצע מקליע שפילח את בטנו בקרב לטרון. בתחילת שנות ה-50 הקים את יחידה 101 והוביל את פעולות התגמול. כמפקד חטיבת הצנחנים במבצע סיני היה מפקד קרב המיתלה. במלחמת ששת הימים זכה לתהילה על הקרבות שניהל באום-כתף ובאבו עגילה. הכריע את הטרור ברצועת עזה בתחילת שנות ה-70 כאלוף פיקוד הדרום. במלחמת יום הכיפורים חצה עם אוגדתו את תעלת סואץ והביא למפנה העיקרי במלחמה.

Òהיה ממייסדי מפלגת "הליכוד", שחרתה על דגלה את חזון ארץ ישראל השלמה. במשך שלושים שנות פעילותו הפוליטית בלט בגישתו המיליטנטית למלחמה בטרור ובתמיכתו במפעל ההתנחלויות, ואף כונה "אבי ההתנחלויות". כשר הביטחון הוביל את צה"ל למלחמת לבנון הראשונה, וכראש ממשלה הוביל במרץ 2002 את ישראל למבצע חומת מגן. בשנת 2003, לאחר שנבחר בשנית לראשות הממשלה, חל מפנה בעמדותיו: הוא הכריז על תוכנית ההתנתקות, ובאוגוסט 2005 פינה את כל ההתנחלויות מרצועת עזה וכן ארבע התנחלויות בצפון השומרון. בנובמבר אותה שנה פרש מהליכוד והקים את מפלגת "קדימה".

Òב־18 בדצמבר 2005, לקה באירוע מוחי קל, כאשר ההשערה הייתה שהגורם לשבץ הינו תסחיף לב. בבדיקת MRI נמצאו מיקרו־דימומים ישנים, שהיוו סיכון מסוים בשילוב עם גילו במתן תרופה נוגדת קרישה (קלקסן‏[1])‏[2].

Òב-4 בינואר 2006 לקה באירוע מוחי חמור, שהביא להעברת סמכויותיו כראש הממשלה וכיו"ר תנועת "קדימה" לאהוד אולמרט.

Òב-11 בינואר 2014, לאחר שמונה שנים שבהן היה שרוי בתרדמת, נפטר.

Ò

אריאל שרון – ביוגרפיה:

Òשרון נולד וגדל בכפר מל"ל בשם אריאל שיינרמן ,בנם של ורה (דבורה) שניאורוב וסמואל(שמואל)שיינרמן.

Òכבר בגיל 8 סייע להוריו לאחר הלימודים בעבודות פיזיות בשדה ובפרדס המשפחתי,הוא אף סייע בשמירה על הפרדס מפני גנבים,בגיל 10 הצטרף לקבוצת "השדה"בתנועת הנוער העובד.

Òבשנת 1945 הצטרף שרון ל"הגנה" ובשנת 1947 שימש כנוטר ב"משטרת היישובים העבריים".

Òבמלחמת העצמאות שירת כמפקד מחלקה בחטיבת אלכסנדרוני ונפצע בקרבות לטרון,שרון שרד את הפציעה רק בקושי.

Òבתחילת 1949 מונה שרון למפקד פלוגה,שירת כמפקד סיירת חטיבת אלכסנדרוני,ואחר כך כמפקד סיירת גולני.

Òב 1951 מונה שרון לקצין המודיעין של פיקוד המרכז,ולאחר מכן מילא תפקיד זה בפיקוד הצפון.

Òבשנת 1953 נקרא שרון להקים את יחידה 101, כיחידה שתהיה מסוגלת לבצע פעולות בעומק שטח האוייב,ובעיקר לערוך פעולות תגמול כנגד התקפות שיצאו מרצועת עזה ויהודה ושומרון,תחת פיקודו הפכה יחידה 101 ליחידת הקומנדו הראשונה של צה"ל.

Òב-1962 מונה שרון למפקד חטיבה 60,חטיבת שריון במילואים

Òבפברואר 1967 הועלה שרון לדרגת אלוף.

Òבמלחמת ששת הימים שרון זכה לתהילה על קרבות שניהל באום –כתף ובאבו עגילה ,הקרב נחשב לאחד המוצלחים בתולדות צה"ל ונלמד לאחר מכן באקדמיות צבאיות ברחבי העולם.

Òב -1969 מונה לאלוף פיקוד הדרום ,ונטל חלק מרכזי במלחמת ההתשה.

אריאל שרון – ביוגרפיה (המשך):

Òעל שרון ,כאלוף הפיקוד ,הוטלה המשימה למגר את הטרור מרצועת עזה ומיהודה ושומרון,במשך תקופת המבצע פיתח שרון שיטת לחימה שקרא לה "לחימת גרילה נגד הטרור",בנוסף לפעולות המבצעיות וחתירה למגע עם הטרוריסטים,שרון הפעיל את שיטת המקל והגזר על האוכלוסיה ובנוסף הוחלפו תעודות הזהות לכל תושבי הרצועה למניעת זיופים.עד תום שנת 1971 שותק הטרור ברצועה ,עם תום המבצע שקטה הרצועה למשך 15 שנים.

Òבשנת 1982 יזם שרון,באישור הממשלה ,את מלחמת לבנון הראשונה,שהחלה כ"מבצע שלום הגליל",כשלושה חודשים מתחילת הלחימה התפנו כוחות אש"ף הנצורים בביירות בחסות בינלאומית לתוניס,בעקבות המבצע נשארו כוחות צה"ל בעומק לבנון עוד כשלוש שנים.

אריאל שרון-מורשת:

Òמורשת קרבית:שרון הנחיל לצה"ל את מורשת הקרב ליחידות חיל הרגלים והיחידות המובחרות שמקובלות עד ימינו. מורשת הקרב שצמחה ביחידה 101 ובגדודי הצנחנים הייתה: "רוח קרב","דבקות במשימה", "אחרי!-המפקד בראש הכוח","אין משאירים פצוע בשטח" ו"הסתערות מול אש".

Òמורשת לחימה בטרור:שרון באופיו ובמנהיגותו הציג לאורך כל ימי שרותו בצבא,כשר וכראש ממשלה ,תפיסת לחימה ללא פשרות בטרור-להכניעו בכל האמצעים העומדים לרשותו.שרון נחשב אחד המומחים הגדולים בעולם ללוחמה בטרור.

אריאל שרון – סיכום:

Òשרון נודע כלוחם אמיץ,מקימה של יחידה 101,גיבור מלחמה לאחר מלחמת ששת הימים,מושיע המדינה במלחמת יום כיפור (בעקבות צליחת תעלת סואץ),מדכא הטרור הפלסטיני בשנות ה -70 (סיירת רימון) ובאינתיפאדה השנייה.

אריאל שרון – קטעי נאום מפורסמים

Ò"ללא תמיכת ברית המועצות, גם הצבאית וגם המדינית, מדינות ערב לעולם לא היו יכולות לצאת למלחמה נגדנו."

Ò"התורה שלנו שאין מבצע אותו לא נוכל לבצע." ~ שרון על יחידה 101 והצנחנים .

Ò"חייל חייב למלא פקודות, אבל אם הוא מרגיש שהפקודה שניתנה לו היא בניגוד למצפונו, יתייצב באופן אישי לפני מפקדו, יסביר לו ויהיה מוכן לשאת בתוצאות, זה לא נושא של מרד, אין פה שום נושא של מרד..." ~ 1995.

Ò"אני סומך עליכם, כי אתם אלו שחיים כאן. אתם החזית וגם הגב של עם ישראל, ועל זה כולנו צריכים להודות לכם על עמידתכם. אין לי ספק, ולו ברגע אחד, בצדקתו המוחלטת ובזכותו המלאה של עם ישראל על ארץ ישראל. הבטתי בעיני הילדים, ואני רוצה לומר לכם, אי־אפשר לנצח אתכם, ואי־אפשר לנצח את העם היהודי. פשוט אי־אפשר. מדובר כאן במאבק ממושך, זה לא ייגמר ביום אחד. המאבק הזה כאן הוא זה שקובע. זה הביטחון של מדינת ישראל." ~ מתוך נאום שנשא ביישוב עצמונה, י"א באייר תשס"א.

Ò"שלום עושים עם אויבים, אבל לא עם רוצחים."

Ò"בכל פעם שאני שומע את ההצעה הנוראה שהציע אייכמן לקסטנר וליואל ברנד, של 'דם יהודים תמורת משאיות', עולה דמי לראשי... כאשר אני רואה היום את העסקאות שמבצעת ממשלה זו עם ראשי הטרור של אש"ף, מתוך אמונה איוולת שזה יציל חיי יהודים, אני מזדעזע באותה מידה." ~ 18 בנובמבר 1994, מתוך הספר "שב"כ בין הקרעים" .