חסידי אומות העולם

טליה אבני

מה זה חסידי אומות העולם?

  1. חסיד אומת עולם זה תואר שניתן למישהו שאינו יהודי ופעל למען הצלת יהודים בתקופת השואה וסיכן את חייו.

ראול ולנברג

ראול ולנברג נולד ב-4 באוגוסט 1912 בעיר קפסטה שבשבדיה,אביו נפטר שלושה חודשים לפני שנולד ואימו מריה "מאי" סופיה וישינג, הייתה בעלת שורשים יהודיים חלקיים (אב-סבה היה יהודי),

לאחר שירות חובה בצבא שבדיה, נסע ולנברג בשנת 1931 לארצות הברית לצורך לימודי אדריכלות באוניברסיטת משיגן ב-1935 סיים את לימודיו בהצטיינות ושב לשבדיה.

ובין היתר נחשף ליחס המשפיל של הנאצים כלפי היהודים ורכש ניסיון במשא ומתן עם אנשיו. ולנברג התגלה כאיש עסקים ברוך כישרונות, ובתוך שנים אחדות הפך לשותף בחברה. בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה שבדיה מדינה ניטרלית , מוקפת במדינות שהיו תחת כיבוש נאצי.ב- 1944 הקימה ארצות הברית את "מועצת פליטי המלחמה" (WRB), גוף שנועד לסייע בהצלת יהודים מהרדיפה הנאצית כינס נציג הארגון בסטוקהולם ועדה של אישים יהודים שבדים בולטים כדי לדון איתם בפעולות ולבחור נציג שבדי מתאים לעמוד בראש משלחת דיפלומטית, שתפעל נמרצות להצלת יהודי הונגריה. בין חברי הוועדה היה קולומן לאואר, שהציע את שותפו לעסקים, ראול ולנברג, כמועמד אידאלי לתפקיד. לאואר ציין את המרץ של ולנברג, את כישוריו הדיפלומטיים במשא ומתן, את אומץ לבו ואת כשרון האלתור שלו. כן נלקחו בחשבון היכרותו האישית עם הונגריה, עם בודפשט ועם הביורוקרטיה הנאצית, וחרף הסתייגויות אחדות מגילו הצעיר הוא נבחר לתפקיד. ולנברג ריכז את מאמציו בניסיונות להצלת רבים ככל הניתן מבין 200,000 היהודים שנותרו בבודפשט. מלכתחילה קיבל ולנברג אישור משלטונות הונגריה להנפקת 1,500 דרכוני חסות כאלה, שהאוחזים בהם יהיו מוגנים מגירוש. הוא הצליח לשאת ולתת על 1,000 נוספים, ובהמשך להגדיל את המכסה הרשמית ל-4,500. היהודים שהעסיק זכו לפטור מן החובה המשפילה לשאת את הטלאי הצהוב.